Siły zbrojne

Kamerun chce zakupić Pancyry

Pancyr na podwoziu kołowym. Fot. rostec.ru
Pancyr na podwoziu kołowym. Fot. rostec.ru

Ambasador Kamerunu w Rosji Mahamat Paba Sale poinformował, że jego kraj pragnie pozyskać rosyjskie systemy przeciwlotnicze Pancyr.

W przedstawionym komunikacie ambasada Kamerunu wskazuje, że najprawdopodobniej pozyskana będzie podstawowa wersja systemu, Pancyr-S1. Ambasador podkreśla też, że nie jest to, najprawdopodobniej, koniec zakupów uzbrojenia dokonywanych przez jego kraj w rosyjskich zakładach zbrojeniowych. Komunikat mówi o planowaniu pozyskania środków transportu wojskowego (ze szczególnym uwzględnieniem transporterów opancerzonych) oraz śmigłowców bojowych (bez wskazania o jakie, dokładnie, maszyny chodzi). Ambasador Kamerunu podkreśla, że celem pozyskania uzbrojenia jest - między innymi - umożliwienie jego państwu skutecznej walki z Boko Haram.

image
Pancyr-S1 na podwoziu gąsienicowym. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Przypomnijmy, że Pancyr-S1 (w kodzie NATO SA-26 "Greyhound"), to rakietowo-artyleryjski system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu. Jest przeznaczony przede wszystkim do niszczenia nisko lecących celów jak śmigłowce szturmowe, pociski samosterujące, BSP. Może być umieszczany zarówno na podwoziu kołowym (Kamaz 6560, w układzie 8x8) lub gąsienicowym (GM-352). 

W wersji S1 dysponuje, oprócz stacji wykrywania celów 2RL80, radarem kierowania ogniem 1RS2-1E z pasywnym skanowaniem wiązki, pozwalającym na wykrywanie celów w odległości 32-36 km od stacji oraz śledzenie celów w odległości 22-23 km2.  Pancyr-S1 dysponuje też głowicą optoelektroniczną pozwalającą na śledzenie celów w podczerwieni. Uzbrojony jest w dwie wyrzutnie rakiet o zasięgu do 18-20 km i maksymalnym pułapie 15 km oraz dwie armaty przeciwlotnicze kalibru 30 mm.

Pancyry przeszły swój chrzest bojowy w Syrii, gdzie w 2012 r. jedna z baterii należących do sił rządowych zestrzeliła turecki samolot zwiadowczy. System też jest też użytkowany przez rosyjskie jednostki podczas interwencji w tym kraju. Przynajmniej jedna bateria brała też udział, po stronie tzw. separatystów, w konflikcie w Donbasie. Pokłosiem wniosków z eksploatacji, są trwające ciągłe modyfikacje systemu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.