Reklama

Siły zbrojne

ILA 2014: Messerschmitt prosto z… USA

Fot. J.Sabak/D24
Fot. J.Sabak/D24

Podczas berlińskiego salonu lotniczego ILA 2014 duże zainteresowanie wzbudza Messerschmitt Me-262, odrzutowy myśliwiec z okresu II wojny światowej. Co ciekawe, jest to jeden z trzech egzemplarzy na świecie zdolnych do lotu i jedyny w Europie.

Drugą ciekawostką jest to, że maszyna powstała w USA. To bardzo dokładna replika zbudowana częściowo z oryginalnych elementów pochodzących z amerykańskich muzeów. Wprowadzono jednak kilka zmian w oprzyrządowaniu pilotażowym i konstrukcji wewnętrznej maszyny.

Główna modyfikacja to zastąpienie historycznych silników odrzutowych Jumo 004 współczesnymi jednostkami napędowymi General Electric CJ-610. Są to silniki stosowane np. w myśliwcach F-5 Tiger czy odrzutowcach dyspozycyjnych Learjet. Ich zastosowanie wyszło maszynie na korzyść, gdyż oryginalny napęd miał o 1/3 mniejszą moc przy niemal czterokrotnie większej masie. Dzięki temu amerykański Me-262 potrzebuje o kilometr krótszego pasa do startu, osiąga wyższą prędkość oraz dwukrotnie większy zasięg.

Pomimo tego, iż w oczach wielu purystów zmiany wykluczają tego Me-262 z kręgu historycznych maszyn, warto obejrzeć go na ILA2014. Na ziemi, ale też podczas efektownego pokazu w locie. Jest to w końcu pierwszy typ samolotu turboodrzutowego użyty bojowo, oraz bardzo interesująca i nowatorska jak na swoje czasy konstrukcja. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. LK

  Ten samolot to dobra alternatywa dla polskiego lotnictwa wojskowego. Kilka modyfikacji i będzie myśliwiec V generacji.

 2. z prawej flanki

  - i pomyślaby kto ,źe tylko dzieki jednemu ,jedynemu zdaniu wypowiedzianemu przez gataliwego Goeringa ; te jego "jaskólki" nie wygraly bitwy o niebo nad niemieckimi miastami i zakladami przemyslowymi IIIrzeszy z aliancka ofensywa powietrzna...I tak zbyt dlugi jezyk grubego Hermanna nie po raz pierwszy zawaźyl w jakiś tam sposób nad losami wojny...I na cale szczeście.

  1. krzysiek2103

   opowiesz albo link podrzucisz?

  2. astelixxx

   Co!?

Reklama