Reklama

Siły zbrojne

Irak dostaje następną partię uzbrojenia od USA

Irackie samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan otrzymały 75 rakiet Hellfire – fot. Kirkut Regional Air Base
Irackie samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan otrzymały 75 rakiet Hellfire – fot. Kirkut Regional Air Base

Amerykanie dostarczyli irackiej armii 75 pocisków rakietowych powietrze ziemia typu Hellfire. Wkrótce do Bagdadu trafi także 10 małych dronów powietrznych ScanEagle.

Dostarczone w zeszłym tygodniu rakiety Hellfire mają pomóc Irakijczykom w skuteczniejszym zwalczaniu przez siły rządowe terrorystów i rebeliantów, szczególnie na granicy z Syrią. Pociski mają wejść na wyposażenie 4 samolotów Cessna AC-208B Combat Caravan, które działają w tamtym rejonie. Drony Scan Eagle mają zostać przekazane do marca 2014 r.

Uzbrojenie to jest odpowiedzią na prośbę o pomoc, jaką premier Iraku Nuri Kamal al-Maliki złożył prezydentowi Obamie podczas wizyty w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu.

Amerykańscy specjaliści wątpia jednak, by takie wsparcie wystarczyło w sytuacji, gdy w 2013 r. roku od zamachów zginęło 8000 Irakijczyków w tym 952 żołnierzy i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa (wg ONZ to największy poziom zagrożenia od 2008 r.). Ale bez rakiet Hellfire i systemu rozpoznania Irakijczycy mieli niewielkie możliwości by prowadzić rozpoznanie, a tym bardziej by d razu uderzać na wykryte cele.

Amerykanie postanowili to zmienić m.in. przekazując rządowi irackiemu trzy balony obserwacyjne i trzy śmigłowce rozpoznawcze, a do końca 2014 r. planują dostarczyć jeszcze 48 dronów rozpoznawczych Raven. 

Reklama

Komentarze

    Reklama