Siły zbrojne

IBCS na złożonym polu walki [Defence24.pl TV]

Ilustracja drugiej fazy wdrażania systemu Wisła. Fot. Defence24.pl.

Jednak w miarę rozwoju zagrożenia, jak wspomniałem, USA zdecydowało, że nie może polegać na jednym sensorze i wyrzutni (…) To, co chcielibyśmy zrobić, to to, by w sytuacji gdy utracilibyśmy sensor/efektor na polu walki być w stanie utrzymać zdolność i efektywnie bronić terytorium – powiedział o założeniach rozwoju systemu IBCS podczas Warsaw Security Forum Tarik Reyes, Vice President, Missile Defense and Protective Systems firmy Northrop Grumman.

Podczas prezentacji Tarik Reyes zwrócił uwagę na wzrost zagrożeń ze strony środków napadu powietrznego. Zaznaczył, że są one znacznie bardziej zróżnicowane, niż na przykład około 30 lat temu.

Myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, że w dzisiejszych czasach [pole walki] jest środowiskiem dużo bardziej złożonym niż 3 dekady temu. Obecnie, ilość zagrożeń ze strony nieprzyjaciela i ich jakość nabrały nowego znaczenia

Tarik Reyes, Vice President, Missile Defense and Protective Systems firmy Northrop Grumman

Przedstawiciel Northrop Grumman zaznaczył, że w odpowiedzi na wzrost zagrożeń w USA podjęto decyzję, aby nie polegać „na jednym sensorze i wyrzutni” (w strukturze hierarchicznej). Władze Stanów Zjednoczonych zleciły firmie Northrop Grumman zbudowanie sieciocentrycznego systemu, pozwalającego na wykorzystanie wszystkich środków, które są na polu walki, niezależnie od sensora czy domeny z którą sensor był powiązany.

Czytaj więcej: IBCS połączy polską tarczę [WYWIAD]

 

Odpowiedzią na te zagrożenia było opracowanie systemu IBCS. Koncepcja współdziałania różnych sensorów i efektorów zwiększa szanse przetrwania systemów przeciwlotniczych na polu walki - To, co chcielibyśmy zrobić, to to, by w sytuacji gdy utracilibyśmy sensor/efektor na polu walki być w stanie utrzymać zdolność i efektywnie bronić terytorium, którego bronimy – zaznaczył Tarik Reyes.

IBCS WSF
Ilustracja pierwszej fazy wdrażania systemu Wisła. Fot. Defence24.pl.

Przedstawiciel Northrop Grumman poinformował o pomyślnym przeprowadzeniu dwóch serii testów IBCS Solider Checkout Event, w tym z udziałem żołnierzy piechoty morskiej i sił powietrznych. Omówił też etapowy plan wdrażania systemu IBCS w ramach programu Wisła. W pierwszym etapie Polska ma otrzymać dwie baterie i cztery jednostki ogniowe zintegrowane z IBCS i przystosowane do działania zgodnie z zasadą „każdy sensor, każdy efektor”. W drugiej fazie z systemem zostaną zintegrowane produkowane w Polsce radary, zatem Wisła nie będzie ograniczona tylko do sprzętu amerykańskiego.

Czytaj więcej: MON: Patrioty dla Polski jutro w Kongresie USA [AKTUALIZACJA]

 

Docelowo zestaw będzie mógł korzystać z systemów pochodzących z różnych państw i od różnych producentów. W prezentacji pokazano m.in. radar G/ATOR, proponowany US Army w programie przyszłego sensora obrony powietrznej LTAMDS.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.