Reklama

Siły zbrojne

Holenderskie F-16 kończą walkę z ISIS. "2100 bomb i rakiet"

Fot. Beeld bij Defensie
Fot. Beeld bij Defensie

Holenderskie siły powietrzne z końcem 2018 roku wycofały sześć myśliwców F-16 Falcon z operacji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu. Maszyny wykonały w ubiegłym roku 3000 misji nad Syrią i Irakiem, zrzucając 2100 bomb kierowanych i rakiet powietrze-ziemia. 

Decyzja o wycofaniu holenderskich samolotów z operacji powietrznej na Bliskim Wschodzie wynika, jak informuje ministerstwo obrony, z ograniczonych możliwości. Zdecydowano się na to ze względu na trwające obecnie wprowadzanie samolotów F-35A do służby, przy konieczność zapewnienia zdolności ochrony własnej przestrzeni powietrznej i realizacji zobowiązań w ramach NATO. Jest to znaczne wyzwanie dla relatywnie niewielkich sił powietrznych Holandii.

Sześć myśliwców F-16 (cztery pełniące aktywną służbę i dwa rezerwowe) powróciło z bazy Muwaffaq Salti w Jordanii 2 stycznia 2019 roku, natomiast większość ze 150 osobowego kontyngentu ma powrócić w terminie późniejszym wraz ze sprzętem jaki był na miejscu wykorzystywany.

Wycofanie myśliwców z operacji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu nie oznacza rezygnacji ze wsparcia tych działań, zapewniają Holendrzy. - Walka z Państwem Islamskim nie dobiegła jeszcze końca, a sytuacja w Iraku jest nadal delikatna – powiedziała minister obrony Anne Bijleveld-Schouten podczas świątecznej wizyty w kontyngencie holenderskiej armii w tym kraju. Dlatego w 2019 roku nadal obecne będą na Bliskim Wschodzie misje szkoleniowe. Obecnie w Erbilu pozostaje 50 holenderskich instruktorów, natomiast 12 kolejnych stacjonuje w Bagdadzie. Holandia zapewnia również około 20 wojskowych i cywilnych ekspertów w misję NATO w Iraku, która rozpoczęła się jesienią 2018 roku.  

Reklama

Komentarze (3)

  1. As

    Dla Holandii zużycie czy strata samolotu to nie problem, ale dla Polski to problem nie do odrobienia przez dziesiątki lat.

  2. Davien

    Nasze F-16 latały z Kuwejtu na misje rozpoznawcze nad Irakiem wiec raczej bomb nie zrzucały.

  3. NsZ

    A ile bomb zrzuciły nasze F-16 ? przecież to byłoby szkolenie dla naszych pilotów w realu.Malutka Holandia mogła a Polska nie może.....

Reklama