Reklama

Siły zbrojne

Izraelska artyleria wspiera inwazję na Liban

M109A5 Doher.
M109A5 Doher.
Autor. The Israel Defense Forces/Wikipedia

Działania lądowe izraelskiej armii w Libanie wspierane są przez m.in. gąsienicowe haubice M109A5 Doher, które były rozmieszczane na granicy od paru miesięcy.

W trwającej izraelskiej inwazji na Liban (określanych przez niektórych mianem „ograniczonej”) udział mają brać m.in. gąsienicowe i już wydawałoby się leciwe jak na poziom technologiczny armii izraelskiej haubice M109A5 Doher. Są one zresztą wykorzystywane w granicznych potyczka z Hezbollahem, czy działaniach Sił Obronnych Izraela (Cahal) w Strefie Gazy, od października zeszłego roku. Ich grupowanie na granicy z Libanem trwało od kilku miesięcy, gdzie były widziane m.in. w kolumnie wraz z pojedynczymi wozami dowodzenia i łączności M577 oraz wozami amunicyjnymi M548 (o lokalnej nazwie Alfa).

Według dostępnych publicznie informacji Izrael ma posiadać około 600 gąsienicowych samobieżnych armatohaubic z rodziny M109 (z czego większość w rezerwie sprzętowe, ale wiele z nich zostało przywróconych do służby w ostatnich miesiącach). Niewykluczone, że do wsparcia ogniowego posłuży także ich następca w postaci kołowego Roema 10x10. Ma już on mieć zaliczony debiut bojowy, jednak ciągle nie wiadomo, w jakich okolicznościach miało to miejsce.

Reklama

M109A5 to gąsienicowy system artyleryjski kal. 155 mm będący rozwinięciem wersji A4. W porównaniu do poprzednich wersji ta charakteryzuje się poprawioną siłą ognia. Uzbrojenie główne w postaci armatohaubicy M185 zostaje zastąpione przez nowszą M284, co poprawiło donośność tego systemu artyleryjskiego o około 25%. Może ona tym samym razić cele na dystansie 22-30 km przy zastosowaniu amunicji klasycznej/z gazogeneratorem oraz 40 km przy wystrzeleniu pocisku M982 Excalibur. Zapas amunicji w pojeździe wynosi 36 nabojów wraz z ładunkami miotającymi. Do samoobrony załoga używa wielkokalibrowego karabinu maszynowego M2 kal. 12,7 mm umieszczonego na stropie wieży. Wariant A5 charakteryzuje się także większą mocą silnika, z dotychczasowych 405 KM wzrosła ona do 440 KM. Obecnie wariant ten jest używany przez takie kraje jak m.in. Izrael, Hiszpania, Egipt, Pakistan, Maroko czy Brazylię.

Armatohaubice M109, których Izrael posiada 600 egz., mają docelowo zostać zastąpione przez kołowe Roem 10x10.
Armatohaubice M109, których Izrael posiada 600 egz., mają docelowo zostać zastąpione przez kołowe Roem 10x10.
Autor. Oroo/ Wikipedia
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. radziomb

    czemu nie używaja ich armaty 155mm ATMOS ? a przynajmniej nie widac ich w użyciu

Reklama