Reklama

Siły zbrojne

Indyjskie MiG-29 na ćwiczeniach w Egipcie

Indyjski MiG-29K
Indyjski MiG-29K
Autor. Indian Air Force/X

Indyjskie Siły Powietrzne rozpoczną 31 sierpnia ćwiczenia „Bright STAR-23” w Egipcie. Jest to wielonarodowe ćwiczenie wojskowe prowadzone przez US CENTCOM i armię egipską – informuje indyjskie ministerstwo obrony.

Reklama

Kontyngent Indyjskich Sił Powietrznych od dnia 31 sierpnia weźmie udział w ćwiczeniach "Bright STAR-23" w bazie wojskowej Mohammed Naguib w Egipcie. Ćwiczenia potrwają do 14 września. Odbywające się co dwa lata wielonarodowe ćwiczenia są organizowane pod patronatem US CENTCOM i armii egipskiej. Jak czytamy na stronie ministerstwa obrony Indii w tym roku w ćwiczeniu Bright STAR-23 weźmie udział 8000 żołnierzy z 34 państw w tym Arabii Saudyjskiej, Grecji i Kataru.

Reklama

Będą to największe w historii wspólne ćwiczenia wojskowe w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Odbywające się ćwiczenia, na które zostały zaproszone Indie są następstwem niedawnego podniesienia relacji indyjsko-egipskich do rangi "partnerstwa strategicznego", podkreślające znaczenie współpracy w obszarach obronności i bezpieczeństwa. Ma to miejsce zaledwie kilka miesięcy po tym, jak prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi wziął udział w tegorocznych obchodach Dnia Republiki jako główny gość w New Delhi. Podczas parady po raz pierwszy pojawił się również egipski kontyngent sił zbrojnych.

Czytaj też

Kontyngent Indyjskich Sił Powietrznych w tym ćwiczeniu jest imponujący i składa się z pięciu samolotów MiG-29, dwóch samolotów IŁ-78, dwóch samolotów C-130 i dwóch samolotów C-17. Oprócz tych maszyn, w ćwiczeniach aktywnie uczestniczyć będzie personel z sił specjalnych IAF (Indian Air Force) Garud oraz członkowie eskadr 28, 77, 78 i 81. Samoloty transportowe IAF odegrają kluczową rolę w transporcie lotniczym około 150 osób z indyjskiej armii.

Reklama

Czytaj też

Relacje Indii i Egiptu

Siły Powietrzne obydwu krajów prowadziły ścisłą współpracę, która doprowadziła do wspólnego opracowania prototypu myśliwca odrzutowego w latach 60. XX wieku - Helwan 300. Piloci Indyjskich Sił Powietrznych szkolili także pilotów egipskich od lat 60. XX w. do 1984 r. Od 2015 r., odbyło się kilka wizyt delegacji ministerialnych na wysokim szczeblu, w tym wizyta ministra obrony Egiptu, generała Sedki Sobhi, w 2017 r. oraz wizyta ministra obrony Egiptu Obrony Indii, Nirmala Sitharamana w 2018 r. Na początku stycznia 2023 roku Indie i Egipt ogłosiły, że będą dążyć do pogłębienia współpracy wojskowej oraz między swoimi przemysłami obronnymi.

Czytaj też

Egipt wziął udział w wielonarodowych ćwiczeniach dla zaprzyjaźnionych krajów afrykańskich, które odbyły się w Pune w marcu 2019 roku. Pierwsze w historii wspólne ćwiczenia lotnictwa taktycznego obu krajów, Dessert Warrior, odbyły się w Egipcie w dniach 29-31 października 2021 r. Dwóch oficerów egipskiej marynarki wojennej wzięło udział w wielostronnych indyjskich ćwiczeniach marynarki wojennej MILAN-2022, które odbyły się w dniach 25 lutego - 4 marca 2022 r. Po raz pierwszy indyjskie siły powietrzne wzięły udział wćwiczeniach Tactical Leadership w dniach 23 czerwca - 22 lipca 2022 r. Pierwsze wspólne ćwiczenia sił specjalnych Indii i Egiptu zatytułowane "Cyclone" odbyły się w dniach 14-27 stycznia 2023 r. w Indiach.

Czytaj też

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (7)

  1. bezreklam

    Lepszy sprzęt niz f50 mówią experci

    1. Rusmongol

      Co to f50? W wiem o f117, f22, f35, f16, f18.... ale f50

    2. Davien3

      @Rusmongol było cos takiego to Fokker F50 samolot transportowy:))

  2. Monkey

    Całkiem spory kontyngent Indie wysłały. Współpracują z Zachodem, próbują w Afryce, ćwiczą też z Japończykami, ale nie porzucili handlu z Rosją. Tak się robi politykę, a nasi politykierzy to mogą kury (wiadomo co robiące) prowadzać. Dlaczego my nie staramy się wrócić do głębszych kontaktów z Indiami, nie tylko w dziedzinie zbrojeń? Mają sporo do pieniążków wydania i wydają je dosyć chętnie. To chłonny rynek.

    1. Davien3

      @Monkey a co my mozemy zaoferowac indiom??? czasy Iskry czy WZT dawno mineły dzis nie mamy dosłownie nic na czym by im moglo zależec

    2. rwd

      Odkąd Iskier i WZT nie produkujemy, to nie mamy Indiom nic do zaoferowania. Nasze hity eksportowe dobrze prezentują się tylko w wywiadach z prezesami zbrojeniówki.

    3. Monkey

      @Davien3 i @rwd: Oczywiście nie chodzi mi o Iskry, WZT czy okręty desantowe. Ale systemy VSHORAD OPL, broń strzelecką, oporządzenie, siatki maskujące Berberys, bwp, może Sonę (jeśli ją wreszcie opracujemy). Z bardziej zaawansowanego sprzętu niestety panowie, macie rację, tu nie mamy czego zaproponować. A jeszcze nie aż tak bardzo dawno Hindusi byli zainteresowani programem Regina. Dzis współpracują z Koreą Płd., ale z drugiej strony moździerzy samobieżnych nie mają.

  3. bezreklam

    W Indiach teraz boom gospdaczy dzieki taniej ropie z Rosji. POdczas gdy u nas wegiel 7 razy drzoszu gaz, czy prad tam za bezcen. Oni sie ciesza z naszej glupiej postawy nprawde.

  4. eee

    A jak z parametrami, bo mig 29 to fajny mocny platowiec, problem silniki, radar, awionika, ale jesli usunac wady I zrobic remont instalacji, to jak by bylo, ile godzin obslugi na god. lotu? Moze Im the garbie sluza?

    1. Davien3

      @eee maks co mozna wyciagnac z MIg-29 to MiG-35M i sa to maszyny gorsze od 20-sto letnich F-16 Advanced a ten garb to dodatkowy zbiornik paliwa bo zasieg Miga był dośc kiepski.

  5. Macorr

    Brzydkie te garby na tych "zmodernizowanych" Migach

    1. Wuc Naczelny

      Na F-16 jeszcze brzydsze.

    2. Davien3

      @osama widziałes ty w ogóle jakis garb na F-16???

  6. rwd

    Widocznie egipskie pustynie zastępują Hindusom chińskie krajobrazy pustyni Gobi.

  7. Orangutan

    Widać, że USA działają w celu przeciągnięcia i utrzymania Indii na stronę zachodu, widać, że coś robią ale czy to wystarczy? Oby!

Reklama