Reklama

Siły zbrojne

Komandosi SAS wesprą ochronę brytyjskich miast

fot. www.army.mod.uk
fot. www.army.mod.uk

Według brytyjskich mediów premier David Cameron chce, by żołnierze jednostki specjalnego przeznaczenia SAS zostali wysłani do działań na ulicach miast Zjednoczonego Królestwa, gdyby doszło do takich samych zamachów, jakie w styczniu przeprowadzono w Paryżu.

Traktowany jako elitarny oddział do działań specjalnych SAS (Special Air Service) nigdy jeszcze nie był wykorzystywany do patrolowania brytyjskich ulic. Sytuacja jednak się może zmienić, by jak zaznaczył Cameron, przeciąć „kult fanatycznej śmierci” charakterystyczny dla islamskich terrorystów.

Komandosi SAS, od czasu utworzenia jednostki w 1941 r., działali na całym świecie wykonując zadania rozpoznawcze i prowadząc operacje dywersyjne. W ich szeregach znajduje się również założony w 1974 r. zespół operatorów wyszkolonych w działaniach antyterrorystycznych, w tym m.in. w odbijaniu zakładników. Są przygotowani np. do działania w budynkach i środkach komunikacji publicznej.

Jak na razie nie było oficjalnego potwierdzenia, że SAS ma być wykorzystywany szerzej w brytyjskich miastach. Pomysł nie jest jednak niedorzeczny, ponieważ elitarny oddział komandosów ma np. sprzęt rozpoznania sytuacji w budynkach, którego nie posiadają jednostki antyterrorystyczne brytyjskiej policji. A to właśnie tego typu wyposażenia prawdopodobnie brakowało francuskim funkcjonariuszom RAID podczas ostatniej akcji w Paryżu.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Olosz

    To tak jak wysłanie czołgów do pacyfikacji komarów, bezsensowna strategia.

  2. m

    Wszystkie szwadrony bojowe 22 Prof. Reg.SAS (szwadron łączności wyodrębniono z pułku i przeniesiono, nie iwadomo też jak wygląda szkolenie szwadronu "R") są szkolone w działaniach CT/HR. Counter Revolutionary Warfare Wing (CRW SAS) to komórka zajmująca się zagadnieniami tj. gromadzenie nt. ugrupowań terrorystycznych, analizowanie jej, opracowywanie nowych technik walki i szkolenie specjalistyczne żołnierzy SAS. Po prostu na początku swego istnienia CRW skupiał specjalistów w tzw. Pagooda Troop d/s przeciwterroryzmu, tj. grupę inicjatywną/szkoleniowców, póxniej wszystkie Sabre/szwadrony przeszły to szkolenie.

  3. m a

    "wykorzystywany do patrolowania brytyjskich ulic" Fajny pomysl. Geniiijalny ! U nas tez BOA albo GROM powinien patrolowac ulice, wypisywac mamdaty, rozdawac dziecia slodycze i przeprowadzac staruszki przez jezdnie. Oczywiscie bez kominiarek zeby nie przestraszyc nikogo.

    1. SAS

      "patrolowania ulic - to interpretacja autora artykułu.

  4. stary

    Nie czas na zmianę przepisów o użyciu wojska w przypadku zagrożenia terroryzmem w Polsce?

    1. Mickey

      przepisy mamy dobre, Grom i JWK moga dzialac na terenie Polski w sytuacjach jak te opisane wartykule

    2. as

      Od 2011 r. przepisy pozwalają na użycie wojskowych poddziałów AT na terenie PL w szczególnych przypadkach.

  5. bolo

    jeśli się nie mylę to nasz GROM od kilku lat też może być wykorzystywany w operacjach antyterrorystycznych na terenie kraju , coś było zmieniane w prawie użycia tejże jednostki

Reklama