Siły zbrojne
Izraelska artyleria przy granicy z Libanem?
W pobliżu granicy izraelsko-libańskiej miano zauważyć izraelską kolumnę wojskową, w skład której wchodziły m.in. gąsienicowe haubice M109A5 Doher.
Poniższe nagranie przedstawia kolumnę izraelskiej artylerii samobieżnej w postaci M109A5 Doher, wraz z pojedynczymi wozami dowodzenia i łączności M577 oraz wozami amunicyjnymi M548 (o lokalnej nazwie Alfa). Identyczne zdjęcia i filmy widziane były podczas przygotowań do walk z bojownikami Hamasu w Strefie Gaza. Według dostępnych publicznie informacji Izrael ma posiadać około 600 gąsienicowych samobieżnych armatohaubic z rodziny M109 (z czego większość w rezerwie sprzętowe, ale wiele z nich zostało przywróconych do służby w ostatnich miesiącach). Ostatnie dni nie przynoszą ochłodzenia w kwestii potencjalnego uderzenia Izraela na południowy Liban. Do potencjalnego rejonu działań podciągane są kolejne jednostki, co jednak nie musi oznaczać, że nastąpi tutaj starcie zbrojne. Może to być element wywierania presji na Hezbollah i libańskie władze.
Footage reportedly showing IDF moving its forces to the Lebanese border ahead of an increasingly likely ground invasion in southern Lebanon. pic.twitter.com/Ydrp8KoVsd
— Clash Report (@clashreport) June 24, 2024
M109A5 to gąsienicowy system artyleryjski kal. 155 mm będący rozwinięciem wersji A4. W porównaniu do poprzednich wersji ta charakteryzuje się poprawioną siłą ognia. Uzbrojenie główne w postaci armatohaubicy M185 zostaje zastąpione przez nowszą M284, co poprawiło donośność tego systemu artyleryjskiego o około 25%. Może ona tym samym razić cele na dystansie 22-30 km przy zastosowaniu amunicji klasycznej/z gazogeneratorem oraz 40 km przy wystrzeleniu pocisku M982 Excalibur. Zapas amunicji w pojeździe wynosi 36 nabojów wraz z ładunkami miotającymi. Do samoobrony załoga używa wielkokalibrowego karabinu maszynowego M2 kal. 12,7 mm umieszczonego na stropie wieży. Wariant A5 charakteryzuje się także większą mocą silnika, z dotychczasowych 405 KM wzrosła ona do 440 KM. Obecnie wariant ten jest używany przez takie kraje jak m.in. Izrael, Hiszpania, Egipt, Pakistan, Maroko czy Brazylię.
Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101