Siły zbrojne
Iskandery, Bałkański węzeł, Kamizelki... TOP 10 najciekawszych tekstów
Od modernizacji polskiej armii, poprzez rosyjskie zagrożenia, uzbrojenie Straży Granicznej do kulisów przetargów dla wojska. Redakcja Defence24.pl przygotowała subiektywne zestawienie dziesięciu najciekawszych tekstów, publikowanych w mijającym 2016 roku.
Zmiana jaka się dokonuje teraz na szczycie w Warszawie jest tej samej skali, co wstąpienie Polski do NATO. Ma ten sam stopień przełomu i konsekwencji geopolitycznej, nie tylko dla Polski, ale całego Paktu Północnoatlantyckiego – podkreślał w rozmowie z Defence24.pl Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w lipcu br. Szef MON w wywiadzie mówi też o priorytetach programu modernizacji technicznej, polsko-niemieckich rozmowach o czołgu nowej generacji oraz wzmacnianiu zdolności wojsk operacyjnych i budowie Obrony Terytorialnej.
Rosja szykuje armię na dużą wojnę. "Dywizje, broń precyzyjna i jądrowa"
Rosja rozwija swoje siły zbrojne, z naciskiem na budowę zdolności ofensywnych. Tworzone są nowe, większe i silniejsze jednostki, rozwijany jest też taktyczny arsenał jądrowy. W obecnej sytuacji zasadne jest branie pod uwagę scenariusza, w którym to strona rosyjska rozpoczyna działania zbrojne – czytamy w raporcie szwedzkiej agencji rządowej FOI - pisał na początku grudnia Jakub Palowski.
Kamizelki kuloodporne nie dla Polaków
W Polsce obywatele w praktyce nie mają możliwości legalnego nabycia ani składowania kamizelek kuloodpornych. Istniejące przepisy teoretycznie pozwalają na zakup osłon przeznaczonych "do użytku cywilnego", ale są mocno nieprecyzyjne, a odpowiedzialność za określenie czy sprzęt przeznaczony jest dla służb bądź sił zbrojnych czy też na rynek spoczywa na producencie. Efekt? Nikt nie ryzykuje i legalnie nie ma dostępnych takich kamizelek dla cywilów na rynku polskim. Komentatorzy wskazują na konieczność uporządkowania przepisów, a być może również rozszerzenia dostępu - w tym dla organizacji proobronnych.
Iskandery pogrzebały traktat INF. Berlin i Praga w niebezpieczeństwie
Doniesienia wskazują, że system rakiet balistycznych Iskander dysponuje zasięgiem powyżej 500 km, do około 700 km. W ten sposób Rosja prawdopodobnie uzyskała zdolności zabronione traktatem INF nie tylko przy pomocy rakiet manewrujących, ale też szybszych i trudniejszych do przechwycenia rakiet balistycznych. Oznacza to, że umowa podpisana przez przywódców USA i ZSRR jeszcze bardziej straciła na znaczeniu - oceniał w październiku Jakub Palowski.
Armia u progu wyzwań modernizacyjnych. „Stagnacja, czy jakościowy skok”?
Polska armia stoi u progu największego po 1989 roku programu modernizacji technicznej. Na razie jednak kierunkowe decyzje, dotyczące realizacji najważniejszych programów – jak obrona powietrzna średniego i krótkiego zasięgu czy śmigłowce wielozadaniowe i bojowe - nie zostały podjęte. Jeśli w najbliższym czasie realna realizacja najważniejszych programów nie rozpocznie się, Siły Zbrojne czeka niebezpieczny impas modernizacyjny. Święto Wojska Polskiego jest dobrym momentem do analizy wyzwań modernizacyjnych – pisał dla Defence24.pl Marek Dąbrowski.
Tykająca bomba w bałkańskim kotle
Bałkany to strategiczne miejsce na mapie Europy, gdzie od wieków toczona jest walka o wpływy polityczne oraz religijne. Dzisiaj sytuacja polityczna wydaje się być stabilna, a od zakończenia wojny domowej w byłej Jugosławii upłynęło wiele lat. Część państw bałkańskich jest już obecna w strukturach zachodnich instytucji lub do nich aspiruje, dzięki czemu coraz mniejsze wpływy w tej części Europy ma Rosja. Czy Moskwa ma jeszcze możliwość odzyskania dawnych wpływów? Jaki wpływ na bezpieczeństwo w tym regionie ma kryzys uchodźczy? - o tym w analizie Marka Połońskiego.
Przeciwpancerny węzeł gordyjski
Obrona przeciwpancerna jest jednym z najważniejszych obszarów zdolności Sił Zbrojnych RP, z uwagi na położenie Polski i zagrożenie konfliktem międzypaństwowym. Pomimo tego, ich pododdziały nadal nie dysponują transporterami czy BWP zintegrowanymi z wyrzutniami nowoczesnych pocisków przeciwpancernych, w większości jednostek nie ma też granatników przeciwpancernych z nowoczesnymi głowicami. Obecna sytuacja jest skutkiem wieloletnich zaniedbań i redukcji budżetowych, ale też strukturalnych niedostatków systemu pozyskiwania sprzętu dla Sił Zbrojnych RP. Tekst Jakuba Palowskiego.
Wojsko wybiera najdroższą ofertę producenta z USA. Kownacki: Sprawdzamy przetarg na traktory
3. Regionalna Baza Logistyczna wybrała jedne z najdroższych traktorów na rynku, odrzucając ponad dwukrotnie tańszą ofertę polskich zakładów Ursus. Ciągniki mają służyć do prostych prac na terenie jednostek wojskowych przez maksymalnie kilkanaście dni w roku. Poproszony o komentarz sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki stwierdził w rozmowie z Defence24.pl: sprawdzamy to postępowanie, nie wykluczamy skierowania sprawy do prokuratury.
"Ślązak" 20 miesięcy po terminie? Opóźniona przebudowa korwety na patrolowiec
Jak informował w listopadzie br. Maksymilian Dura, według nieoficjalnych danych okręt patrolowy „Ślązak” ma zostać przekazany Marynarce Wojennej 31 lipca 2018 r., a więc 20 miesięcy po zakładanym terminie, którym miał być listopad 2016 r. Wina leży nie tylko po stronie Wykonawcy, ale również po stronie Zamawiającego i niestety taka sytuacja może się powtórzyć na każdym, przyszłym, polskim okręcie. Pierwotnie budowa okrętu powstającego jako korweta Gawron rozpoczęła się jeszcze w 2001 roku, do jego oddania może więc upłynąć łącznie 17 lat.
Beryle w Straży Granicznej. "Powrót" broni typu wojskowego
Straż Graniczna wprowadziła na uzbrojenie karabiny szturmowe typu Beryl. Wcześniej podjęto decyzję o dozbrojeniu placówek na granicy wschodniej z wykorzystaniem istniejących zasobów sprzętowych.