Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie chcą wziąć w leasing od Rosji drugi atomowy okręt podwodny

Indie chcą wziąć w leasing od Rosji drugi atomowy okręt podwodny – fot. army.lv
Indie chcą wziąć w leasing od Rosji drugi atomowy okręt podwodny – fot. army.lv

Indie prawdopodobnie podpisały z Rosją umowę na leasing drugiego atomowego okrętu podwodnego projektu 971 (Szczuka B) (wg. NATO Akula). 

O przygotowaniach do tej umowy było już wiadomo od marca br. Według gazety Kommersant porozumienie miało zostać podpisane podczas spotkania premiera Indii Manmohana Singha z prezydentem Putinem 21 października br. Umowa ma być wieloletnia, lecz jej szczegóły nie zostały jeszcze opublikowane. Indie chciałyby współfinansować dokończenie budowy jednostki, której kadłub stoi zakonserwowany i niewyposażony na doku w stoczni Amurskij Sudostroitielnyh Zawod i później wziąć ją w leasing.

Nowa jednostka dołączyłaby do już wykorzystywanego w Indiach rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego INS „Chakra” (ex. K-152 Nerpa) też projektu 971. Został on wprowadzony do indyjskich sił morskich wiosną 2012 r. Umowa za 900 milionów dolarów dała im wtedy prawo do korzystania z tego okrętu przez okres 10 lat Zadowoleni z wyleasingowanej jednostki indyjscy marynarze od razu zdecydowali się na wybranie takiego samego okrętu, tym bardziej, że uprości to szkolenie i pozwoli na korzystanie z już istniejącej bazy logistycznej.

Okręt podwodny Szczuka-B to jednostka o wyporności 12800 t, która według oficjalnych danych może się zanurzać do głębokości 600 m. Jej głównym uzbrojeniem poza torpedami jest kompleks rakietowy „Kłab-S”.

Reklama

Komentarze

    Reklama