Reklama

Siły zbrojne

Armie Świata: siły zbrojne Egiptu [Defence24 TV]

Fot. siły zbrojne Egiptu/Youtube.
Fot. siły zbrojne Egiptu/Youtube.

Kolejna część cyklu „Armie Świata” poświęcona jest przeobrażeniom jakie następują w ramach współczesnych egipskich sił zbrojnych. To północnoafrykańskie państwo w ostatnich latach (szczególnie po zamachu stanu z 2013 r.) musiało, pod wpływem zmian w jego otoczeniu strategicznym, dokonać gruntownej redefinicji potrzeb w zakresie wyszkolenia oraz wyposażenia żołnierzy. Szczególnie, że Egipt musi brać pod uwagę obecność rywali regionalnych w postaci Turcji, a nawet Etiopii i tym samym dostosowywać potencjał militarny.

image

Egipt przeprowadza zmiany w swoich siłach zbrojnych, pozwalające na odejście od postrzegania ich jedynie z perspektywy silnych wojsk lądowych, nasyconych bronią pancerną. Zwiększając chociażby możliwości ekspedycyjne czy też działania lekkich formacji, wspieranych z powietrza. Cały czas priorytetem jest również modernizacja zasobów marynarki wojennej, mając na uwadze chociażby zwiększoną aktywność floty tureckiej na Morzu Śródziemnym. Co więcej, strona egipska szeroko współpracuje pod względem szkoleniowym z innymi państwami, dotyczy to zarówno przysłowiowego Zachodu, ale też chociażby Rosji i państw arabskich. Prezydent Abd al-Fattah as-Sisi stara się odpowiednio grać z każdym, kto może sprzyjać polityce i interesom egipskim. 

image

Co ciekawe, zauważa się, że oficjalnie Egipt nie należy do państw regionu, które wydają najwięcej pieniędzy na swoje wojsko, pomimo rozbudowanych i rozbudzonych ambicji geostrategicznych. Jednakże, programy zakupowe z ostatnich lat oraz przygotowywanie nowych możliwości sił zbrojnych wskazują, iż władze w Kairze dość sprawnie kamuflują prawdziwy obraz egipskiej modernizacji potencjału obronnego kraju. 

image

Egipt zrozumiał i to nader dobrze po 2013 r., że uzależniając się od jednego partnera w zakresie technologii wojskowych staje się wrażliwy na potencjalną presję polityczną. Tym samym, dziś egipskie siły zbrojne otrzymują wysoce zróżnicowane systemy uzbrojenia od różnych producentów. W dodatku, dochodzi do tego również trend regionalny w zakresie wzmacniania własnych zdolności w sferze przemysłu zbrojeniowego.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama