Siły zbrojne

Indie dogadują się z Rosją ws. atomowego „Kaszalota”

Okręt podwodny „Kaszalot” - fot. US Navy/Wikipedia
Okręt podwodny „Kaszalot” - fot. US Navy/Wikipedia

Indie zdecydowały się wypożyczyć od Rosji gotowy, atomowy okręt podwodny projektu 971 typu Szczuka-B (wg. NATO Akula) „Kaszalot”, a nie płacić za dokończenie takiej samej jednostki „Irbis” (zbudowanej w 46-48 procentach).

Indie wybrały okręt „Kaszalot” (K-322), który został wprowadzony do linii w 1988 r. i przechodzi obecnie remont w stoczni amurskiej. Trwające obecnie negocjacje mają się zakończyć do końca 2015 r. Jeżeli umowa zostanie podpisana to „Kaszalot” ma zostać przekazany do Indii w 2018 r.

Wcześniej okręt zostanie poddany trzyletniej modernizacji w stoczni amurskiej zgodnie z wymaganiami indyjskiej marynarki wojennej. W międzyczasie odbędzie się również szkolenie indyjskiej załogi. Zgodnie z obecnymi planami Indie chcą wypożyczyć okręt na 10 lat.

Przypuszcza się, że „Kaszalot” zastąpi obecnie wykorzystywany przez Indie okręt „Chakra” – również typu Szczuka-B. Okręt został wypożyczony od Rosji w 2004 r. za 980 milionów dolarów i przekazany z opóźnieniem w 2008 r.

Komentarze (2)

 1. ciekawy

  ciekawy jestem skąd to dziwne tłumaczenie ? Akuła po rosyjsku to rekin, a nie kaszalot.Kaszalot zaś po rosyjsku to kaszalot tylko pisany cyrylicą.Nawet po angielsku kaszalot to cachalot.Jak ktoś wie o co chodzi ,to niech mnie oświeci ?

  1. Jam to

   Kaszalot to nazwa tej konkretnej jednostki (K-322) Pozdrawiam

  2. TiGer

   A rzeby było ciekawie rosyjski kryptonim tego okrętu to szczupak

 2. www

  Zaraz pewnie jakiś matoł zapyta się, czemu Polska nie wypożyczy ze 3 takich ;)))))

  1. jakiś matoł

   Czemu Polska nie wypożyczy 3 takich ?