Reklama

Siły zbrojne

"Izraelski Gladius" dla Tajlandii?

SkyStriker.
SkyStriker.
Autor. Paweł Kupisz/Defence24

Jak podaje serwis ArmyRecognition, tajski Instytut Technologii Obronnych oraz izraelski koncern zbrojeniowy Elbit Systems prowadzą rozmowy dotyczące przystosowania wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet D-11A (bazujących na systemie PULS) do wystrzeliwania amunicji krążącej SkyStriker.

Reklama

Tajskie Siły Zbrojne mają docelowo posiadać 12 wieloprowadnicowych wyrzutni D-11A, będące lokalnym wariantem izraelskiego systemu PULS. Ewentualne wprowadzenie modyfikacji pozwalających na wystrzelenie z nich amunicji krążącej SkyStriker (co obecnie ma być już możliwe dla systemu PULS) znacząco zwiększy zdolność żołnierzy obsługujących je. Oprócz zdolności rażenia celów na dystansie do 100 km przy pomocy silnej głowicy bojowej (do 10 kg) będzie możliwe także prowadzenie przy jej pomocy misji rozpoznawczych. Tym samym dzięki temu możliwe będzie naprowadzanie na cele np. pocisków rakietowych umieszczonych w drugim kontenerze-wyrzutni umieszczonym na pojeździe lub pozostałych 5 środków bojowych SkyStriker (w jednym kontenerze transportowo-startowym znajduje się 6 sztuk).

Reklama
Tajska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet D-11A bazująca na izraelskim systemie PULS.
Tajska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet D-11A bazująca na izraelskim systemie PULS.
Autor. Manrat Thiusthas/Wikpedia
Reklama

SkyStriker to autonomiczny system przeznaczony do lokalizacji i eliminacji wyznaczonych celów za pomocą głowicy odłamkowo-burzącej/kumulacyjnej o masie 5-10 kg. Celami mogą być zarówno wozy bojowe, które z reguły mają słabszy pancerz w górnej części, jak i na przykład punkty dowodzenia. Startuje on z pneumatycznej wyrzutni, jednak jak zapewnia producent, jest możliwość wystrzelenia go z kontenerów startowych używanych w systemie rakietowym PULS (również produkcji Elbit Systems), co zwiększa uniwersalność tej wieloprowadnicowej wyrzutni pocisków rakietowych (i nie tylko).

SkyStriker napędzany jest silnikiem elektrycznym, który umożliwia dyskretne operowanie w powietrzu do dwóch godzin, zaś zasięg jego działania to 100 km. Z racji na typ napędu amunicja ta ma niewielką sygnaturę cieplną, co zmniejsza szansę jej wykrycia w paśmie termalnym. Broń testowano w różnych warunkach klimatycznych i ma możliwość działania nie tylko w warunkach typowych dla Izraela, ale i w czasie mroźnej zimy.

Czytaj też

Co jest ważne, dzięki dobrej jakości obrazowi dostarczanego do operatora, może on użyć ponownie SkyStrikera jeżeli nie znajdzie on celu, lub uzna on, że ma do czynienia z np. makietą. Pozwala to na zaoszczędzenie środka ataku i przeprowadzenie kolejnego uderzenia, a także daje możliwość szkolenia na właściwym płatowcu nowych operatorów bez konieczności kupowania wersji szkolnych. Przygotowanie do ponownego użycia SkyStrikera po jego lądowaniu również trwa bardzo krótko. Całość polega na wymianie poduszki powietrznej oraz baterii, po czym ponownie jest on gotowy do użycia. W przypadku nieznalezienia żadnego celu broń wróci w okolice miejsce wyznaczonego przez operatora jako bezpieczne do lądowania. Proces ten jest wykonywany, nawet jeżeli została przerwana łączność między SkyStrikerem a stacją kierowania.

Czytaj też

blob:https://cms-x.defence24.pl/e3bb049e-e329-4d97-a813-e3a606463514SkyStriker
Amunicja krążąca SkyStriker
Autor. Maciej Szopa/Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    "Od 2014 roku władzę w Tajlandii sprawuje dawny szef armii, generał Prayuth Chan-ocha. Prayuth przejął władzę siłą, na drodze zamachu stanu, a po pięciu latach - już jako cywilny polityk - rzadzi krajem" - no ale trzeba przyznac ze powli Armia....CHYBA ODDA WLADZE... zobaczmy

Reklama