Reklama

Siły zbrojne

Indonezja szuka następcy postradzieckich transporterów

Indonezyjskie BTR-50.
Indonezyjskie BTR-50.
Autor. EvoSwatch/Wikipedia

Jak podaje serwis ArmyRecognition, indonezyjska marynarka wojenna ogłosiła wnioski z przeprowadzonych analiz dotyczących pozyskania nowych pływających transporterów opancerzonych, które zastąpią BTR-50. Obecnie według planów częściowo w ich miejsce pozyskiwane są rosyjskie pojazdy BT-3F.

Reklama

Informacje dotyczące wniosków i analiz na temat pozyskania nowego amfibijnego transporter opancerzonego miał przekazać Szef Sztabu Marynarki Wojennej admirał Muhammad Ali. Wśród kierunków, z jakich potencjalnie mógłby zostać pozyskany jego następca, wskazano Europę, Bliski Wschód i Amerykę Północną. Co ciekawe, Indonezja pozyskuje już pojazdy w ramach zastąpienia części BTR-50 w postaci rosyjskich pływających transporterów BT-3F. Został on według producenta wprowadzony do masowej produkcji w maju zeszłego roku. Rodzi się zatem pytanie, czy nie zrezygnowano z dokupienia dodatkowych pojazdów od Rosjan, zważywszy na obłożenie tamtejszego przemysłu zapotrzebowaniem własnej armii oraz dużą niepewność co do terminowości potencjalnych dostaw.

Reklama
BT-3F (zdjęcie poglądowe).
BT-3F (zdjęcie poglądowe).
Autor. Rosobronexport
Reklama

BTR-50 to radziecki gąsienicowy transporter opancerzony opracowany w latach 50. XX wieku na bazie czołgu pływającego PT-76, dzięki czemu posiada on zdolność samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania. Uzbrojenie pojazdu może stanowić szeroka gama karabinów maszynowych m.in. SGMB czy wielkokalibrowy karabin maszynowy KPW kal. 14,5 mm. Jednostkę napędową stanowi 6-cylindrowy silnik Diesla o mocy 240 KM pozwalający na rozpędzenie wozu do 44 km/h po drodze lub 11 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych. Załogę BTR-50 stanowi dwóch żołnierzy, zaś desant wynosił zazwyczaj 10-12 osób. ale może być zwiększony do aż 20. Są oni chronieni przez pancerz o grubości 7-13 mm. Obecnie tego typu pojazdy są używane jeszcze przez armie m.in. Egiptu, Wietnamu, Iranu czy Korei Północnej.

Czytaj też

Indonezyjski BTR-50.
Indonezyjski BTR-50.
Autor. Batalyon Ranratfib 1 Marinir/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama