Reklama

Siły zbrojne

Indonezja odbiera czołgi od Turcji

Indonezyjski czołg Harimau to lokalne określenie turecko-indonezyjskiego czołgu Kaplan MT.
Indonezyjski czołg Harimau to lokalne określenie turecko-indonezyjskiego czołgu Kaplan MT.
Autor. FNSS

Indonezja odebrała partię pierwszych 10 czołgów średnich Harimau (Kaplan MT) od tureckiej firmy FNSS, kolejne 8 egzemplarzy powstanie już lokalnej firmie PT Pindad.

W 2019 roku podczas targów IDEF została podpisana umowa pomiędzy PT Pindad z Indonezji i FNSS Savunma Sistemleri A.Ş z Turcji dotycząca produkcji czołgu średniego Harimau/Kaplan MT na potrzeby Sił Zbrojnych Indonezji, które to zamówiły w ramach pierwszej partii małoseryjnej 18 pojazdów. Rok później rozpoczęły się prace nad 1 egzemplarzem, który został zademonstrowany w konfiguracji docelowej na targach IDEF 2021. W ramach wspomnianego kontraktu pierwsze 10 czołgów powstanie w tureckim zakładzie FNSS, natomiast pozostałe 8 w indonezyjskim PT Pindad. Według pojawiających się w mediach informacji partia wstępna ma być jednak większa i dotyczyć 20-25 pojazdów.

Reklama

Warto dodać, że produkcja opracowywanego od 2014 r. Kaplana jest pierwszą turecko-indonezyjską inicjatywą na polu przemysłu obronnego oraz pierwszym tureckim programem eksportu czołgów średnich. Rok później zaczęto pracować nad prototypem, by po trzech latach, w 2018 roku móc go ukończyć. Konstrukcja ta miała zainteresować kilka państw, jednak obecnie poza Indonezją żaden nie zdecydował się na jej zakup. Obecnie część rozwiązań z Kaplana MT/Harimau jest rozważana do wykorzystania w prototypowym indyjskim czołgu lekkim, zaś sam pojazd jest demonstrowany brazylijskiej armii.

Czytaj też

Kaplan MT (określany także jako Harimau) to czołg średni opracowany wspólnymi siłami przez tureckie przedsiębiorstwo FNSS i indonezyjskie PT Pindad. Pojazd został opracowany z myślą o Narodowych Sił Zbrojnych Indonezji. Zastosowano system wieżowy CMI Cockerill 3105 z gwintowaną armatą kalibru 105 mm. Możne z nią być sprzężony uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Działo jest stabilizowane w osi pionowej i poziomej, co umożliwia prowadzenie celnego ostrzału podczas jazdy. Ponadto, pojazd można wyposażyć w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia na stropie wieży.

Reklama

Czołg może otrzymać system aktywnej obrony pojazdu klasy hard-kill Aselsan Pulat opracowany przez Tübitak SAGE i Aselsan na bazie ukraińskiego systemu Zasłon. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny Caterpillar C13 o mocy 711 KM, która umożliwia Kaplanowi MT rozwinięcie prędkości do 70 km/h. Zasięg wynosi 450 km. Masa całkowita wynosi 30-35 ton. Bez dodatkowego opancerzenia kadłub posiada ochronę balistyczną na poziomie 4 według normy STANAG 4569.

Czytaj też

Turecki czołg średni Kaplan MT.
Turecki czołg średni Kaplan MT.
Autor. FNSS
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Niezorientowany

    Ciekawy problem z nazewnictwem.. Czołg średni rozpatrywany jako czołg lekki w Indiach. W praktyce w dzisiejszych czasach są jedynie czołgi podstawowe (nieco cięższe na zachodzie, nieco lżejsze na wschodzie). Nie nazywa się ich czołgami średnimi lub ciężkimi. Wszystko, co wyraźnie odstaje w dół (masą i kalibrem) nazywane jest czołgami lekkimi. 30-35 ton i armata 105 mm, to czołg lekki, a nie średni. Oznaczenie jako średni należy zatem traktować czysto marketingowo.

    1. Davien3

      Generalnie wg definicji czołg to każdy opancerzony pojazd wyposażony w działo kalibru od 76mm wzwyż A wśród tej grupy masz i MBT i WWO i lekkie czołgi , nawet rosyjskie BWP-3 spełniają częściowo definicje czołgu Natomiast klasyfikacja zalezy juz od państwa jakie uzywa dany czołg. choc niektóre są akurat wspólne dla wszystkich jak właśnie MBT.

    2. Tani2

      Chyba nie,czołgiem jest to coś ktòre używa się jak czołgu. Niemcy używali pakòw 75mm jak czołgu. Od lat 50 tychw USA jest mbt czyli main battle tank. Od 1961r zaprzestano produkcji czołgów ciężkich i skonstruowano obiekt 432 ktòry był dziadkiem czołgu osnownego czyli takiego mbt w sowieckim wydaniu. I był nim T-64..

    3. Tani2

      Ale pierwszy mbt to angielski Centurion,dziadek koncepcyjny wielu konstrukcji światowych m in izraelskiej Merkavy

  2. zibi

    Indonezja zamowiła w Turcji 18 sztuk czołgów, 10 przyjedzie od producenta, 8 z wlasnych zakładów. My kupiliśmy kilkaset sztuk haubicy K9, cześć jako tzw. spolonizowano PL. Wszystkie przyjadą z fabryk w Korei, żadna z naszych zakładów....

    1. Krzysztof33

      Takie umowy Błaszczak podpisywał. Koreańczycy są trudnym partnerem, a my daliśmy po prostu ciała.

  3. Monkey

    Ciekawy program. Daje duże korzyści tak tureckiemu, jak i indonezyjskiemu przemysłowi. Ze względu na warunki terenowe w Azji Południowo-Wschodniej nie jest to maszyna wagi ciężkiej. Ciekawe czy ma jakąś ochronę przed dronami w opcji. Turecki ASOP zapewne może zwalczać tylko pociski wystrzelone na lądzie, jak ppk czy z granatników jednorazowego użytku.

    1. Davien3

      Ten ASOP bazuje na granatach odłamkowych jak Zasłon czy rosyjskie ASOP więc nie może zwalczac ani dronów ani Top Attack

Reklama