Reklama

Siły zbrojne

Kolejny miliard dolarów na Super Hornety dla Kuwejtu

Fot. Robert Sullivan/Flickr, Domena Publiczna
Fot. Robert Sullivan/Flickr, Domena Publiczna

Boeing rozpoczyna produkcję maszyn F/A-18E oraz F/A-18F Super Hornet, które trafią do Kuwejtu w ramach procedury FMS. Amerykański koncern podpisał w tej sprawie kontrakt z Departamentem Stanu, który opiewa na sumę ponad 1,5 mld USD.

Amerykański gigant otrzymał zlecenie na produkcję 22 myśliwców F/A-18E (jednomiejscowych) oraz 6 F/A-18F (dwumiejscowych). Pracę nad maszynami, które trwać będą głównie w USA, zakończyć mają się do stycznia 2021 roku. 

Nie jest to jednak pierwszy kontrakt dotyczący dostawy amerykańskich Super Hornetów do Kuwejtu. Pierwsza umowa, która ruszyła cały proces, o wartości ponad 1,1 mld USD, podpisana została jeszcze w marcu br. i dotyczyła produkcji komponentów do maszyn dla Kuwejtu. Natomiast kolejna, podpisana 15 czerwca br., obejmowała oprogramowanie (warta 179 mln USD). 

O finalizacji umowy między władzami Kuwejtu, a Boeingiem Defence24.pl informował na początku kwietnia br. Kontrakt ten, obejmujący zakup 28 wielozadaniowych myśliwców F/A-18E/F Super Hornet, podpisano ponad rok po wydaniu zgody na tę transakcje w ramach FMS przez Departament Stanu USA. Samoloty zastąpią używaną w Kuwejckich Siłach Powietrznych od początku lat 90. XX wieku starszą wersję F/A-18C/D Hornet.

Władze Kuwejtu wnioskowały u USA o zakup 32 maszyn F/A-18E (z silnikiem F414-GE-400) oraz ośmiu myśliwców F/A-18F (z silnikiem F414-GE-400). W FMS z 2016 roku wskazano, że ta transakcja może być warta maksymalnie 10,1 mld USD. Zakup nowych maszyn został jednak podzielony przez władze kuwejckie pomiędzy dwóch producentów. W 2016 roku Kuwejtczycy podpisali umowę na pozyskanie 28 wielozadaniowych myśliwców Eurofighter Typhoon, których montaż rozpoczął się na pod koniec 2017 roku. 

Obecnie trwa montaż końcowy pierwszych sześciu samolotów Eurofighter dla Kuwejtu. Mają być one wyposażone w radary Captor-E E-Scan, pociski Brimstone i Stormshadow oraz zasobniki Sniper Pod.

Reklama

Komentarze

    Reklama