Reklama

Siły zbrojne

Intensywne ćwiczenia Iskanderów. Strzelania rakietami balistycznymi i manewrującymi

Rosyjskie wyrzutnie Iskander-M przechodzą obecnie intensywne ćwiczenia. Co najmniej trzy dywizjony rakietowe w centralnym i wschodnim okręgu wojskowym uzbrojone system prowadzą strzelania poligonowe z użyciem nie tylko rakiet balistycznych (9M723), ale również manewrujących (9M728/R-500).

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o ćwiczeniach realizowanych na poligonie rakietowym Kapustin Jar przez dwa z trzech dywizjonów należących do 92. Samodzielnej Brygady Rakietowej stacjonującej stałe w Centralnym Okręgu Wojskowym. Jednostka została uzbrojona w system Iskader-M w listopadzie 2014 roku.

iskander
Wyrzutnia Iskander z pociskiem manewrującym R-500 podczas ćwiczeń "Wostok-2014" -fot. Mil.ru

Ze zdjęć z uroczystości przekazania nowego uzbrojenia wynika, że wraz z wyrzutniami trafiły do jednostki zarówno klasyczne rakiety balistyczne  9M723, których zasięg wynosi około 400 km, jak też pociski manewrujące 9M728/R-500 (nazywane też Iskander-K). Ich zasięg oficjalnie nie przekracza określonego przez układ INF zasięgu 500km, jednak nieoficjalnie mówi się, iż może sięgać nawet 2 tys. km.

Obecne strzelania są realizowane obydwoma rodzajami pocisków i prawdopodobnie nieprzypadkowo komunikat prasowy ministerstwa obrony Rosji opatrzono zdjęciem z listopada, przedstawiającym wyrzutnie Iskander z obydwoma wariantami amunicji (w odróżnieniu od wersji balistycznej, manewrujący R-500 odpalany jest z kontenera startowego).

W tym samym czasie we Wschodnim Okręgu Wojskowym strzelania realizuje dywizjon należący do 107. Brygady Rakietowej stacjonującej w Birobidżanie. Jak podały rosyjskie media ćwiczenia odbywają się w Obwodzie Jewriejskim i wszystkie odpalone pociski trafiły w wyznaczone cele. Podobne strzelania, z użyciem obu rodzajów rakiet wyrzutnie Iskander-M ze Wschodniego Okręgu Wojskowego realizowały podczas ubiegłorocznych manewrów „Wostok-2014”. 

Reklama

Komentarze (1)

 1. Parabellis TV

  Zasięgi środków ogniowych rozmieszczonych w okolicach Kaliningradu. http://m.youtube.com/watch?v=PZaTLtRqf_Q

  1. say69mat

   SAMP/T + XXX + ...??? PATRIOT + MEADS + C-RAM ...??? Który z systemów/kombinacji systemów będzie skuteczną odpowiedzią generowaną przez potencjalne zagrożenie ze strony pocisków rodziny ISKANDER/R500/RS26???

  2. Oj

   Wszystko było by fajnie gdyby nie fakt, iż pokazane zasięgi są odwrotne - mylne. Brak również Iskandera.

Reklama