Reklama

Siły zbrojne

Indie zmodernizują kilkaset bojowych wozów piechoty

Indyjski BMP-2.
Indyjski BMP-2.
Autor. cell105/Flickr/CC BY 2.0

Indyjskie ministerstwo obrony podpisało umowę z firmą Armored Vehicles Nigam Ltd (AVNL) na zmodernizowanie blisko 700 bojowych wozów piechoty BMP-2 Sarath (oraz dowódczych BMP-2K) do standardu BMP-2M. Nie została określona wartość kontraktu oraz czas dostaw.

Umowa dotyczy przeprowadzenia prac modernizacyjnych na 693 bojowych wozach piechoty BMP-2, w tym na wersji dowódczej określonej jako BMP-2K. Zmiany obejmą m.in. montaż nowego cyfrowego systemu kierowania ogniem oraz przyrządów obserwacyjnych i celowniczych (w tym panoramicznego przyrządu obserwacyjno-celowniczego dowódcy z funkcją śledzenia celu oraz wielokanałowego celownika dla celowniczego). Oprócz tego pojazdy mają zostać zintegrowane z nowym przeciwpancernym pociskiem kierowanym nieokreślonego typu w miejsce dotychczas używanego Konkursa. Za opracowanie tej modernizacji odpowiada AVNL, Organizacja Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) oraz firma Bharat Electronics Ltd (BEL). Zlecona modernizacja jest działaniem pomostowym wobec poszukiwań nowego bojowego wozu piechoty dla indyjskiej armii, który to zastąpi całą flotę ponad 2000 BMP-2.

Reklama

BMP-2 to radziecki pływający bojowy wóz piechoty wdrożony do służby w 1980 roku, w celu zastąpienia szybko starzejących się BMP-1. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna 2A42 kal. 30 mm, sprzężony z nią jest karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm. Na stropie wieży pojazdu można zamontować wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M111 Fagot/9M113 Konkurs. Jednostką napędową jest wysokoprężny silnik UTD-20/3 o mocy 300 KM, pozwalający na rozpędzenie pojazdu do 65 km/h po drodze, w terenie do około 45 km/h zaś podczas pokonywania przeszkód wodnych zapewnia on pojazdowi prędkość na poziomie 7 km/h. Znajduje się on dalej na uzbrojeniu wielu armii świata w tym m.in. Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Indii, Kazachstanu czy Finlandii.

Czytaj też

Fot. MO Indii
Fot. MO Indii
Reklama

Komentarze (1)

  1. skition

    "Szybko się starzejący BMP1" czyli w naszych warunkach 60 lat, co daje niezmieniany od półwiecza bazowy BMP1 nazwany szumnie BWP1.. Co prawda ustalono empirycznie resurs na 30 lat ale jeżeli w ogóle prawdą są wozy z Czechosłowacji to od 1988 roku minęło już 36 lat..choć bardziej prawdopodobne jest to ,że dostawy BMP1 zakończyły się w roku 1979.

Reklama