Reklama

Siły zbrojne

Jak Wojsko Polskie ma używać dronów? Czerwone Berety szukają odpowiedzi

Autor. 6BPD/Facebook

Wojna na Ukrainie praktycznie każdego dnia przynosi szereg nowych doświadczeń, które wiele mówią o przyszłości pola walki. Zastosowanie w działaniach taktycznych różnego rodzaju bezzałogowych statków powietrznych  (BSP) stało się pewnym symbolem tego konfliktu i wielu analityków mówi wręcz o „wojnie dronów”.

Reklama

Wykorzystanie tego typu systemów stało się codziennością współczesnego pola walki i przebudowało radykalnie zdolności w zakresie autonomicznego prowadzenia rozpoznania powietrznego oraz precyzyjnego rażenia celów różnego typu przez pododdziały piechoty. Nowe możliwości determinują również konieczność zmian w taktyce, co musi zostać uwzględnione w istniejących rozwiązaniach doktrynalnych i w szkoleniu SZ RP.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rozwój technologiczny oraz wysoka użyteczność BSP, którą obserwujemy w działaniach na Ukrainie wskazuje bezdyskusyjnie, że stają się one niezbędnym i uniwersalnym w zastosowaniu środkiem bojowym. Dynamiczny rozwój tego środka walki i jego zastosowanie w pododdziałach piechoty stanowił podstawę do organizacji przez 6 Brygadę Powietrznodesantową im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego konferencji pt. „Wsparcie pododdziałów lekkiej piechoty przez bezzałogowe statki powietrzne kategorii „micro” na współczesnym polu walki”. Celem konferencji była wymiana poglądów i doświadczeń odnośnie bieżącego wykorzystania tego typu systemów, zarówno w działaniach na Ukrainie, ich wykorzystania w pododdziałach powietrznodesantowych, a także innych rodzajach SZ.

W założeniu dowódcy 6 BPD gen. bryg. Michała Strzeleckiego podstawową wartością konferencji miało być spotkanie ekspertów: teoretyków i praktyków i swoiste zderzenie posiadanych doświadczeń i koncepcji. Do udziału w konferencji zaproszono reprezentantów między innymi: Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Departamentu Innowacji MON, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, a także przedstawicieli Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych. Reprezentowane były również środowiska akademickie Akademia Wojsk Lądowych, Akademia Sztuki Wojennej oraz Lotnicza Akademia Wojskowa.

Konferencja, której koordynatorem był dowódca 6 Batalionu Dowodzenia ppłk Piotr Szołomicki  przewidywała dwa spotkania robocze mające miejsce w dniach 4-5 października 2023 r.

Pierwszy dzień konferencji (4 października 2023 r.) przeznaczono na wystąpienia i dyskusje o zróżnicowanej tematyce.        

Czytaj też

Czytaj też

Prezentacja pt. „Przyszłość formacji lekkiej piechoty na wschodnioeuropejskim teatrze działań” (dr Paweł Makowiec, AWL) była wprowadzeniem w problematykę możliwości bojowych i zdolności piechoty lekkiej, które uznać należy za niezbędne do efektywnego prowadzenia operacji obronnej na wschodnim kierunku strategicznym i współdziałania z innymi elementami Wojsk Lądowych. Odwołując się do przykładów podczas prezentacji wskazano na rdzeń konstruktu taktycznego walki małych pododdziałów piechoty lekkiej tj. teorię dyslokacji Roberta Leonharda oraz ukierunkowanie walki na uderzenie w zdolności, a nie w potencjał przeciwnika.

Przedmiotem prezentacji pt. „Możliwości wykorzystania BSP kategorii „micro” na potrzeby pododdziałów piechoty w nawiązaniu do doświadczeń SZU” (Tomasz Darmoliński, Fundacja „Żelazny”) było wielowątkowe omówienie zastosowania BSP klasy I/Micro w wojnie na Ukrainie. Poruszane były kluczowe aspekty wykorzystania bezzałogowców do realizacji zadań rozpoznawczych i uderzeniowych na różnym szczeblu pododdziałów w złożonym środowisku walki z aktywnym WRE przeciwnika. Wskazano również szereg praktycznych doświadczeń użycia BSP w warunkach frontowych między innymi przygotowania do działania pod kątem zabezpieczenia przed oddziaływaniem elektronicznym przeciwnika, procedur operacyjnych, zabezpieczenia logistycznego oraz organizacji pododdziałów wykorzystujących bezzałogowce od szczebla zespołu BSP.

W prezentacji pt. „Cyberbezpieczeństwo podczas użytkowania komercyjnych BSP na potrzeby sił zbrojnych” (Michał Zawadzak, „Świat dronów”) omówiono praktyczne aspekty przygotowania komercyjnych dronów wykorzystywanych w działaniach pododdziałów piechoty lekkiej pod kątem ochrony kryptograficznej danych i możliwością ich nieautoryzowanego przejęcia. W prezentacji wskazano na istniejące rozwiązania np. amerykański program Blue UAS, który stanowił odpowiedź na zagrożenia wynikające użycia komercyjnych BSP produkcji chińskiej.

Prezentacja pt. „Analiza wniosków z dotychczasowej implementacji BSP w SZ RP na potrzeby rozpoznania obrazowego, wsparcia dowodzenia, rażenia i koordynacji ognia oraz wnioski z organizacji systemu szkolenia” (kpt. Tomasz Młynarczyk, Siły Powietrzne) poświęcona była omówieniu pozyskania i wdrożenia przez SZ RP systemów bezzałogowych (Orbiter, FlyEye, TB2) i implikacji, które towarzyszyły temu procesowi np. konieczności tworzenia zaplecza technicznego, szkoleniowego oraz osobowego niezbędnego dla efektywnego wykorzystania BSP.

Autor. 6 BPD/Facebook

Pierwszy dzień konferencji zamknęła prezentacja pt. „Pododdziały piechoty lekkiej na współczesnym polu walki - wykorzystanie systemów bezzałogowych” (dr Paweł Makowiec, AWL), która poświęcona była perspektywom wdrożenia i wykorzystania w działaniach taktycznych systemów bezzałogowych BSP i BPL. W trakcie wystąpienia przedstawiono wyniki symulacji w grze wojennej, której przedmiotem było zbadanie potencjalnych zdolności bojowych pododdziałów piechoty lekkiej wzmocnionych systemami bezzałogowymi, co stanowiło nawiązanie do rozwijanej w US Army koncepcji robotycznej kompanii piechoty.

Drugi dzień konferencji (5 października 2023 r.) poświęcono omówieniu doświadczeń z implementacji BSP w 6 BPD. Przedstawienie wniosków z realizowanych dotychczas przedsięwzięć dowodziło innowacyjnego podejścia do problemu ich zastosowania i wykorzystania potencjału bezzałogowców do podniesienia zdolności bojowych pododdziałów brygady.

W wystąpieniach przedstawicieli 6 i 16 bpd wskazano na szereg wyzwań, które wymagają rozwiązań doktrynalnych i organizacyjnych w kontekście doświadczeń ukraińskich między innymi konieczność szkolenia we współdziałaniu na poziomie taktycznym pododdziałów piechoty lekkiej z przydzielonymi w ramach wsparcia elementami zmechanizowanymi (BWP). Za kluczowy uznano problem szybkiego wdrożenia procedur taktycznych związanych z zastosowaniem własnych BSP (zadania rozpoznawcze i uderzeniowe) a także związane z obecnością dronów przeciwnika na polu walki (tzw. supresja BSP) w zakresie biernych i aktywnych środków obrony przed systemami bezzałogowymi.

Czytaj też

Efektem konferencji było wypracowanie przez uczestników wspólnych rekomendacji w celu przemyślanej implementacji bezzałogowców do formacji lekkiej piechoty (część zamknięta), a także możliwość zapoznania się z możliwościami 6 batalionu logistycznego, odpowiedzialnego za zaopatrywanie pododdziałów, a także przygotowanie desantowania pododdziałów brygady metodą spadochronową (kompania zabezpieczenia desantowania). Wymieniona ostatnia zdolność, unikatowa w SZ RP stanowi kluczowy element zdolności 6 BPD, który może być wykorzystany nie tylko w działaniach bojowych, ale także w działaniach kryzysowych.

Konferencja 6 BPD była niezwykle interesującym wydarzeniem, które umożliwiło wypracowanie wniosków, kluczowych w opinii autora dla adaptacji pododdziałów piechoty lekkiej w SZ RP do wymogów współczesnego pola walki:

  • w świetle doświadczeń ukraińskich w ramach procedury pilnej potrzeby operacyjnej należy pozyskać BSP klasy I/Micro;
  • w oparciu o istniejące struktury należy utworzyć jednostkę doświadczalną, której zadaniem będzie testowanie, opracowanie procedur operacyjnych i wdrażanie innowacyjnych rodzajów UiSW możliwych do pozyskania na rynku komercyjnym (wzorem amerykańskiej Defence Innovation Unit, DIU);
  • należy rozważyć możliwość pozyskiwania UiSW na rynku komercyjnym na drodze analogicznej do amerykańskiej procedury commercial off-the-shelf (COTS), co umożliwi szybszą adaptację sprzętową SZ RP w warunkach dynamicznego rozwoju technologii.
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Thorgal

    Taka afera w Internecie o liczebności wojska a jak zostanie ogłoszony nabór na operatorów dronów do WP to kolejki będą w całej Polsce.... Operatorów dronów będzie potrzeba do każdego rodzaju wojsk. Nie ma co się oglądać na polityków tylko wojsko powinno ciągle zachęcać i się reklamować. Nie widzę problemu na przykład połączyć szkolenie żołnierza na operatora dronów i nauki zawodu...Do przodu a nie cofać się..

    1. user_1050711

      100%. Ale dodam sprawy bardzo praktyczne: Kandydat na dofinansowanie wstępnie zakwalifikwany, jako pożądany do przyszłych szkoleń rezerwy WP. Gdyż "wszystkich" nie chcemy. Np. kontakt ze środowiskiem kryminalnym, czy złe wyniki szkolne winny wykluczać. Szkolenie dronowe (czy np. strzeleckie, czy jedno i drugie razem, w ramach obozu wakacyjnego) z bardzo niską lub żadną odpłatnością (np. zwrotem pozostałych opłat, po złożeniu egzaminu końcowego) mógłby być też nagrodą np. za ponadprzeciętne osiągnięcia szkolne czy./i sportowe.

    2. user_1050711

      c,d. Szkolenia wojskowo/dronowe (i inne), wstępne, a następnie także ciąg bardziej specjalistycznych, winny wpływać na obniżenie oprocentowania (wzrost dotacji państwa) kredytów mieszkaniowych dla młodych. A potem także utrzymania tego oprocentowania, za dobrowolny udział w kolejnych szkoleniach i ćwiczeniach... Odbycie lub odbywanie różnych form przysposobienia wojskowego czy dobrowolnej ZSW winno być niezbędnym warunkiem zajmowania stanowisk kierowniczych w budżetówce oraz bezwzględnym pierwszeństwem przyjęć do pracy w budżetówce w ogóle ! Państwo Polskie ma tyle różnych sposobów budzenia zainteresowania systematycznymi szkoleniami w obronności ! A z prawie żadnych nie korzysta ! /dim

  2. Thorgal

    Uważam że kursy na pilotów dronów powinny być bardzie dostępne i współfinansowane przez państwo. Po takim kursie można by było wybierać chętnych do wojska i tam dopiero szkolić z obsługi dronów wojskowych... Największym zagrożeniem oprócz stworzenia silnej armii jest strzeżenie tajemnic wojskowych. Nikt o tym nie mówi.......

  3. Essex

    XXI wiek....nasza armia zastanawia si.e co to drony....paradne

  4. Mireq

    Aby wojsko Polskie było silne i skuteczne, wystarczy sięgnąć do najlepszych kart historii - tam jest odpowiedź. Na początku Bóg, wiara i ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia + doskonały sprzęt. Husaria.