Siły zbrojne
Indie stawiają na nowoczesne granatniki przeciwpancerne
Jak poinformował szwedzki koncern Saab, indyjskie siły zbrojne zdecydowały się na zakup jednorazowych granatników AT4. Jak dotąd Indie nie posiadały na swoim uzbrojeniu tego modelu granatników ani analogicznych konstrukcji tego typu. Ich zakup pozwoli na zwiększenie możliwości zwalczania celów przez indyjskich żołnierzy.
Według komunikatu prasowego opublikowanego przez Saab, granatnik AT4 został wybrany przez indyjski resort obrony w konkurecyjnym postępowaniu mającym na celu pozyskanie uzbrojenia tego rodzaju. Kontrakt na ich dostawy został zawarty z lokalną spółką FFV Ordnance AB, która współpracuje z Saabem dystrybując w Indiach jego produkty przeznaczone dla wojsk lądowych. Zdecydowano się na pozyskanie granatników w wersji AT4CS AST- mają one trafić na uzbrojenie zarówno indyjskiej armii jak i sił powietrznych. Nie ujawniono jednak liczby zamówionych granatników.
Czytaj też
Jesteśmy zaszczyceni, że indyjskie siły zbrojne, które są już użytkownikami naszego systemu Carl-Gustaf, wybrały również Saaba ze względu na zapotrzebowanie na broń jednostrzałową. Indyjska armia i indyjskie siły powietrzne mogą mieć pewność, że dysponują niezbędną siłą ognia, aby zapewnić im przewagę
szef działu biznesowego Saab Dynamics Görgen Johansson
AT4CS AST to wersja jednorazowego granatnika AT4, która jest wyposażona w amunicję z tandemową głowicą antystrukturalną.Zaprojektowano ją do uzupełnienia starszego pocisku burząco-przeciwpancernego HEDP 502, od którego jest cięższa. głównym zadaniem tej wersji jest niszczenie obiektów z wykorzystaniem głowicy kumulacyjnej o dużej energii niszczącej. Działa w dwóch trybach: wyłomu (pozwalając na stworzenie przejść w ścianach budynków) oraz wybuchowej (pozwalając na niszczenie bunkrów i umocnienionych pozycji lub obiektów wraz z ich obsadą).
Czytaj też
Obecnie indyjska armia ma na swoim uzbrojenia kilka różnych rodzajów i modeli granatników i innych konstrukcji do nich zbliżonych. Pierwszym jest wielorazowy granatnik przeciwpancerny/działo bezodrzutowe Carl Gustaf (w kilku różnych wersjach), który stanowi podstawowy model tego typu broni w indyjskiej armii i znajduje się już w służbie liniowej od ponad 45 lat. System ten również jest oferowany przez szwedzki koncern Saab. Równolegle obok nich są używane także granatniki przeciwpancerne RPG-7 w różnych wersjach. Oba systemy są uzupełniane przez rosyjskie rakietowe miotacze ognia RPO-A Trzmiel oraz izraelskie granatniki przeciwpancerne B-300 Shipon (te ostatnie w wojskach specjalnych).
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie