Reklama

Siły zbrojne

Izraelski Rafael podpisał porozumienie z rumuńskim Romaero

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Koncern Rafael Advanced Defense Systems poinformował o nawiązaniu współpracy z firmą Romaero. Jej celem ma być ewentualna produkcja systemów obronnych przeznaczonych dla wojsk lądowych i sił powietrznych Rumunii.

Romaero to największa rumuńska firma z sektora obronnego kontrolowana przez rząd tego państwa. Dzięki porozumieniu z koncernem Rafael zwiększą się możliwości współpracy w dziedzinie produkcji oraz transferu technologii przydatnych w rozmaitych programach obronnych prowadzonych przez Bukareszt.

W ramach kooperacji mogą zostać zaspokojone potrzeby armii rumuńskiej związane z programami obronnymi zatwierdzonymi już przez parlament. Rafael oferuje bowiem systemy obrony powietrznej (Iron Dome i Spyder dla sił lądowych, C-Dome dla czterech nowych korwet przeznaczonych dla floty Rumunii), uzbrojenie dla pojazdów bojowych (zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie Samson, oferowane dla rumuńskich transporterów produkcji Rheinmetall) oraz wyrzutnie pocisków przeciwpancernych Spike.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. werte

    Zdaje się że niektórych forumowiczów poniosło. Romereo nie zaczyna właśnie produkcji efektorów z pełnym przekazaniem technologii, tylko podpisał umowę z ewentualnym dostawcą na ich produkcję w przypadku gdy Rafael zostanie dostawcą armii rumuńskiej. Jak Rafael wygra przetarg na to może (ale nie musi) produkować z Romarero to czy tamto ale w jakim zakresie i ile w Rumunii a ile u siebie to już zupełnie inna bajka... To żadna ekstra wiadomość. W Polsce też ten czy inny zakład wchodzi w deklaratywną kooperację ze stającą do przetargu tą czy inną firmą. Ale to nic, albo naprawdę niewiele znaczy finalnie...

    1. KPaul

      Zdaję sobie sprawę, że podpisanie takiej umowy (pewnie jakieś porozumienie o współpracy) na tym etapie nie musi świadczyć o niczym większym. Z drugiej strony z tego co pamiętam podpisali już umowy na Patrioty i HIMARS. Może się zdawać, że dość szybko postępuj u nich modernizacja. Ja chciałbym tylko naszych zacnych decydentów zmotywować :)

    2. werte

      Litości. Jeśli wierzysz że opinie forumowiczów są czytane przez decydentów i mają jakikolwiek wpływ na owych decydentów (w tym również na zacnych jeśli tacy istnieją) to masz naprawdę problem z ego ;-) Oni z wyżyn swej decyzyjności leją na wszystko poniżej nie tylko opinie i apele ale co gorsza na fachowe analizy oraz tzw zdrowy rozsądek. Nasz głos - jeśli miałbym go lokować gdzieś w ich mentalnej ,,ekosferze,, - to dla nich skrzeczenie żab gdzieś w bajorze. Nic więcej.

  2. KrzysiekS

    Te efektory na zdjeciu to marzenie MON.

    1. Davien

      A niby dlaczego. Zarówno Python 5 jak i Derby to odpowiedniki AIM-9X i AIM-120C a oba posiadamy dla F-16?

    2. adrian

      Ciekawostką może być np. to że sensory Pythona 5 a teraz I Derby w momencie wprowadzenia wyprzedzały technologicznie amerykańskie, podobnie jak zbiorniki konforemne i celownik nachełmowy dla F-16 rozwinęli dla amerykanów Żydzi...

  3. adams

    Rumunia kraj biedniejszy od nas ale tam się kupuje uzbrojenie i nawiązuje współprace a u nas opowiada się pierdoły.Od zawsze powtarzam że w kwestii modernizacji zostawią nas daleko w tyle....

    1. Courre de Moll

      Rumunia - kraj, w którym od czasu przemian ustrojowych aż do dziś rządzą cały czas postkomuniści, a dawna opozycja nigdy nie była u władzy.

    2. Polu

      Kto kupuje czytaj ze zrozumieniem.Takich umòw podpisuje się masę i one nic nie wnoszą.

  4. Jato

    Ci Rumuni sa niepoważni, bo gdzie komisje i ich kulkuletnie posiedzenia, gdzie analizy techniczne i zarywane przetargi ? To można tak po prostu usiąść i podpisać umowę ?

    1. Qwe

      A gdzie nazwy (kryptonimy, pseudonimy) programów modernizacyjnych? Gdzie dialog techniczny? No, jak tak można?

    2. arokey

      Jak tak można, bez odrzucenia oferty, bez kłótni i spec komisji. Rumuni ryją pod nami.

  5. Rg

    Nie no, tak nie można. Przecież my pierwsi rozpoczęliśmy dialog... ;)

  6. polop

    u nas tez juz wybrali nieoficialnie lynxa. ale wiadomo wszystko moze sie jeszcze zmienic.

  7. papuga

    Znając siłę wpływów USA w Rumunii należy się zastanowić, czy te umowy są zawarte z amerykańskim namaszczeniem.

  8. dim

    Rumunia nie od Polski zamożniejsza, ani bardziej zagrożona agresją. Czyli, że można, jeśli się tylko chce.

  9. Arczik

    Tak się robi moderki!!! Wstyd panowie szlachta...

  10. KPaul

    Wygląda na to, że Rumunia szybciej się zmodernizuje niż my. To już kolejny ich krok ku przeskokowi technologicznemu w sektorze obronnym. Teoretycznie to Polska ma większy ku temu potencjał. Ja wiem, że my chcemy inwestować w nasz przemysł, offsety itd. ale nie wiem czy na tym lepiej wyjdziemy (czas przyszły bo na razie nie wiele z tego wychodzi). Nikomu źle nie życzę oczywiście tylko trochę zazdroszczę, że innym się udaje, a nam ciągle nie :/

  11. As

    A my sto lat za Rumunami...….