Reklama

Siły zbrojne

Izraelska artyleria w Libanie

Izraelska haubica samobieżna M109A5 Doher.
Izraelska haubica samobieżna M109A5 Doher.
Autor. Sir kiss/Wikipedia

Korpus Artylerii Sił Obronnych Izraela wykorzystujący samobieżne haubice M109A5 Doher jakiś czas temu przekroczył granicę z Libanem, co było pierwszym tego typu wydarzeniem od początku izraelskiej inwazji na ten kraj.

Izraelska artyleria samobieżna w postaci wysłużonych już M109A5 Doher bierze od samego początku udział w inwazji tego kraju na południowy Liban wymierzonej w tamtejszy Hezbollah. Pojazdy te wraz z dedykowanymi dla nich wozami amunicyjnymi M548 (o lokalnej nazwie Alfa) były grupowane przy granicy na długo, zanim zapadła decyzja o przekroczeniu jej przez armię izraelską. Teraz w historii użycia tej artylerii doszedł kolejny etap w postaci rozlokowania jej w południowym Libanie w ramach 411. batalionu 282. pułku Artylerii. Miało to miejsce w okolicach połowy listopada.

Wcześniej wspomniane haubice brały aktywny udział w ostrzeliwaniu celów na terenie południowego Libanu, chociaż ich donośność określana na 22-30 km nie była zapewne wartością tutaj wystarczającą. Miały one niszczyć m.in. stanowiska dowodzenia, karabinów maszynowych lub wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych. To jednak najpewniej na pewien czas zostało zastopowane za sprawą zawieszenia broni. Według dostępnych publicznie informacji Izrael ma posiadać około 600 gąsienicowych samobieżnych armatohaubic z rodziny M109 (z czego większość w rezerwie sprzętowej, ale wiele z nich zostało przywróconych do służby w ostatnich miesiącach).

Reklama

M109A5 to gąsienicowy system artyleryjski kal. 155 mm będący rozwinięciem wersji A4. W porównaniu do poprzednich wersji ta charakteryzuje się poprawioną siłą ognia. Uzbrojenie główne w postaci armatohaubicy M185 zostaje zastąpione przez nowszą M284, co poprawiło donośność tego systemu artyleryjskiego o około 25%. Może ona tym samym razić cele na dystansie 22-30 km przy zastosowaniu amunicji klasycznej/z gazogeneratorem oraz 40 km przy wystrzeleniu pocisku M982 Excalibur. Zapas amunicji w pojeździe wynosi 36 nabojów wraz z ładunkami miotającymi. Do samoobrony załoga używa wielkokalibrowego karabinu maszynowego M2 kal. 12,7 mm umieszczonego na stropie wieży. Wariant A5 charakteryzuje się także większą mocą silnika, z dotychczasowych 405 KM wzrosła ona do 440 KM. Obecnie wariant ten jest używany przez takie kraje jak m.in. Izrael, Hiszpania, Egipt, Pakistan, Maroko czy Brazylię.

M109A5 Doher.
M109A5 Doher.
Autor. The Israel Defense Forces/Wikipedia
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze

    Reklama