Siły zbrojne

Indie bliskie zakupu śmigłowców Apache i Chinook za 2 mld dol

Czy Boeing sprzeda w tym roku śmigłowce Chinook i Apache do Indii? - fot. MoD
Czy Boeing sprzeda w tym roku śmigłowce Chinook i Apache do Indii? - fot. MoD

Koncern Boeing spodziewa się jeszcze w tym roku podpisać z Indiami kontrakty na dostawy wiropłatów o wartości sięgającej 2 mld dolarów. Rząd w New Dehli jest od roku 2009 zainteresowany ciężkimi śmigłowcami transportowymi CH-47 Chinook i szturmowymi AH-64 Apache. 

Rozmowy na temat zakupu maszyn tych dwóch typów były prowadzone w latach 2009-2010 i jak przekonują przedstawiciele amerykańskiego koncernu, mogą zakończyć się w tym roku.

Wiceprezes Boeing Vertical Lift, Leanne Caret twierdzi, że umowa na sprzedaż 15 śmigłowców CH-47F Chinook powinna zostać podpisana w pierwszej połowie 2014 roku, a kontrakt na 22 maszyny AH-64E Apache w jego drugiej połowie. 

Jednym z kluczowych czynników czynników w tej sprawie może być cena, która jak informuje Caret nie uległa zmianie od 2009 roku. Szacuje się że śmigłowce Chinook będą kosztować Indie 833 mln dolarów a szturmowe maszyny Apache około 1,16 mld dolarów. Jeśli umowa dojdzie do skutku to będzie jednym z najpoważniejszych zakupów New Dehlii w okresie rozliczeniowym 2014-2015 w którym na zakupy broni i wyposażenia zaplanowano prawie 15 mld dolarów. 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.