Siły zbrojne
Kolejne opóźnienie Tytana. Przyczyną (tym razem) epidemia
Jak poinformował Defence24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek, chociaż prototypy wszystkich elementów systemu Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki (ZISW) już powstały, to państwowe badania kwalifikacyjne zostały zakończone jedynie w przypadku kilku jego elementów.
„Zakończone zostały badania kwalifikacyjne w zakresie podsystemu uzbrojenia, amunicji 5,56 mm i zasilania, natomiast testy pozostałych elementów znajdują się na różnych etapach zaawansowania” - poinformował redakcję rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia. Jak dodał, na realizację testów w tym roku wpłynęły „obostrzenia związane z pandemią koronawirusa SARS-COV-2”.
Można z tego wnioskować, że nie uda się w związku z tym dotrzymać terminu zgodnie z którym termin zakończenia pracy rozwojowej ZISW TYTAN planowany był na „pierwszy kwartał 2021 roku”. Byłoby to już kolejne opóźnienie rozpoczętego w 2014 roku programu. Wcześniej zakończenie pracy rozwojowej było planowane na marzec… 2020 roku. Redakcja o sprawę pytała też Polską Grupę Zbrojeniową, ta jednak odmówiła odpowiedzi i skierowała do MON.
Umowę na realizację fazy badawczo-rozwojowej ZISW Tytan podpisano ponad sześć lat temu - 27 czerwca 2014 r. Zakończyło to dwuletnie negocjacje z krajowym przemysłem i ośrodkami naukowymi. Ostatecznie w skład konsorcjum ZISW Tytan weszły wówczas następujące podmioty: PCO S.A. jako lider, Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika, Fabryka Broni Łucznik, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol, WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna, MESKO, Zakłady Metalowe DEZAMET, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, RADMOR (część Grupy WB) i Zakłady Mechaniczne Tarnów.
Pierwotnie zakładano, że pierwsze zestawy zostaną dostarczone w roku 2018 po pracach rozwojowych przeprowadzonych w latach 2014-2017, a ostatnie w roku 2022. Terminy zakończenia prac od tego czasu były już jednak kilkukrotnie przesuwane.
Zakończenie pracy rozwojowej utoruje drogę do zakupu 14 tysięcy systemów Tytan, stanowiących przyszłościowe wyposażenie indywidualne żołnierza. Przypomnijmy, że na ZISW składa się 27 elementów, w tym m.in.: 9 mm pistolet samopowtarzalny, 5,56 mm karabinek standardowy MSBS, 40 mm granatnik podwieszany, nóż-bagnet, bateria BC4I, naboje przeciwpancerne z rdzeniem wolframowym 5,56x45 mm, wyświetlacz nahełmowy, wskaźnik laserowy, celownik strzelecki termowizyjny, monokular uniwersalny, latarka osobista, celownik kolimatorowy, integrator, system nawigacji inercyjnej i mundur w kamuflażu.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105