Reklama

Siły zbrojne

Hiszpańskie NASAMS będą bronić Estonii

NASAMS Spain
Hiszpańska obsługa podczas ładowania wyrzutni NASAMS stacjonującej na Łotwie.
Autor. SHAPE NATO

Hiszpania wyśle do Estonii baterię pocisków przeciwlotniczych NASAMS w ramach misji wzmocnienia wschodniej flanki NATO. System przeciwlotniczy będzie wykorzystywany do ochrony bazy lotniczej Amari, w której stacjonują samoloty NATO w ramach Baltic Air Policing. Misja zacznie się w kwietniu i potrwa cztery miesiące.

Reklama

Informacje na ten temat opublikowało ministerstwo obrony Estonii. Decyzja zapadła podczas niedawnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Brukseli i była efektem spotkania hiszpańskiej minister obrony Margarity Robles i jej estońskiego odpowiednika Hanko Pevkura.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Warto odnotować, że nie będzie to pierwsza obecność hiszpańskich przeciwlotników w krajach bałtyckich. W ubiegłym roku podobną misję realizowali oni na Łotwie, dodatkowo wzmacniając pięćsetosobowy kontyngent żołnierzy z Półwyspu Iberyjskiego.

Jest to poważne zaangażowanie Madrytu we wzmocnienie wschodniej flanki NATO, tym bardziej, że są NASAMS to najnowocześniejsze systemy przeciwlotnicze w hiszpańskim arsenale, sukcesywnie zastępujące zestawy Spada 2000. Obecnie baterie NASAMS znajdują się na uzbrojeniu dwóch hiszpańskich jednostek: 94. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej z Las Palmas de Gran Canaria oraz 73. Morskiego Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Walencji.

Czytaj też

NASAMS, czyli National Advanced Surface-to-Air Missile System, to system średniego zasięgu produkowany przez amerykańską firmę Raytheon i norweski koncern Kongberg. W konfiguracji stosowanej przez Hiszpanie, wyposażonej w pociski AIM-120C-7 AMRAAM, może on zwalczać cele odległe o ponad 20 km. Warto odnotować, że również Litwa dysponuje systemem NASAMS, co ułatwia współpracę w ramach sojuszniczego systemu obrony powietrznej. Łotwa i Estonia zdecydowały w ubiegłym roku o wspólnym zakupie.

Reklama

Komentarze

    Reklama