Reklama

Siły zbrojne

Kolejne izraelsko-hiszpańskie czołgi lekkie dla Filipin już na miejscu

Filipiński Sabrah
Filipiński Sabrah
Autor. General Dynamics European Land Systems

Na terenie filipińskiego portu Subic miało miejsce rozładowanie kolejnych przynajmniej 10 pojazdów gąsienicowych przeznaczonych dla tamtejszej armii. Mowa tutaj o czołgach lekkich Sabra oraz jednym wozie dowodzenia wykorzystującym tożsame podwozie.

Reklama

Nie jest wiadome, czy do Filipin dotarły już wszystkie pozostałe 19 pojazdów (17 czołgów lekkich + wóz zabezpieczenia technicznego + pojazd dowodzenia), czy jedynie zauważone 9 wozów. Obecnie filipińska armia posiada jedynie pojedynczy egzemplarz czołgu lekkiego Sabra, który został dostarczony na początku grudnia zeszłego roku. Filipiny w ramach kontraktu z 2021 roku o wartości 172 mln USD zamówiły 18 czołgów lekkich wykorzystujących system wieżowy Sabra/Sabrah osadzony na uniwersalnej platformie gąsienicowej ASCOD 2. Również na tym samym podwoziu pozyskany został wóz zabezpieczenia technicznego oraz pojazd dowodzenia. Oprócz gąsienicowych platform na mocy większej umowy zakontraktowano też dostawy 10 wozów wsparcia ogniowego/niszczycieli czołgów. Te z kolei mają stanowić hybrydę kołowego transportera opancerzonego Pandur II 8 × 8 i wspomnianej wieży Sabrah. Wszystkie pojazdy mają zostać dostarczone do końca tego roku.

Reklama
Reklama

Sabrah to tak naprawdę nie pojazd, a system wieżowy pozwalający na integrację go z zarówno podwoziem kołowym, jak i gąsienicowym. Uzbrojenie główne stanowi armata gwintowana L/52 kal. 105 mm (z zapasem 36 pocisków, w tym 12 w wieży i 24 w kadłubie) połączona z automatem ładowania, sprzężony z nią jest karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Armata ta może być zasilana szeroką gamą amunicji, a jej donośność skuteczna wynosi do 3600 metrów. Dodatkowo w skład wyposażenia wchodzi system kierowania ogniem, dalmierz laserowy, celownik panoramiczny w postaci głowicy optoelektronicznej, system zarządzania polem walki (BMS) TORCH-XTM oraz system łączności E-LynXTM. Napęd wieży jest w pełni elektryczny ze stabilizacją w obu płaszczyznach. Dodatkowo wieża wyposażona jest w zestaw ośmiu wyrzutni granatów dymnych (po cztery z każdej strony wieży).

Czytaj też

Autor. General Dynamics European Land Systems
Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    Lepszy jest niz Rosyjskui Spurtst?

    1. Davien3

      Lepsze działo ,pancerz, SKO, mozliwość zabrania desantu jak sie zdaje czyli lepszy pod kazdym wzgledem

    2. bezreklam

      ok dzieki

Reklama