Siły zbrojne

Kaczyński zapowiada „bardzo poważne" wzmocnienie Wojska Polskiego. Abramsy to „coś w rodzaju programu pilotażowego”

Fot. Robert Suchy/Defence24.pl
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl

Wicepremier Jarosław Kaczyński podczas wizyty w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej zapowiedział przeprowadzenie dużego programu modernizacji Wojska Polskiego, z wykorzystaniem dodatkowych instrumentów finansowania. Ogłoszony plan zakupu czołgów M1A2 SEP v3 Abrams to „coś w rodzaju programu pilotażowego”, trwają prace nad ustawowymi uregulowaniami.

Podczas wizyty w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński ogłosił plan zakupu czołgów M1A2 SEP v3 Abrams. Pojazdy te, jak uściślił szef MON Mariusz Błaszczak, wejdą na wyposażenie dwóch brygad 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym 19. Brygady Zmechanizowanej używającej dziś T-72 oraz 1. Brygady Pancernej w Wesołej. Program zakupu Abramsów wraz z dużą ilością amunicji, pojazdów wsparcia oraz symulatorów ma być wart do 23,3 mld złotych, i zostać sfinansowany spoza budżetu MON. Odpowiednia uchwała Rady Ministrów została już przyjęta. Według resortu obrony czołgów będzie łącznie 250, wraz z szerokim pakietem wsparcia.

Mamy dla Państwa bardzo dobrą wiadomość. Nasza armia, w krótkim czasie – pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie już w przyszłym roku, wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych w tej chwili na świecie czołgów Abrams, bo to ta najnowsza wersja, która wchodzi na uzbrojenie armii amerykańskiej. To są czołgi supernowoczesne, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, prowadzić walkę i prowadzić ogień z ogromną precyzją i ogromną skutecznością. To jest nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie Wojsk Lądowych. Tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć przynajmniej 4 bataliony

wicepremier Jarosław Kaczyński

Przy tej okazji wicepremier Kaczyński zapowiedział przeprowadzenie dużego programu rozbudowy sił zbrojnych. Będzie on realizowany z wykorzystaniem dodatkowego finansowania i uruchomiony w ramach ustawy. Jarosław Kaczyński przyznał, że przedsięwzięcie to będzie kosztowne, ale jego zdaniem jest konieczne z uwagi na trudną sytuację bezpieczeństwa w otoczeniu Polski.

Ale mam dla Państwa inną jeszcze wiadomość. W tej chwili opracowywany jest, i to już jest ostatnia faza, projekt działań, także ustawowych, bo one muszą być podstawą tego co będzie się realnie robiło, na rzecz rozbudowy i bardzo poważnego wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych. Po prostu, czasy, sytuacja i miejsce tego wymaga i dlatego też chcemy to uczynić. To jest nasz obowiązek. To wielkie przedsięwzięcie, nie ukrywam że drogie, choć nie będę mówił o szczegółach. Ale przy dzisiejszej sytuacji naszego kraju, a także różnych możliwościach który daje światowy rynek finansowy, to jest możliwe do przeprowadzenia. I chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze

wicepremier Jarosław Kaczyński
Reklama
Reklama

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że program będzie przeprowadzony w stosunkowo krótkim czasie, aczkolwiek z uwzględnieniem procesu produkcji uzbrojenia, z natury rzeczy czasochłonnego. Natomiast finansowanie będzie rozłożone na dłuższy okres, z zastosowaniem odpowiednich instrumentów.

Do dopracowania są jeszcze pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo oczywiście ono musi zostać rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja zostanie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie. Chociaż musicie Państwo pamiętać, że ta najnowocześniejsza broń nie jest czymś, co się kupuje w sklepie, to jest coś co się zamawia i trzeba też poczekać na produkcję. W każdym razie mamy tutaj coś w rodzaju programu pilotażowego, to jest to o czym mówię w tej chwili i mamy ten wielki program, który mam nadzieję zostanie z wielką korzyścią dla Rzeczypospolitej i jej bezpieczeństwa zrealizowany

wicepremier Jarosław Kaczyński

Zapowiedzi przyspieszenia wzrostu wydatków obronnych i korzystania w tym celu ze specjalnych instrumentów pojawiały się już wcześniej. Nie były jednak konkretyzowane, choć w latach 2018 i 2020 MON otrzymał dodatkowe fundusze ponad limit wynikający ze znowelizowanej w 2017 roku ustawy o przebudowie oraz modernizacji technicznej i ich finansowaniu, odpowiednio w kwotach 1,6 i 3 mld zł. Pieniądze te przeznaczono przede wszystkim na program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Tegoroczne wydatki obronne zaplanowano na poziomie 51,8 mld zł, co stanowi 2,2 proc. PKB przewidzianego w ustawie budżetowej. Znowelizowana ustawa o przebudowie oraz modernizacji technicznej i finansowaniu Sił Zbrojnych przewiduje, że udział wydatków w PKB ma zwiększać się stopniowo, aby osiągnąć w 2030 roku 2,5 proc. Przyjęta w ubiegłym roku Strategia Bezpieczeństwa Narodowego zakłada, że wskaźnik ten powinien być uzyskany szybciej, bo do 2024 roku.

Warto wspomnieć, że instrumenty finansowania obronności spoza budżetu obronnego były już stosowane. Przykładem jest program F-16, który był finansowany z limitu 0,05 proc. PKB w latach 2002-2010 (oddzielnie od 1,95 proc. PKB, przeznaczonego ówcześnie na wydatki obronne i liczonego inną metodologią). Co jednak ciekawe, w 2015 roku, gdy przypadła spłata pozostałej kwoty za myśliwce F-16, tzw. voucherów B na kwotę ponad 5,3 mld zł, zdecydowano się wyasygnować te pieniądze spoza budżetu MON. Dzięki czemu we wspomnianym roku łączny udział nakładów na obronę wyniósł wg danych NATO aż 2,22 proc., choć bazowy budżet MON przewidziano zgodnie z ówczesnymi przepisami na poziomie 1,95 proc. PKB roku ubiegłego (czyli 2014 r. – niższa wartość, niż w 2015 r.).

Wiele wskazuje na to, że podobne formy finansowania będą obecnie stosowane na dużo szerszą skalę. Założeniem jest prawdopodobnie skokowe wzmocnienie zdolności Sił Zbrojnych RP, tak jak przed laty miało to miejsce z F-16 w wypadku Sił Powietrznych. Realizacja programu oraz jego wpływ na kondycję finansów publicznych są natomiast sprawą otwartą.

Komentarze (19)

 1. ZZZZ

  Kilka lat temu z podobną pompą pani Szydło oraz pan Macierewicz ogłaszali w Mielcu zakup śmigłowców dla polskiego wojska. A pan Macierewicz też obiecywał wspólną z Ukrainą produkcję śmigłowców. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy. Mam deja vu gdy patrzę na tę propagandową ustawkę dotyczącą Abramsów, zwłaszcza że do dzisiaj nie trafił do Polski ani system Patriot, ani wyrzutnie Himars. A też ponoć bardzo się spieszyliśmy dokonując zakupu tego sprzętu w USA. Ale odstawmy tę propagandę. Zejdźmy na ziemię. Wczoraj w Polsce zaczął się POLEXIT. Wychodzimy z UE. Prawny POLEXIT to początek faktycznego oddzielenia się od struktur unijnych. Koniec z kasą z UE. Nie będzie pieniędzy na Nowy Ład, nie będzie dopłat dla rolników, nie będzie unijnego rynku dla produktów polskiego rolnictwa. Farmer z Francji, Niemiec czy Holandii zaciera ręce na wieść o Waszej decyzji. Z drugiej strony Wy nadal będziecie jeździć na Zachód po niebite nówki sztuki, bo nic porównywalnego z nimi sami wyprodukować nie potraficie. Tyle, że te nówki sztuki teraz będą droższe. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Pod koniec XVIII wieku Targowica postanowiła sprezentować Polsce rozbiory szafując hasłami o wierności Bogu i przywiązaniu do tzw tradycji. Na początku XXI wieku Nowa Targowica, szafując dokładnie taki samymi hasłami, wyprowadza Polskę z łacińskiej cywilizacji Zachodu. A na Kremlu strzelają korki od szampana.

  1. Kazik :)

   Prawda. do daj do tego szykuje się "rozkułaczanie" w ramach, tzw. Polskiego Ładu.

  2. fel

   Nie napalaj się na śmigłowce, które łatwo strącić. (laser, rakietka,armatka ).

  3. Franek :(

   Co do "rozkułaczania". Tyle płaczu o drobny biznes a zauważam ostatnio na drogach niezwykły wysyp aut. Nie są to auta zwyczajne, nie są to porządne zwyczajne nowe auta ale wypasione fury niemieckich marek premium i to jescze z firm tuningowych. Ma się wrażenie, że płyną rzeki pieniądza na marne.

 2. dropik

  Po co są te czołgi ? znowu politycy straszą , że za chwilę wybuchnie wojna polsko-ruska ? i tak już od 2014 co roku, a przecież plan zakupu nowego czołgu byl na ok 2030. Plany sobie , a życie sobie. Czołg dobry , ale nic nam nie daje . Jesteśmy już w takim miejscu rozwoju , że powinniśmy te czołgi robić w kraju, a nie transferować pieniądze za ocean.

  1. Nope

   Kpisz? A po co Rosja się zbroi? Po co im Armaty? Mongolia ich najedzie, Łotwa czy San Marino? Po co zbroi się Białoruś? Estonia licząca 800 tys ludzi ich najedzie swoimi 30 transporterami? Nie ośmieszaj się!

  2. ZZZZ

   Ale Wy nie macie obrony plot co oznacza, że Rosja będzie do tych Abramsów strzelać jak azerskie drony do ormiańskich czołgów.

  3. Kraqu

   Stęrzał do polskiego Abramsa to strzał do NATO. NIE BEDZIE WYIMAGINOWANEJ WOJNY PL-Ru. Po co są te wstrząsające opowieści o strzelaniu do PL-Abramsów?

 3. tagore

  O ile dobrze pamiętam Kaczyński jest oficerem rezerwy wojsk pancernych,to może byc jego zakup.

 4. ZZZZ

  Zastanawia mnie w tym projekcie nacisk na czas. Nacisk na to, że musimy mieć te czołgi w ciągu 2 lat. Skąd ten okres czasu się wziął? Bo tak sobie patrzę na to co się dzieje w Europie i nie widzę niczego co by ten pośpiech uzasadniało. Gdyby jeszcze chodziło o pośpiech w realizacji programu Wisła, budowy sytemu obrony plot to bym to rozumiał. Ale pośpiech w kupowaniu niekoniecznie skrojonych pod nasze warunki geograficzne ciężkich maszyn, bez posiadania systemu obrony przeciwlotniczej jest dosyć dziwnym zjawiskiem. Jak wyglądałoby ewentualne starcie tych Abramsów przykładowo z Rosjanami pokazał już konflikt azersko-ormiański, w którym Azerowie strzelali z dronów do ormiańskich czołgów, stanowisk artylerii czy ciężarówek z wojskiem jak do kaczek. Los Abramsów byłby przesądzony przy braku posiadania przez Polskę skutecznych systemów obrony plot czy antydronowych. I tak sobie dochodzę do wniosku, że jedyną rzeczą, która uzasadnia ten pośpiech jest ... kampania wyborcza w 2023 roku. Te czołgi chyba mają być użyte na wielkiej defiladzie, która miałaby być elementem kampanii wyborczej partii rządzącej. Jeśli mam rację to ... żyjemy w naprawdę dziwnej rzeczywistości. Zadłużymy nasze dzieci i wnuki, bo zakup Abramsów ma być finansowany długiem, po to by Kaczyński mógł się polansować. Czaicie to?

 5. ZZZZ

  Kilka lat temu z podobną pompą pani Szydło oraz pan Macierewicz ogłaszali w Mielcu zakup śmigłowców dla polskiego wojska. A pan Macierewicz też obiecywał wspólną z Ukrainą produkcję śmigłowców. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy. Mam deja vu gdy patrzę na tę propagandową ustawkę dotyczącą Abramsów, zwłaszcza że do dzisiaj nie trafił do Polski ani system Patriot, ani wyrzutnie Himars. A też ponoć bardzo się spieszyliśmy dokonując zakupu tego sprzętu w USA. Ale odstawmy tę propagandę. Zejdźmy na ziemię. Wczoraj w Polsce zaczął się POLEXIT. Wychodzimy z UE. Prawny POLEXIT to początek faktycznego oddzielenia się od struktur unijnych. Koniec z kasą z UE. Nie będzie pieniędzy na Nowy Ład, nie będzie dopłat dla rolników, nie będzie unijnego rynku dla produktów polskiego rolnictwa. Farmer z Francji, Niemiec czy Holandii zaciera ręce na wieść o Waszej decyzji. Z drugiej strony Wy nadal będziecie jeździć na Zachód po niebite nówki sztuki, bo nic porównywalnego z nimi sami wyprodukować nie potraficie. Tyle, że te nówki sztuki teraz będą droższe. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Pod koniec XVIII wieku Targowica postanowiła sprezentować Polsce rozbiory szafując hasłami o wierności Bogu i przywiązaniu do tzw tradycji. Na początku XXI wieku Nowa Targowica, szafując dokładnie taki samymi hasłami, wyprowadza Polskę z łacińskiej cywilizacji Zachodu. A na Kremlu strzelają korki od szampana.

 6. wwww

  to chyba wycofaja sie teraz z remontow T72, zwlaszcza ze dostawy obu typow w zwiazku z opuznieniami w Bumarze w zasadzie zbiegna sie w czasie.

  1. Etam

   Remonty T72 to nędzne 300 mln rocznie, bo program jest aż na 6 lat. A przypomnę, że tylko w tym roku na TVPIS już poszło 2 miliardy, a w przyszłym ma być kolejne 2 mld! A nie wycofają się z tych remontów, bo to jest uzgodnione że zwiazkami "kroplówka"!

  2. Darek

   Te 2 mld na TVP bo lepsze to niż tusk vision network pochodzą z ustawy Tuska, zatem doucz się.

  3. ZZZZ

   Czy ja wiem? Tę ustawę uchwalił PiS a podpisał Duda.

 7. say69mat

  Zasadniczy problem związany z budowaniem strategii antydostępowej, ntp. w oparciu o parytet broni pancernej. Polega na kompletnym braku zrozumienia dla wielopłaszczyznowej strategii działań ofensywnych Federacji Rosyjskiej. I to że nasz kraj kupuje amerykańskie czołgi finansując zakup emisją obligacji. Absolutnie nie oznacza, że rzeczone obligacje, w efekcie wrogiego przejęcia, nie zostaną wykorzystane jako narzędzie do rosyjskiego ataku ekonomicznego na nasz kraj. Mam wrażenie, że Sztuka Wojny Sun Tzu, wyznacza kanon operacji militarnych FR, bezwzględnie wykorzystujących, obszary aktywności cywilizacyjnej i kulturowej. Kompletnie nie związanych z zasadniczym przedmiotem działań stricte militarnych. Z kolei nasza strategia opiera się na wierze w sojusze oraz koncepcji działań ofensywnych i defensywnych, pochodzących z czasów Układu Warszawskiego.

 8. Kazik :)

  A co z amunicja do tych tanków?

  1. wert

   bidule nie doczytały. Jaka szkoda. W pakiecie najnowsza M829A4 w dużej ilości. Siła przebicia taka że Armata zrobi puffff. A "przyjaciele" z niemiec dopiero myślą i podobną planują wprowadzić po 2030. Jeżeli zrobią porównywalną w wolframie bo możliwości zwiększania kalibru wyczerpały się. Ledwo opanowali drgania L55, kosztem żywotności zapewne

  2. Kazik :)

   Cytat - " W pakiecie najnowsza M829A4 w dużej ilości." oraz "Ledwo opanowali drgania L55, kosztem żywotności zapewne." - nie manipuluj mów o faktach nie dyrdymałach. I na koniec poczytaj kto jest twórcą i jak jest historia armaty do Abramsa.

  3. Kazik :)

   "W pakiecie najnowsza M829A4 w dużej ilości."- tak jak z Himarsem :) - Polska – zamówiono 20 wyrzutni M142 HIMARS, 19 wozów transportowo-załadowczych M1084A1P2 Resupply Vehicle (RSV), 18 przyczep M1095 MTV, 3 wozy ewakuacyjne M1089A1P2, 27 wozów dowodzenia i warsztatowych M1151A1 HMMWV oraz 270 pocisków rakietowych GMLRS (54 M30A1 i 216 M31) i 30 pocisków MGM-140 (M57) ATACMS. O wartości 414 mln USD. :)

 9. men

  Robi się "ciekawie", jak donoszą "kukułki" jest rozłam w tej i innych sprawach w rządzie i MON, brak na uroczystości premiera i szefa SG jest znamienny, wojna polsko-polska w SZ RP to najgorsze co może nas spotkać.

  1. wert

   kukułki donosiły o moździerzach 98mm na BWP-ach, o bazie jankesów w Modlinie, o paru innych, zapewne wyssanych z brudnego paluszka, sensacyjkach. Byłbym ostrożny. Czy może tuba?

 10. i rosja odpada

  jeśli wzmocnienie ma być poważne to chyba szykują się rakiety średniego zasięgu :)

  1. jerzys

   I Putin obgryza paznokcie :)

 11. fdsf

  bezsensu zakup, bardziej propagandowy lub mający na celu zapłacić amerykanom za milczenie wobec dyktotorskich zapędów rządu. Nie to, że są to złe czołgi, nawet nie to, że będą kłopoty z ich utrzymaniem. Probelm w tym, że bez odpowiedniej obrony ppc i opl te czołgi zostaną zmiecione w parę chwil, a koszt zakupu jest gigantyczny. Żeby zniechęcić przeciwnika wysokimi stratami włąsnymi lepiej i duzo taniej było by inwestować w pociski ppc, tysiące takich zestawów mogących zniszczyć czołg nieporónywalnie niższym kosztem. No chyba, że rząd planuje inwazje na Moskwe to wtedy owszem będą potrzebne czołgi

  1. fifi

   Może to cena za TVN?

  2. wert

   i tak to sobie tłumacz. Klep rano w południe i na wieczór. Uwierzysz. Dasz radę

  3. qwas

   oho, odezwał się funkcjonariusz obrony medialnej "dobrej zmiany" ;))))

 12. Pewny

  Doskonała decyzja… śmieszą negatywne komentarze… decyzja ze wszechmiar słuszna… niespotykana skala zmian Brawo

  1. Piotr

   Czolg jest bardzo dobry i armia z pewnoscia sie wzmocni, pytanie tylko jest o budzet kraju, a glownie kolosalne zadluzenie. Kto to wszystko splaci, przeciez nie Kaczynski i PiS?

  2. buc

   Piniędzy na to nie ma i nie będzie?

  3. Box123

   Jak za platformy wyprowadzano 80mld rocznie z budżetu to też się tak martwiłeś kto to spłaci czy w tedy siedziales cichutko, bo w tvnie ci mówili że wszystko jest ok?

 13. gegroza

  Pytanie do zwolenników zakupu - podobno nie ma czasu więc to dobra decyzja. Pytanie brzmi - kiedy Rosja nas zaatakuje ? Za miesiąc , pół roku, rok ?

  1. Bren

   oprzytomniej

  2. dropik

   tak , zaatakuje, w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej... a nie czekaj.. to juz było i nie zaatakowała i co teraz ? hahaha.

  3. dropik

   Rosja wydaje na rakiety, pociski manewrujące i samoloty. Czołgi jedynie remontuje ...

 14. Roshedo

  Krótko mówiąc: niespełna 1000 czołgów 3 różne ich typy w tej samej klasie sprzętu to koszmar logistyczny a nie wzmocnienie. Do tego turbina Abramsa jest kosztowna w obsłudze i paliwożerna. Serwis czolgu tylko via USA, ciężar problematyczny przy pokonywaniu nielicznych odpowiednio wytrzymałych mostów na Wiśle ( bodaj 3-4 są odpowiednio mocne że utrzymają kolumne tych czołgów)- wystarczy że zostaną te mosty rozwalone np. Kalibrami czy Tomahawkami i już połowa Polski jest odcięta od tych Abramsów - ani dojechać np. pod Lublin ani się ewakuować w drugą stronę jakby co " na z góry upatrzone pozycje". Zapytam czy zakup aby na pewno był merytoryczny czy tylko znowu chodziło o polityczny marketing dla ciemnego luda??? I co z moderka Twardych i T-72 do wersji PT-91M2 albo PT-17???

  1. Jarek

   Jesteś nieco opóźniony, chcesz modernizować Twarde i T-72? Halo! Pobudka! To złom! W dzisiejszych czasach nadaje się tylko do podtrzymania szkolenia żołnierzy i do sprzedaży w krajach afrykańskich.

  2. Piotr

   No, ale przeciez rzad PiSu juz zapowiedzial modernizacje Twardych i T-72. Hallo! Pobudka! :D

  3. Gienek

   Proponuję najpierw zastanowić się przeciwko komu w razie „W” wystawimy nasz potencjał pancerny. Przeciwnikiem, będzie największy pod względem ilości zalew pancerny. Nasze T72 choćby niewiem jak i za ile byśmy to modernizowali jest bez szans w zestawieniu z ich czołgami podobnej generacji nie wspominając nawet T80/T90. A nie możemy zapominać o T14. Dlatego też potrzebujemy najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych od ręki. Czołgów, które będą jak najbardziej odporne na trafienia przeciwnika jak i posiadające najbardziej śmiercionośne uzbrojenie.

 15. Wieszcz

  Ponoć następnym zakupem mają być 4 bombowce strategiczne...

 16. wątpliwości może będzie dobrze, oby

  Odbiegając od sensowności tego zakupu, Abramsy będą kolejną wyspą nowocześnieć w ocenia postsowieckiego złomu zalegającego w jednostkach. Nawet Honkerów nie możemy wymienić a kupujemy czołgi. Dobrze że to jest poza budżetowe finansowanie - chociaż tyle.

 17. Milwaw

  Teraz najwyższy czas na umowę pozyskania systemu OPL Narew ale z obowiązkowym transferem technologii dla naszego przemysłu. Dalej rozbudowa krajowego potencjału rakietowego z Piorun 2, przeciwpancernymi ppk Pirat i Moskit, nowoczesne systemy radiolokacji, krajowe bsl i rozwój systemów WRE a także rodzimego ASOP dla wszystkich czołgów podstawowych nie zapominając o własnych programach amunicyjnych zarówno czołgowych jak i APR155 i APR120 czy programowalnej 35.

  1. abra kadabra

   Żartowniś z ciebie. Będą kolejne zakupy z półki u wuja Sama zza oceanu.

 18. Bart patriota

  Co z drugą fazą Wisły, ktoś z kolegów coś wie? I jak one radzą sobie z hipersonicznymi? Priorytet nad priorytetami

 19. kl

  Brawo Panie Prezesie!