Reklama

Siły zbrojne

Kolejny kontrakt na komponenty amerykańskiej tarczy w Polsce

Rysunek koncepcyjny wyrzutni lądowej rakiet SM-3. – Fot. Raytheon
Rysunek koncepcyjny wyrzutni lądowej rakiet SM-3. – Fot. Raytheon

Amerykański departament obrony podpisał z koncernem Lockheed Martin kontrakt o wartości 93 mln dolarów na komponenty Aegis Weapon System Mk. 7. Są to elementy instalacji antybalistycznej Aegis Ashore która zostanie rozlokowana w Redzikowie, na polskim Pomorzu. 

Umowa z Lockheed Martin to kolejny w ostatnich dniach kontrakt związany z polskim komponentem amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Wskazuje to na wejście tego komponentu programu w decydującą fazę. Może też stanowić rodzaj komunikatu dla strony rosyjskiej.

Pewnie zaniepokojenie może wzbudzać termin zakończenia kontraktu, który upływa we wrześniu 2021 roku. Gotowość operacyjną system Aegis Ashore w Redzikowie ma zgodnie z planem osiągnąć w 2018 roku. Prawdopodobnie jednak wydłużony termin związany jest z inkorporacją do systemu pocisków SM-3 Block IIA nad którymi pracuje wspólnie USA i Japonia. Od terminu zakończenia prac i wprowadzenia do produkcji tych rakiet zależne jest wyposażenie w nie instalacji w Polsce. Do tego czasu w Redzikowie będą wykorzystywane rakiety SM-3 Block IB, które znajdą się również na wyposażeniu komponentu rozlokowanego w rumuńskiej bazie Deveselu

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. A_S

    W pewnym sensie plany dotyczące rozmieszczenia elementów tarczy wpisują się w tradycję Polskich przygotowań do wojny. Zwykle gotowość bojową uzyskujemy w 4-5 lat od rozpoczęcia działań i po utracie państwowości. Dlatego od stuleci mamy wyłącznie złych sąsiadów, bo wszyscy z czterech stron świata nas leją, natomiast nikt nigdy nie powie , że mamy do bani przywódców, którzy w paskudnym geopolitycznym położeniu nigdy nie są w stanie zadbać o armię i obronność.

Reklama