Siły zbrojne
Konferencja Walki Elektronicznej – znamy wnioski
„Walka radioelektroniczna jest ważnym elementem nie tylko wsparcia Sił Zbrojnych, lecz także istotnym elementem bezpieczeństwa państwa w zakresie budowania świadomości sytuacyjnej, która pozwala na uzyskanie przewagi informacyjnej na współczesnym polu walki” – to główne wnioski płynące z XIII Konferencji Naukowo-Technicznej „Systemy Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej” (KNTWRE), która odbyła się w podwarszawskim Ołtarzewie. Z prezentowanych tam opinii wynika, że Polska w dziedzinie walki radioelektronicznej (WRE) nie startuje od zera, wojsko wie jakie znaczenie ma WRE, ośrodki naukowe prezentują innowacyjne rozwiązania potrzebne Siłom Zbrojnym RP, natomiast przemysł jest gotowy do ich produkcji i wdrożenia.
Konferencja Naukowo-Techniczna „Systemy Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej” jest organizowana od 1996 roku w cyklu dwuletnim. Po 2018 roku nastąpiła sześcioletnia przerwa w organizowaniu konferencji spowodowana m.in. pandemią Covid-19, którą na szczęście udało się przerwać, organizując w dniach 20-22 listopada 2024 roku w hotelu Lamberton w Ołtarzewie koło Ożarowa Mazowieckiego trzynastą edycję tego wydarzenia. Była to bardzo ważna i oczekiwana decyzja, ponieważ KNTWRE jest głównym, krajowym forum dyskusji i wymiany wiedzy w zakresie rozpoznania i walki radioelektronicznej, a także okazją do wymiany poglądów pomiędzy użytkownikami, producentami oraz naukowcami uczestniczącymi w rozwoju systemów rozpoznania i WRE.
Konferencja jest organizowana naprzemiennie przez Instytut Systemów Łączności oraz Instytut Radioelektroniki Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Szefa Sztabu Generalnego WP generała Wiesława Kukuły, patronatem naukowym Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk oraz patronatem medialnym portalu Defence24.pl.
Zgodnie z założeniami tematyka KNTWRE obejmowała zagadnienia związane z różnymi formami prowadzenia rozpoznania i budowania świadomości sytuacyjnej, zarządzania widmem elektromagnetycznym, wykorzystania różnego rodzaju sensorów na platformach bezzałogowych, przetwarzania i fuzji danych, wojny informacyjnej, a także aspektów cyberbezpieczeństwa.
Czytaj też
Ważnym wprowadzeniem do całego wydarzenia była debata przeprowadzona pierwszego dnia Konferencji oraz uzupełniające ją dwa referaty plenarne wygłoszone przez:
- gen. bryg. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego - Zastępcę Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ds. IT na temat „Odpornego, zdefiniowanego programowo systemu CIS wspierającego operacje wielodomenowe jako kluczowej zdolności w przyszłych konfliktach”;
- płk. Tomasza Szawłogę - z Zarządu J2 Dowództwa Operacyjnego RSZ na temat „Wojny w spektrum elektromagnetycznym”.
W debacie wzięli udział zarówno przedstawiciele użytkowników systemów WRE: gen. bryg. dr inż. Jerzy Kwika – Szef Wojsk Radiotechnicznych, płk Jacek Czeranowski z Zarządu P2 Sztabu Generalnego WP, płk Adam Kędzierski z Zarządu Rozpoznania i WRE Dowództwa Generalnego RSZ, płk Tomasz Szawłoga – z Zarządu J2 Dowództwa Operacyjnego RSZ, instytucji odpowiedzialnej za zakupy: płk Maciej Strzemecki z Agencji Uzbrojenia, jak i producentów tych systemów: Mariusz Łuszczyk – Dyrektor Biura Programu PILICA+ z Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.. W trakcie dyskusji poruszono wiele kwestii na temat obecnego stanu WRE, jak i przyszłych planów polskiej armii w tym obszarze.
W pierwszym referacie plenarnym generał Chmielewski zaprezentował proponowany przez Komponent Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni sposób kreowania telekomunikacji i teleinformatyki w Wojsku Polskim, a więc próby połączenia tego, co nazwał „częścią hardwarową” (ogólnie rzecz biorąc to moduły elektroniczne ze zdolnościami z zakresu WRE) z „częścią informatyczną”.
Czytaj też
Drugi referat był poświęcony metamorfozie, jak w czasie 1000 dni pełnoskalowej wojny na Ukrainie przeszły rosyjskie siły zbrojne w dziedzinie WRE. Pułkownik Szawłoga zwrócił uwagę na swoistą ewolucję „doktrynalnych aspektów” użycia WRE przez Rosjan od 24 lutego 2022 roku. Wyjaśnił przy tym m.in. na czym polega zupełna nowość w tej dziedzinie, tj. okopowa walka radioelektroniczna („Trench Electronic Warfare (EW)”) oraz na czym polegają tzw. „kopuły WRE”.
Wnioski jakie płk Szawłoga wyszczególnił na koniec swojego wystąpienia są o tyle ważne, że są aktualne również w odniesieniu do polskich Sił Zbrojnych. Zauważył on m.in., że:
- WRE stała się jednym z najważniejszych elementów wojny toczącej się pomiędzy Rosją i Ukrainą;
- wojna radioelektroniczna wpływa na walki na Ukrainie w takim samym stopniu jak teren i pogoda;
- każda operacja w obecnym konflikcie musi uwzględniać działanie wroga w widmie elektromagnetycznym.
Nowa formuła przyjęta w pierwszym dniu Konferencji, podczas której położono główny nacisk na przedstawienie aspektów WRE z punktu widzenia resortu obrony narodowej, spotkała się z pozytywnym odbiorem przez uczestników.
Ze względu na ilość zagadnień cała konferencja była prowadzona w dwóch równoległych sesjach. Ich ważną częścią były prezentacje przemysłowe, w których polskie i zagraniczne firmy pokazywały, jakie zmiany w ich ofercie zaszły przez ostatnie sześć lat. Swoje wystąpienia mieli więc przedstawiciele takich firm jak: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Rohde & Schwarz Sp. z o.o., ATDI Sp. z o.o., KenBIT Sp. z o.o., Consortia Electronica Sp. z o.o., Rail – Mil Computers Sp. z o.o., Systemics-PAB Sp. z o.o., WB Electronics S.A. oraz Yotta Volt Sp. z o.o. Z kolei myśl naukowa była prezentowana przez przedstawicieli uczelni i ośrodków badawczych, w tym m.in.: Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Morskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowego Instytutu Łączności-PIB oraz pracowników rodzimego przemysłu, jak np. Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. czy PIT-RADWAR S.A. Konferencja KNTWRE 2024 była doskonałym miejscem do zaprezentowania różnego rodzaju systemów, urządzeń i pomysłów, mogących pomóc w prowadzeniu rozpoznania i WRE.
W czasie trzech dni obrad przeprowadzono w sumie dziesięć sesji tematycznych: „Systemy WRE”, „Systemy łączności bezprzewodowej”, „Techniki radarowe”, „Anteny i kompatybilność elektromagnetyczna”, „Zakłócanie radioelektroniczne”, „Lokalizacja i namierzanie”, „Platformy bezzałogowe”, „Algorytmy i przetwarzanie sygnałów”, „Rozpoznanie radioelektroniczne” oraz „Lokalizacja z wykorzystaniem platform bezzałogowych”.
W sesjach tych zajmowano się m.in.:
- rozwojem zdolności do rozpoznania i walki radioelektronicznej;
- urządzeniami i systemami walki radioelektronicznej;
- rozpoznaniem, obroną i zakłócaniem radioelektronicznym;
- rozpoznaniem obrazowym i optoelektronicznym;
- rozpoznaniem satelitarnym;
- monitorowaniem i zarządzaniem widmem elektromagnetycznym;
- świadomością sytuacyjną;
- analizą techniczną sygnałów;
- fuzją danych i przetwarzaniem semantycznym;
- sieciami sensorowymi;
- mapami środowiska radiowego;
- zastosowaniem platform bezzałogowych;
- sensorami, efektorami i systemami antydronowymi (C-UAS);
- cyberbezpieczeństwem i wojną informacyjną;
- kompatybilnością elektromagnetyczną i impulsami wysokoenergetycznymi;
- wojną nawigacyjną (NAVWAR).
W KNTWRE 2024 wzięło udział ponad 140 uczestników, w tym przedstawiciele instytucji i jednostek resortu obrony narodowej, uczelni wyższych i ośrodków naukowo-badawczych oraz przemysłu. Wygłoszono łącznie 2 referaty plenarne, 9 referatów firmowych oraz 44 referaty zaprezentowane na sesjach tematycznych. Wysoka frekwencja podczas sesji tematycznych w ostatnim dniu Konferencji świadczyła o istotności poruszanych tematów i dużym zainteresowaniu uczestników.
Czytaj też
Podczas Konferencji KNTWRE wypracowano wiele wniosków, z których najważniejsze zawarto w uchwale programowej opracowanej przez specjalną komisję na zakończenie wydarzenia. W uchwale tej wskazano m.in., że:
- walka radioelektroniczna jest ważnym elementem nie tylko wsparcia Sił Zbrojnych, lecz także istotnym elementem bezpieczeństwa państwa w zakresie budowania świadomości sytuacyjnej;
- uzyskanie przewagi informacyjnej na współczesnym polu walki jest głównym czynnikiem warunkującym osiągnięcie powodzenia w planowanej, i później prowadzonej operacji zbrojnej;
- wykorzystanie systemów elektronicznych do poszukiwania, śledzenia, przechwytu i analizy danych z otaczającej rzeczywistości daje możliwość oceny potencjału przeciwnika, a często przewidzenia i wyprzedzenia jego zamiarów, zapewniając tym samym skuteczną realizację własnych celów;
- monitorowanie zdarzeń zachodzących w widmie elektromagnetycznym jest jedną z najbezpieczniejszych form pozyskiwania i gromadzenia danych;
- zdobycie i utrzymanie przewagi w środowisku elektromagnetycznym i przejęcie nad nim kontroli uniemożliwia swobodę działania przeciwnikowi.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom Konferencji. Wasza obecność, zaangażowanie i aktywny udział w dyskusjach wniosły nieoceniony wkład w stworzenie niezapomnianej atmosfery podczas KNTWRE-2024. Szczególne wyrazy wdzięczności kierowane są do prelegentów oraz firm, które zaprezentowały wyniki swoich badań i innowacyjne rozwiązania, wzbogacając merytoryczny wymiar wydarzenia. Już teraz organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich ekspertów i entuzjastów systemów rozpoznania i WRE na XIV Konferencję Naukowo-Techniczną „Systemy Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej”, planowaną na listopad 2026 roku.
Artykuł sponsorowany
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104