Reklama

Siły zbrojne

Izrael zamawia kołowe armatohaubice

Fot. Elbit Systems
Fot. Elbit Systems

Jak poinformował izraelski koncern Elbit Systems, jej amerykańska spółka zależna Elbit Systems of America podpisała z Ministerstwem Obrony Izraela umowę na dostawę armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym dla Sił Obronnych Izraela (CaHaL) o wartości ok. 200 mln USD.

W maju 2019 roku izraelski resort obrony podpisał umowę z Elbit Systems o wartości 125 mln USD, w ramach której spółka miała opracować nowy lufowy system artyleryjski, który ma wejść na uzbrojenie izraelskiej armii wraz z pakietem wsparcia i zabezpieczenia jego eksploatacji. Jest to część obecnie trwającego programu modernizacji technicznej artylerii lufowej izraelskich wojsk lądowych, który ma w założeniu potrwać 12 lat i kosztować łącznie ok. 280 mln USD. Bazą do opracowania tego systemu są najnowsze wersje armatohaubicy ATMOS.

Obecnie w uzbrojeniu izraelskich wojsk lądowych znajduje się obecnie kilka różnych typów lufowych systemów artyleryjskich. Wśród nich wymienić można: ok. 600 egzemplarzy armatohaubic samobieżnych M109 Doher (zmodernizowana wersja M105A5), ok. 300 egzemplarzy haubic holowanych Soltam M-71 oraz ok. 50 egzemplarzy haubic samobieżnych Soltam M-68. Większość z tych systemów znajduje się w rezerwie mobilizacyjnej, a mniejsza ich część jest wykorzystywana operacyjnie. Docelowo wszystkie one mają zostać zastąpione przez nowe lufowe systemy artyleryjskie.

ATMOS został opracowany przez spółkę Soltam System (która obecnie jest częścią koncernu Elbit Systems) na przełomie tysiącleci w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na lufowe systemy artyleryjskie na podwoziu kołowym. System składa się z wybranego podwozia samochodu ciężarowego w układzie 6 × 6 lub 8 × 8 oraz osadzonej na nim armatohaubicy kal. 155 mm o długości 39 lub 52 kalibrów z zapasem minimum 18 nabojów. Donośność tego systemu wynosi do 41 km, a dzięki wykorzystaniu automatu ładowania jego szybkostrzelność wynosi od 4 do 9 strzałów na minutę.

Wśród jego odbiorców eksportowych można wymienić państwa takie jak: Azerbejdżan (5 egzemplarzy), Botswana (5 egzemplarzy), Kamerun (18 egzemplarzy), Rumunia (3 egzemplarze), Rwanda (co najmniej 1 egzemplarz), Tajlandia (18 egzemplarzy) i Uganda (6 egzemplarzy). Dodatkowo oprócz Izraela wprowadzić ten system na uzbrojenie swoich armii planują także Filipiny (zamówione 24 egzemplarze) oraz Polska (armatohaubica samobieżna Kryl, która bazuje na elementach systemu ATMOS).

Program Kryl, który ma na celu opracowanie polskiej armatohaubicy samobieżnej na podwoziu kołowym, został mocno wyhamowany. Obecnie nadal trwają prace nad jego dokumentacją, a następnie badaniami kwalifikacyjnymi. Po przeprowadzeniu tych działań będzie możliwe wprowadzenie oczekiwanych przez wojsko zmian założeń o charakterze techniczno-konstrukcyjnym i realne wznowienie tego programu.

Reklama

Komentarze (26)

  1. mały-pływak

    Nie pływa ...

    1. Transformers

      Durny komentarz. Cud że przeszedł bo czy nie uważasz że Armatohaubica strzelajaca na wiele kilometrów raczej nie musi?

  2. Ivory

    Czy szwedzki archer nie jest odrobinę lepszy???

    1. ryba

      cena ,archer jest drogi ze względu na automat ładowania i awaryjny ze wzgleu na automat ładowania .Kryl ma byc prosty i tani i niezawodny ,taki podjeżdżasz cichcem w 8 kryli oddajesz 3-4 salwy w cel wskazany przez np drony ( demolujac tym kolumny czy tam zgrupowania wszelakiego rozaju) po czym uciekasz zanim kontrbateryjny zdąży odpowiedziec .Sprzet ma byc tani i łatwy do zastapienia .

    2. alkaprim

      Rubka-a jak ładowniczy złamie rękę nogę lub ją zwichnie albo zachoruje-to kto będzie ładował pociski? Automat ładowania to nie statek międzygalaktyczny-to rzecz by szybciej sprawniej oddać strzały i szybko zmieniać miejsce parkowania.

    3. Wesołek

      Ale nie wyjaśniasz, co będzie jak w Archerze pęknie sprężynka, urwie się wodzik, trzaśnie uszczelka? Bądź poważny i rozwiń ten jakże "ważki" argument. Czekam na szybką i wszechstronną analizę trwałości śrubek, sprężynek i uszczelek.

  3. mobilny

    WTF ludzie. Automat czy nie. Kryl. Eh. Najważniejsze że posiadalibyśmy pewna ilość relatywnie tanich armatohaubic mogących razić cele na odległość do 40 km ale tu tylko marudzenie szlachty polskiej

    1. Transformers

      Taka tradycja dzięki ktorej wymazano państwo Polskie z mapy Europy na 123 lata. Historia nauczycielką życia o czym wielu zapomina

  4. Darek S.

    Tylko szwedzki Archer jest wart importu. Reszta to badziew.

    1. vvv

      a to niby czemu? archer jest w cenie kraba a nadal jest na kolach. podobnie masz swietne haubice z Caesar oraz izraleski odpowiednik

    2. Lord Godar

      Fajny ale bardzo drogi . Spokojnie można zrobić Kryla z systemem wspomagania ładowania , czy automatem na 3-4 pociski wcześniej przygotowane i do niego załadowane . Więcej i tak nie potrzeba , bo i tak działanie artylerii z uwagi na możliwość na ogień kontrbateryjny musi być szybkie .

    3. Extern

      Tyle że Kryl kosztuje 1/3 ceny wymienionych haubic. I teraz do rozważenia, czy lepiej mieć trzy lufy bez wygód czy jedną z wygodami.

  5. KrzysiekS

    Nie należy się martwic IU już przygotował listę zmian dla KRYLA po co produkowac. Najważniejsze że niektórzy mają pracę za niezłe pieniądze.

    1. Ustawiator

      Inspektor uzbrojenia tylko czeka jak wywalić KRYLA Dlaczego? Bo zabraklo na,tantiemy

    2. Lord Godar

      I dobrze , o ile te zmiany idą w dobrym kierunku . Natomiast priorytetem i tak dla HSW jest obecnie Borsuk , więc Kryl i tak musi poczekać .

    3. Sternik

      Lord Godar, kompletnie nie zrozumiałeś a odpowiadasz. Chodzi o to że IU już jest gotowy do uwalenia Kryla poprzez nowe wymagania. KaPeWu?

  6. zmech0l

    KIEDY polski automat ładowania do Kryla ?

    1. Troll z Polszy

      Nigdy, automat albo będzie elbitu albo HSW z opłatą i cencyjną dla Elbitu. W cenie takiej że bardziej opłaca się dołożyć "trzech koksow"

    2. Ernst Junger

      Serio nie mogą zrobić swojego automatu pod izraelską haubicę? To kwestia skopanej umowy?

    3. Felo

      To fake. Chyba nie uwierzysz, że Polacy nie dali by rady opracować automatu? Pytanie jest czy MON chce??

  7. Orthodox

    Być może na dziś Krył nie jest jeszcze najpilniejszą potrzebą, ale prędzej niż później te Dany, a w szczególności Goździki trzeba będzie wymienić. To nie normalne by w jednostkach zmotoryzowanych funkcjonowała artyleria gąsienicowa. Chyba że będą przesuwać Dany, ale to nie to samo.

  8. SZARIK

    Polska powinna kupić licencję na ATMOSA !!!! Wystarczy rozwiązania techniczne z ATMOSA przenieść na polskiego JELCZA 8x8 i w ten sposób uzyskać nowego KRYLA z autoloaderem! Stary KRYL z HSW jest ofiarą "misyjnych" i ekspedycyjnych koncepcji polskiego MON , mających na celu przystosowanie go do transportu lotniczego. Obecnie MON nie chce już "misyjnego" Kryla , ponieważ teraz przygotowujemy się do wojny z z Rosją a nie z pasterzami kóz. KRYL z HSW nie spełnia żadnych wymogów charakteryzujących nowoczesną haubicę ale pieniądze na jego zbudowanie zostały już wydane i teraz w MON nikt nie chce przyznać się do tego marnotrawstwa.

    1. Huciany

      Kolega ma rację Stary Kryl GOTOWY Kasy brak i to jest impas Ale to tylko 20mln pln Sam bym dał

  9. Leopardzik

    Piekna haubica i strzela!!!! 6x6 to nie problem jak sa oporniki nadwozia 12BSP czeka na,taka broń

  10. KÓKÓŁKA

    Spokojnie mamy 150 Goździków mamy 100 Dan i prowadzone są rozmowy na pozyskanie 65-70 Zuzan 2 od Czechów i Słowaków w zamian za 50Krabów dla nich natomiast mamy mieć tylko 16 -18 Kryli do działań misyjnych

    1. rydwan

      troche to dziwne że mielibysmy zrezygnować z wiekszej ilosci kryli na rzecz 70 szt automatycznej artylerii skoro my potrzebujemy ze wa albo trzy razy tyle a zamiast na automacie skupił bym sie na donośnosci .Automat nie jest łatwo zmienialny a sam pocisk i owszem ,chyba że nasze dany zostana zmodernizowane tak aby osiągnac odległość 40 km to by jeszcze miało jakiś sens ale nijak nie wychodzi mi rezygnacja z Kryla .

    2. Skąd to bierzesz

      Nikt i nic nie powiedział czegoś takiego. Bezpodstawne banialuki. Nie ma żadnych rozmów nt pozyskania Zuzany. Ani Czesi ani Słowacy nie są zainteresowani gąsienicowymi haubicami.

    3. Nesher

      Ta informacja o wymianie Zuzana 2 na Kraby, skąd się bierzesz? Ponieważ to wszystko bzdury. Zuzana jest przede wszystkim produktem słowackim, Czesi dostarczają tylko podwozia Tatra. Po pierwsze. Po drugie, Słowacja niedawno zamówiła 16 haubic Zuzana 2, które uzupełnią 12 sztuk haubic Zuzana 2000, które są już w użyciu. Co jest wystarczające pod względem wielkości armii słowackiej. Co więcej, zarówno Zuzana, jak i Krab to „ciężkie” haubice pancerne, różnią się głównie podwoziem. Gdyby więc Słowacja potrzebowała więcej haubic w przyszłości, byłoby raczej lekkie, a nie opancerzone haubice takie jak Ceasar lub Atmos. I właśnie w takich przypadkach słowackie firmy opracowały haubicę Eva. Potencjał Kraba wynosi dokładnie zero. Za trzeci. W Czechach w tym roku oczekuje się przetargu na nowe haubice, ale nawet tutaj krab nie ma szans. Nie spełnia wymagań czeskiej armii, jednym z podstawowych wymagań jest podwozie na kołach Tatra. Wymagania mogą się oczywiście zmienić, ale Polska musiałaby zaoferować coś w zamian, na przykład kupując 30 L 39NG, co oczywiście nie nastąpi. Tak więc naprawdę byłbym zainteresowany źródłem tych informacji

  11. Gustlik

    I to jest siła ogniaI 1000 armatohaubic 155 mm to jest coś. Ja bym się przeciwko takiej sile nawet z całą Gwardyjską Armią Pancerną poważnie zastanowił. Przypomnę: Izrael - 8,8 mln ludności. Polska 38 mln ludności i 48 armatohaubic 155 mm.

    1. Troll z Polszy

      Przypomnę Izrael 3,8 mld dolarów kroplówki od Wujka Sama rok w rok. Spojrzał inaczej na ten sojusz ?

    2. Hipokryci daremnie ukryci

      W USA mieszka kilkanaście mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. Są trzecią, najbogatszą i najbardziej wpływową grupą etniczną. Co robią dla Polski? Głosują na PiS i żrą się między sobą

    3. Tomasz33

      Przypomnę: Izrael jest otoczony zewsząd przez niezbyt przychylnych sąsiadów, Polska ma tylko jednego takiego, i graniczymy tylko z okręgiem Kaliningradzkim(a nie całą Rosją). Kraby są regularnie wprowadzane, niedługo będzie 120 sztuk, a były już zapowiedzi że na tym nie koniec bo potrzeby są znacznie większe. Polska całej artylerii lufowo-rakiwetowej ma ok 750 sztuk obecnie.

  12. Zbigniew

    Bardzo trudne są te prace nad dokumentacją Kryla skoro tyle już lat nie możemy przejść tego etapu prac, nie mogliby nasi specjaliści z wywiadu podpatrzyć izraelskie tajemnice efektywności produkcji zbrojeniowej?

    1. vvv

      przeciez kryl to izraleska haubica na naszym podwoziu

  13. Zły jest tylko jeden

    Malutki Izrael ma blisko 1000 armatohaubic kal 155mm?? A nasz MON "prowadzi prace" nad Krylem już 10ty rok??? No no! Aa propoos, kiedy następne nominacje generalskie?? Przeciez wciąż mamy ich "średnio mniej" niż wszystkie nowoczesne armie? Jak rozumiem, armatohaubic mamy już dość?? Brawo MON, czy może raczej "mon-ik"??

    1. Tomasz33

      Przecież Kraby i Raki regularnie są wprowadzane, razem z Danami , Goździkami, Langustami, Gradami i RM-70 daje to ok 750 sztuk artylerii. A będzie więcej, już tej nowoczesnej w postaci Krabów, ale i Raków(ale to moździerz)

    2. Marek1

      NIE MA produkcji WR-40 Langusta/RM-70(Czechy)/BM-21. Również MON NIE planuje też pozyskania większej ilości Dan. Krabów ma być docelowo ok 120 szt, a jedyny jeżdżący i strzelający Kryl stoi wg. mojej wiedzy w jednej z hal HSW.

    3. Tomasz33

      Mówi się o tym że na 120 Krabach się nie skończy ze względy na potrzeby. Kryl to inna histora i problemy.

  14. January

    Kasa będą mieli za ustawę 447. Polacy dadzą 300 mld dolarów.

    1. Pepe

      Z reparacji od Rosji przekażemy

    2. tebor

      nic nie dadzą

    3. Pablo

      Bajkopisarz. Spróbuj ich zmusić.

  15. Januaryi

    Po co to wszystko. Jak widzimy wystarczy kilkudziesięciu zarażonych wirusem i po izraelitach.

    1. Zbigniew

      Pierwszy siłę broni biologicznej zauważył Putin i jego służby, próbował ją w praktyce w Wielkiej Brytanii.

    2. Ivory

      Jak również po Polakach

  16. Komunista

    Zapłaci za to podatnik amerykański , albo z trampa haraczu ? Można tygodniami przeglądać dokumenty i kontrakty ale nigdzie człowiek nie znajdzie ze Izrael wyłożył ze swojej kieszeni choć dollara wszystko jest z funduszy

  17. Pirat

    A mówią że to Kryl podobno brzydki.

    1. X

      I majà rację

  18. Leopardzik

    Fajna haubica ciekawe jaki ma,system naprowadzania? Na,te 40-km

  19. jjj

    Krabów powinniśmy domówić puki niema opracowanego Kryla

  20. Polarny Miś

    6x6 i oporniki hydrauliczne schowane ale ten automat lądowania jest niecdo pobicia

  21. Leon z Meklemburgia

    Bumar żąda dodatkowych 2 mld pln na te czolgi co stoją w,halach Kontrahent niemiecki caly czas czeka na kasę za 6 gotowych sztuk w których popekaly wanny Dlaczego? TESTY ODBIORCZE ZŁOMU 30 letniego przez nasze kochane wojsko ukazalo stan czołgów

  22. Artyleria z Torunia

    To kto UWALIŁ KRYLA? Oddolnie Torun niestety ze swoimi doświadczeniami z kosmosu Odgórnie Inspektorat uzbrojenia wpisując sie w koncepcje SG GOŁE KRABY I Leopardy bez zapory ogniowej

  23. Transformers

    Większość państw systemy takowe kupuje, nawet Izrael> W Polsce odwrotnie :/

  24. Marek1

    Prototyp Kryla jeździ, strzela albo stoi w HSW. MON zaś ciężko myśli CO by tu zrobić, by nie musieć z Krylem czegokolwiek robić.

    1. Racjonalista

      Kryl jest niedopracowany. A proponowane podwozie to porażka.

    2. Hugo Lorentz

      Podwozie, rama, kabina, ładowanie - takie tam drobne różnice między pojazdami.

    3. Marek

      W japońskim Type 19 155 mm jeszcze większa porażka. Najwyraźniej nie przeszkadza to Samurajom.

  25. Ślązak

    Kryl jest ważny w końcu zawsze cena dywizjonu Krabów będzie wyrażenie wyższa - szkoda że wszystko stoi w miejscu

    1. Marek L.

      Jeśli chodzi o ekonomię, to za jedną lufę kal. 155/52 Kraba, kupuje się trzy lufy 155/52 Kryla. Czyli: trzy razy więcej ciężkiej, dalekosiężnej artylerii, za daną konkretną kwotę pieniędzy. Oczywiście Krab ma przewagę dotyczącą pewnych parametrów technicznych, jak np. mobilność w bardzo ciężkim terenie (ale za to brak mobilności po drogach, gdzie trzeba go przewozić specjalistycznymi ciężkimi kołowymi transporterami!!), oraz znacznie lepsze opancerzenie ---- natomiast pytaniem jest, czy jest on całe TRZY razy lepszy od Kryla ....

    2. Pjoter

      Bo pewnie trzeba zakupić od amerykanów. Po co nam utrzymywac to cale PGZ????

    3. Marek L.

      Jeśli chodzi o ekonomię, to za jedną lufę kal. 155/52 Kraba, kupuje się trzy lufy 155/52 Kryla. Czyli: trzy razy więcej ciężkiej, dalekosiężnej artylerii, za daną konkretną kwotę pieniędzy. Oczywiście Krab ma przewagę dotyczącą pewnych parametrów technicznych, jak np. mobilność w bardzo ciężkim terenie (ale za to brak mobilności po drogach, gdzie trzeba go przewozić specjalistycznymi ciężkimi kołowymi transporterami!!), oraz znacznie lepsze opancerzenie ---- natomiast pytaniem jest, czy jest on całe TRZY razy lepszy od Kryla ???....

Reklama