Siły zbrojne
Indyjskie BMP-2 będą zwalczać bezzałogowce
Indian Army chce pozyskać amunicję programowalną kalibru 30 mm do bojowych wozów piechoty BMP-2. Nowe środki bojowe mają zwiększyć zdolności tych pojazdów do zwalczania celów powietrznych, w tym małych bezzałogowców.
Indie posiadają ponad 2 tys. bojowych wozów piechoty BMP-2. Z racji na zakres ruchu uzbrojenia głównego w elewacji oraz jego szybkostrzelność pojazd posiada ograniczoną zdolność do rażenia celów powietrznych. W praktyce jest to ograniczone do śmigłowców w zawisie i dużych bezzałogowców na niskim pułapie. Z racji na brak odpowiedniego systemu kierowania ogniem oraz amunicji z programowanym rozcalaniem nie jest możliwe skuteczne rażenie małych obiektów takich jak wielowirnikowe bezzałogowce. W tym celu na początku grudnia Wojska Lądowe Indii ogłosiły postępowanie na zakup amunicji programowalnej 30 × 165 mm do armat automatycznych 2A42 stosowanych w BMP-2.
Czytaj też
Postępowanie jest otwarte, jednak ma odbywać się w ramach programu „Make in India”. To oznacza, że produkcja amunicji (lub istotnej części podzespołów do niej) ma odbywać się w indyjskim przemyśle zbrojeniowym. Niewykluczone, że konieczne będzie opracowanie amunicji w kraju, ponieważ na rynku po prostu nie ma takich rozwiązań. Oprócz tego konieczne będzie dostosowanie samych pojazdów poprzez modyfikację uzbrojenia (w tym dodanie programatora w zamku lub na lufie) oraz systemu kierowania ogniem. Nie wiadomo, czy zmiany obejmą wyłącznie BMP-2 przeznaczone do modernizacji, czy też zostaną im poddane wszystkie wozy w służbie.
BMP-2 to radziecki pływający bojowy wóz piechoty wdrożony do służby w 1980 roku w celu zastąpienia szybko starzejących się BMP-1. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna 2A42 kal. 30 mm. Sprzężono z nią uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm. Na stropie wieży można zamontować wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M111 Fagot lub 9M113 Konkurs. Jednostką napędową jest wysokoprężny silnik UTD-20/3 o mocy 300 KM, który umożliwia rozpędzenie pojazdu do 65 km/h po drodze, a w terenie do około 45 km/h zaś. Podczas pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania BMP-2 osiąga do 7 km/h. Pojazd znajduje się na uzbrojeniu wielu armii świata, w tym m.in. Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Indii, Kazachstanu czy Finlandii.
Seb66
A my już na dlugo przed epidemią c19 opracowaliśmy naszą programowalną ABM do licencyjnej KDA w gotowej do produkcji Noteci. Amuncja ta została przebadana i przestrzelana a projekt "sona" z PIT Radwaru został oficjalnie przedstawiony. I co? Ano nic! MON oczywiście NIE wyraził zainteresowania gotowym de facto polskim produktem. Wszak drony -najwyraźniej w opinii MON- nie stanowią dziś żadnego zagrożenia. Brawo MON.
skition
Może tak a może i nie.Pewne za to jest to ,że BMP1 do niczego się nie nadaje za to ulubiene to jest w Wojsku Polskim ..To oczywiste już od roku 1979...ale jak widać nie dla wszystkich.
szczebelek
Wszystko dlatego, że Borsuk ukrył się w norze i nie można go znaleźć 🤣🤣🤣
Monkey
@szczebelek: To smutne, co napisałeś, ale prawdziwe. Ile jeszcze czasu zajmie naszym inżynierom finalizacja tego programu???😱
Davien3
@szczebelek Jak za czasów PiS nie potrafili Borsuka dopracowac do końca to teraz trzeba nadrabiac pisowski bardak.
Przyszłość
Polecam Indyjskie ksiegi z dawnych czasow - Mahabharete i Ramajne. I jest o wojnie i o etyce i duchiwsci naraz.