Geopolityka
Irańskie bojówki zaatakowały amerykańskich specjalsów w Syrii?
W południowej Syrii przy granicy z Irakiem i Jordanią według doniesień miało dojść do ataku proirańskich bojówek wspierających reżim Al-Asada, na terytorium tzw. strefy deeskalacji wokół amerykańskiej bazy wojskowej Al-Tanf. Stacjonuje tam niewielki garnizon amerykańskich sił specjalnych.
O incydencie poinformowała, za pomocą portalu Twitter, proamerykańska formacja rebeliancka Maghawir al-Thawra. Do zajścia miało w północno-zachodniej części tzw. strefy deeskalacji zwanej także "obszarem 55 kilometrów", które znajduje się pod kontrolą syryjskich rebeliantów. Atak wzdłuż drogi biegnącej od Khabrat asz Shuhaymi będącej pod kontrolą syryjskich wojsk rządowych miały przeprowadzić niezidentyfikowane proirańskie bojówki, które naruszyły granice strefy i zaatakowały bojowników Maghaweir Al-Thowra.
Proamerykańscy rebelianci mieli odpowiedzieć ogniem i odepchnąć atak zmuszając przeciwnika do odwrotu. Jednocześnie oskarżyli oni Syryjską Armię Arabską oraz wspierający ją kontyngent wojskowy rosyjskiej armii o utratę kontroli nad swoimi proirańskimi sojusznikami. Zarzucili też Rosjanom i SAA, że nie powstrzymali "zbuntowanych" bojowników proirańskich za pomocą własnych sił naziemnych oraz lotnictwa.
W centrum zaatakowanej "strefy deeskalacji" znajduje się amerykańska baza wojskowa Al-Tanf, która, podobnie jak cały obszar tej strefy, została na początku marca 2016 roku odbita z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego przez syryjskich rebeliantów z ówczesnej Nowej Armii Syrii wspieranej zbrojnie przez USA i niektóre państwa zachodniej Europy. W rejonie od tamtego czasu zaczęli operować m.in. amerykańscy i brytyjscy operatorzy sił specjalnych. Ich zadaniem było szkolenie syryjskich bojowników oraz zwalczanie dżihadystycznych ugrupowań terrorystycznych.
Uważnie monitorujemy doniesienia o działaniach wojennych wokół 55-kilometrowej strefy deeskalacji w południowej Syrii. Współpracujemy z naszymi partnerami, Maghaweir al-Thowra, i stosujemy protokoły przeciwdziałania konfliktom, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych sił
Dowództwo operacji nie odniosło się oficjalnie do niepotwierdzonych informacji o potencjalnym udzieleniu syryjskim rebeliantom wsparcia "obszarze 55 kilometrów" przy pomocy amerykańskiego lotnictwa lub artylerii. Nie skomentowano również możliwości udziału w wymianie ognia stacjonujących w pobliżu i szkolących syryjskich bojowników operatorów amerykańskich sił specjalnych.
Czytaj też: Syria: coraz więcej niewiadomych w równaniu
7 września 2018 roku rozpoczęła się amerykańska operacja wojskowa o kryptonimie Inherent Resolve wokół bazy Al-Tanf, której celem ma być ostateczne pokonanie zniszczenie islamskiego terroryzmu w regionie. Obecnie na obszarze "strefy deeskalacji" znajduje się bliżej nieustalona liczba amerykańskich żołnierzy, jednak według dostępnych informacji w całej Syrii ma znajdować się ich obecnie ok. 500.
Opisany wyżej atak był prawdopodobnie wymierzony w amerykańskich żołnierzy stacjonujących w bazie Al-Tanf, która znajduje się przy autostradzie M2 Damaszek-Bagdad, wzdłuż której posuwał się rajd proirańskich bojowników. Incydent ten wpisuje się także w szerszą serię irańskich kontrataków na amerykańskie obiekty wojskowe i dyplomatyczne w Iraku i Syrii w będących odpowiedzią na śmierć irańskiego generała Ghasema Sulejmaniego 3 stycznia br. w wyniku amerykańskiego ataku lotniczego na irackie lotnisko w Bagdadzie.
Czytaj też: Operacja "Odkupienie" - syryjska ofensywa w prowincji Idlib. Jaka reakcja Turcji i Rosji? [ANALIZA]
Główną irańską odpowiedzią był zmasowany atak rakietowy dokonany w nocy z 7 na 8 stycznia br. przy pomocy pocisków balistycznych na amerykańską bazę lotniczą Al-Asad w Iraku, w wyniku czego lekko rannych zostało 109 amerykańskich żołnierzy. Proirańskie bojówki przez ostatnie kilka tygodni również regularnie przeprowadzały ostrzał rakietowy amerykańskich baz wojskowych w Iraku oraz ambasady USA w Bagdadzie, który jednak nie spowodował większych strat.
Darek S.
Niech się cieszą Amerykanie, że w Syrii, a nie w USA. Przecież Amerykanie zabili na terytorium Iranu jakiegoś generała. I to nie przez przypadek, ale działając z pełną premedytacją. Trump bierze przykład z Putina. Jak Putinowi wolno, to czemu jemu nie wolno zrobić jakiejś rozpierduchy.
Marek L.
Nie „jakiegoś generała”, a najbardziej głównego szefa islamski-szyickiego terroryzmu na całym świecie. I NIE na terytorium Iranu, a na terytorium IRAKU ....... (To są dwa różne państwa!!!).
Marek L.
.... islamsko-szyickiego ....
Marek L.
.... islamsko-szyickiego .....
Palmel
Proamerykańscy rebelianci a co oni tam z amerykanami robią w Syrii
Marek L.
Robią oni tam, w tej nieszczęsnej Syrii, dokładnie to samo, co ci twoi „Wagnerowcy”, oraz to, co robią tam ich „panowie”, czyli ci twoi putinowsko-rosyjscy żołnierze. Z tym jednak bardzo DUŻYM wyjątkiem, iż Amerykanie, wraz ze swoimi sojusznikami (głównie, na 85%, Kurdami !!!), pokonali oni razem ISIS w Syrii —- gdy w tym samym czasie, to ci twoi „Wagnerowcy”, to nie kiwnęli nawet w tej sprawie, odnośnie IS, nawet małym palcem.......
j1
"7 września 2018 roku rozpoczęła się amerykańska operacja wojskowa o kryptonimie Inherent Resolve wokół bazy Al-Tanf, której celem ma być ostateczne pokonanie zniszczenie islamskiego terroryzmu w regionie. " To zdanie świadczy o słabej znajomości tematu, która nakazywałaby raczej czytać niż samemu pisać. Określenie "Operacja Inherent Resolve" nie odnosi się do działań wokół tej konkretnej bazy, lecz do całości działań sił zbrojnych koalicji pod dowództwem USA przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Iraku i Syrii, które rozpoczęły się nie w 2018, lecz w 2014 roku.
gnago
Czytaj prawdziwie. Jednostki gwardii rewolucyjnej próbowały wyprzeć z zajmowanych pól naftowych Syrii wrogie siły bezprawnie stacjonujące na jej terytorium. Firmowane przez reżim USA, celem czerpania zysków z ich eksploatacji
spoko
Syryjczycy skończą porządkować Idlib to pogonią to całe NAS i amerykanów i z Al-Tanf.
Davien
A niby jakim cudem? Raz próbowali i niewielu wróciło z te próby. Straty Kurdów i USA-zero.
spoko
Nie płacz tak żałośnie, poczekaj a zobaczysz. Amerykanie będą z Al Tanf zmykać tak szybko jak parę miesięcy temu m. in. z rejonu Kobani gdzie SAA i Rosjanie wyrzucali do kosza jeszcze ciepłe nadgryzione hamburgery porządkując bazy z których tak ekspresowo "ewakuowała" (a raczej uciekała) amerykańska armia, że nie zdążyła nawet wyłączyć ekspresów do kawy.
Fanklub Daviena
Poczekaj to zobaczysz ten cud. Pamiętam już twoje banialuki "najdalej za 3 miesiące Asada spotka los Saddama albo ucieknie do Moskwy". :)
senr
No nareszcie.
paragraph23
Jakby nie patrzeć to Irańczycy działaja tam zgodnie z prawem za to USA nie...
Jan
Rosjanie też zgodnie z prawem?
dim
A ty naprawdę myślisz, że takimi wstawkami zdziałacie coś na polskich forach ? Są pewne granice absurdu, za którymi stajecie się już nie tylko nieskuteczni, jako trole, ale także ośmieszacie wasz kraj. Co nie leży w niczyim interesie - my też chcemy normalnych kontaktów ludzi różnych krajów.
Davien
Taak, i atakuja syryjczyków No jakas nowa polityka Iranu: atakować Irakijczyków i syryjcyków zamiast USA?
jwagab
Na jakiej podstawie prawnej wojska amerykańskie przebywają w Syrii ?
Klekot
Na tej samej podstawie prawnej jak Ruskie na Ukrainie - czyli na podstawie siły.
Andrzej
NA podstawie dbania o swoje interesy. Swoje i tylko swoje,ale z tym zrozumieniem nas jest ciężko. Dobrze ze choć Ty pytasz :)
Pirat
Na jakiej podstawie prawnej Assad bombardował ludność cywilną w Alepo?