Przemysł Zbrojeniowy
Rafael prezentuje nowy system zobrazowania MicroLite
Izraelski koncern Rafael Advanced Defense Systems (RADS) ujawnił swój najnowszy produkt w segmencie powietrznych systemów optoelektronicznych — MicroLite. Po raz pierwszy ma on zostać publicznie zaprezentowany na stoisku tej spółki na bezzałogowym statku powietrznym Aeronautics Orbiter-4 na Singapore Air Show.
Nowy system dołącza do szerokiej oferty Rafaela w segmencie zaawansowanych powietrznych systemów zobrazowania typu EO/IR dla różnego rodzaju bezzałogowych statków powietrznych, samolotów załogowych, aerostatów i balonów obserwacyjnych. Systemy zobrazowania typu EO/IR są wykorzystywane w siłach zbrojnych i służbach mundurowych na całym świecie w celu zapewnienia pełnej i całodobowej świadomości sytuacyjnej z powietrza przy wykorzystaniu sensorów optoelektronicznych i podczerwonych. Wśród analogicznych, wcześniejszych produktów Rafaela można wymienić zaawansowane głowice optoelektroniczne Litening, RecceLite czy Toplite.
Według deklaracji producenta MicroLite ma być lekkim, kompaktowym systemem rozpoznawczym do prowadzenia stałego, całodobowego nadzoru i obserwacji wyznaczonego, szerokopasmowego obszaru odpowiedzialności. Zadania te mają być realizowane z wykorzystaniem zaawansowanych sensorów optoelektronicznych w postaci zaawansowanej kamery HD i emiterów promieniowa podczerwonego. System ten ma kształt kulistej kopuły zamontowanej w przedniej części płatowca pod jego nosem, co zapewnia mu pełen zakres pola widzenia. Dodatkowo jest wyposażony także we wbudowane urządzenie do przechowywania i przetwarzania pozyskanego obrazu w czasie rzeczywistym oraz zaawansowany pakiet ochrony cyber.
Pierwszy system MicroLite został już zintegrowany z bezzałogowy statkiem powietrznym Aeronautics Orbiter-4. właśnie rozpoczął pierwsze zakładowe badania i testy w locie, które mają wykazać jego sprawność i skuteczność. W przypadku pomyślnego zakończenia tych prób możliwe będzie rozpoczęcie produkcji seryjnej oraz wprowadzenie tych systemów na wyposażenie bezzałogowców oferowanych przez spółkę Rafael Advanced Defense Systems.
Steelman
Widziałem go 3 lata temu w labie pewnej ciiii brytyjskiej firmy której ktoś postawił oddzielny lab koło shopfloor i poprosił o ciii kompozyty. A teraz hity -skanowanie gruntu z powietrza max. 3 km i np. system wskazywania jak obija ziemia po przejeździe pojazdu tj. ugięcie i odbicie-czas kiedy pojazd się poruszał po drodze, ciiiii a nawet identyfikacja po bieżniku opon swój obcy. Ciii i jeszcze kilka innych ale już nie powiem bo mnie szydzi zmęczą.
Eli
Izraelski Predator