Reklama

Siły zbrojne

Iran planuje sprzedać Rosji rakiety balistyczne

Fateh-110
Szybka, irańska łódź motorowa uzbrojona w przeciwokrętowe rakiety Nasir-1. Fot. Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC)
Autor. Fot. Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC)

Iran planuje sprzedać Rosji rakiety balistyczne Fateh-110, ale zmodyfikuje ich zasięg poniżej 300 km, by nie łamać ograniczeń nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - donosi w poniedziałek portal Axios, powołując się na przedstawicieli izraelskich władz. Pierwotnie Teheran miał rozważać sprzedaż rakiet o dalszym zasięgu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według czterech cytowanych przez Axios anonimowych oficjeli mimo międzynarodowej presji reżim w Teheranie nie zamierza zrezygnować z dostaw rakiet dla Rosji, a jedynie ograniczyć ich zasięg.

Czytaj też

Powodem mają być obawy o potencjalne konsekwencje pogwałcenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa 2231, przyjętej przy zawarciu umowy JCPOA w sprawie irańskiego programu jądrowego. Rezolucja zakazuje sprzedaży do lub z Iranu rakiet i dronów o zasięgu równym lub większym niż 300 km i ładunku cięższym niż 500 kg, a jej złamanie może skutkować przywróceniem sankcji ONZ.

Reklama

W rezultacie, Iran zamierza odpowiednio zmodyfikować swoje rakiety balistyczne Fateh-110 - których zasięg wynosi 300 km - i zrezygnować ze sprzedaży Rosji pocisków Zolfaghar zdolnych do rażenia celów odległych o 700 km. Dostawy mają rozpocząć się wkrótce. M.in. tej sprawy miała dotyczyć wizyta wiceszefa rosyjskiego ministerstwa obrony Aleksandra Fomina w Teheranie.

Czytaj też

O tym, że Iran zamierza zaopatrzyć Rosję w rakiety balistyczne - obok dostarczanych dronów i amunicji krążącej - jeszcze w październiku doniósł "Washington Post". Pytani o sprawę przedstawiciele Białego Domu i Departamentu Stanu twierdzili w ostatnich tygodniach, że są zaniepokojeni "potencjalną" sprzedażą tej broni, ale wskazywali, że nie mają informacji o tym, że jest ona przesądzona.

USA i państwa zachodnie twierdziły, że już wcześniejsze dostawy dronów stanowiły naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa 2231 i wezwały ONZ do wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Filemon19

    Czekamy na dostawę za te Su34 złom ruskiej cywilizacji

  2. tomek czytelnik

    Ciekawe czy jak iran dostarczy te rakiety rosji to izrael da swoje ukrainie jak mówili

  3. Jerzy

    Rosjanom pewnie bez różnicy, bo nawet jeżeli będą miały zasięg ograniczony do 300 KM, to i tak największe miasta Ukrainy w dalszym ciągu będą pozostawać w ich zasięgu.

Reklama