Reklama

Siły zbrojne

Izraelska amunicja krążąca trafi do Europy

blob:https://cms-x.defence24.pl/e3bb049e-e329-4d97-a813-e3a606463514SkyStriker
Amunicja krążąca SkyStriker
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Spółka Elbit Systems Ltd. poinformowała o podpisaniu umowy o wartości 95 mln USD z nieokreślonym państwem europejskim. Kraj ten otrzyma kilkaset tego typu systemów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Reklama

Jest to pierwszy zakup tej amunicji krążącej przez kraj europejski, którego nazwy z izraelski producent jednak nie podał. SkyStriker to autonomiczny system przeznaczony do lokalizacji i eliminacji wyznaczonych celów za pomocą głowicy odłamkowo-burzącej/kumulacyjnej o masie 5-10 kg. Celami mogą być zarówno wozy bojowe, które z reguły mają słabszy pancerz w górnej części, jak i na przykład punkty dowodzenia. Startuje on z pneumatycznej wyrzutni, jednak jak zapewnia producent, jest możliwość wystrzelenia go z kontenerów startowych używanych w systemie rakietowym PULS (również produkcji Elbit Systems), co zwiększa uniwersalność tej wieloprowadnicowej wyrzutni pocisków rakietowych (i nie tylko).

Reklama

Czytaj też

Reklama

SkyStriker.
Fot. Paweł Kupisz/Defence24

Reklama

SkyStriker napędzany jest silnikiem elektrycznym, który umożliwia dyskretne operowanie w powietrzu do dwóch godzin, zaś zasięg jego działania to 100 km. Z racji na typ napędu amunicja ta ma niewielką sygnaturę cieplną, co zmniejsza szansę jej wykrycia w paśmie termalnym. Broń testowano w różnych warunkach klimatycznych i ma możliwość działania nie tylko w warunkach typowych dla Izraela, ale i w czasie mroźnej zimy.

Cieszymy się z możliwości dostarczania naszym klientom innowacyjnych i skutecznych systemów, które łączą produkowane przez Elbit Systems rozwiązania powietrzne i lądowe. Amunicja krążąca SkyStriker, która wyróżnia się cichą pracą i elastycznością operacyjną, gwarantuje wysoką wydajność, precyzję i niezawodność, zapewniając żołnierzom przewagę o krytycznym znaczeniu dla operacji na współczesnym polu walki.
Yoram Shmuely, dyrektor generalny Elbit Systems Aerospace

Czytaj też

Co jest ważne, dzięki dobrej jakości obrazowi dostarczanego do operatora, może on użyć ponownie SkyStrikera jeżeli nie znajdzie on celu, lub uzna on, że ma do czynienia z np. makietą. Pozwala to na zaoszczędzenie środka ataku i przeprowadzenie kolejnego uderzenia, a także daje możliwość szkolenia na właściwym płatowcu nowych operatorów bez konieczności kupowania wersji szkolnych. Przygotowanie do ponownego użycia SkyStrikera po jego lądowaniu również trwa bardzo krótko. Całość polega na wymianie poduszki powietrznej oraz baterii, po czym ponownie jest on gotowy do użycia. W przypadku nieznalezienia żadnego celu broń wróci w okolice miejsce wyznaczonego przez operatora jako bezpieczne do lądowania. Proces ten jest wykonywany, nawet jeżeli została przerwana łączność między SkyStrikerem a stacją kierowania.

Reklama

Czytaj też

Reklama

SkyStriker.
Fot. Paweł Kupisz/Defence24

Reklama

Reklama

Komentarze (1)

  1. KAR

    Ciekawe do kogo w Europie trafi...?

Reklama