Reklama

Siły zbrojne

Kolejne Javeliny dla Gruzji

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Departament Stanu USA wydał decyzję zatwierdzającą potencjalną sprzedaż kolejnej partii przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin wraz z wyposażeniem dodatkowym oraz pakietem wsparcia dla Gruzji za łączną kwotę ok. 30 mln USD.

Zgoda ta została wydana po uzyskaniu wymaganej certyfikacji, wydanej przez rządową Agencję Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego. Gruzińska armia ma otrzymać łącznie 82 pociski i 46 wyrzutni FGM-148 Javelin wraz z trenażerami do szkolenia podstawowego i pociskami szkoleniowymi. Mają one pochodzić z bieżących zasobów amerykańskiej armii, które zostaną tam uzupełnione analogiczną liczbą nowo zakupionych. Oznacza to szybką dostawę uzbrojenia dla Gruzinów. Głównym beneficjentem kontraktów na ten system jest Javelin Joint Venture — spółka założona przez Lockheed Martin i Raytheon.

Zakup ten będzie stanowił wzmocnienie dla już obecnie wykorzystywanych w gruzińskich wojskach lądowych systemów tego typu. W listopadzie 2017 roku wydano analogiczną zgodę na zakup 72 wyrzutni i 410 pocisków Javelin wraz z 10 trenażerami do szkolenia podstawowego i 70 pociskami treningowymi.  Łączna wartość tego kontraktu wyniosła 75 mln USD, a dostawy przeprowadzono w latach 2018-2019.

FGM-148 Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij” (F&F), który może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie, systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania.

Obecnie Javeliny stanowią najnowocześniejszy i podstawowy środek przeciwpancerny wykorzystywany przez gruzińskich żołnierzy. W wyniku tego zakupu liczba wyrzutni tego typu wzrośnie do 118 egzemplarzy. Uzupełnia je zakupiona w ostatnich latach bliżej niesprecyzowana partia białoruskich wyrzutni ppk Szerszeń (białoruska wersja ukraińskiego systemu Skif). Dodatkowo w służbie nadal znajdują się posowieckie systemy takie jak 9K111 Fagot, 9K115 Metys czy 9M113 Konkurs oraz granatniki przeciwpancerne RPG-7/18/22/26 i AT-4.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama