Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania ulepszy swoje Centaury

B1 Centauro (zdjęcie poglądowe).
B1 Centauro (zdjęcie poglądowe).
Autor. Italian Army/Wikipedia

Hiszpańska armia podda modyfikacji swoją flotę 84 kołowych wozów wsparcia ogniowego VRCC-105 (B1 Centauro) poprzez m.in. poprawę świadomości sytuacyjnej załogi oraz wymianę podzespołów na nowocześniejsze. Informację tę podał serwis Italian Defence Technologies.

W celu modyfikacji hiszpańskich Centaurów podpisane zostały umowy o łącznej wartości odpowiednio 8,8 mln euro, które zakładają m.in. zmianę osłony termicznej armaty kal. 105 mm, montaż karabinów maszynowych MG3 w miejsce dotychczas używanych Beretta MG 42/59, systemu komunikacji wewnętrznej ROVIS oraz radiostacji PR4G. Oprócz tego miano zawrzeć umowy na wsparcie eksploatacji na kolejne lata i zakup części zamiennych do VRCC-105. Całość prac ma nie tylko unowocześnić w sposób budżetowy opisywane pojazdy, ale także zapewnić im większą kompatybilność z pozostałymi używanymi przez Hiszpanów wozami. Pozwoli to na wydłużenie służby Centaurów na kolejne lata, w międzyczasie prowadząc pracę nad poszukiwaniem ich następców. Kandydatami do tego mogą być ich następcy w postaci Centauro 2, lub wóz wsparcia ogniowego opracowany na bazie VCR 8x8 Dragon.

Czytaj też

B1 Centauro to włoski kołowy niszczyciel czołgów zaprojektowany i produkowany przez konsorcjum włoskich firm IVECO (kadłub) i Oto Melara (wieża) na potrzeby włoskiej armii. Pojazd ten miał w założeniu stanowić lekki, wysoce mobilny i silnie uzbrojony wóz wsparcia ogniowego zdolny do uzupełnienia klasycznych czołgów podstawowych C1 Ariete w jednostkach kołowych. Jego uzbrojenie stanowi armata gwintowana Oto Melara kal. 105 mm z lufą o długości 52 kalibrów i jednostką ogniową wynoszącą 40 nabojów. Sprzężony z nią został karabin maszynowy Beretta MG 42/59 kal. 7,62 mm, zaś na wieży można umieścić kolejne dwa takie karabiny.

Reklama

Pancerz w wersji bazowej zapewnia odporność balistyczną przed amunicją kal. 20 mm w przedniej półsferze oraz kal. 12,7 mm po bokach oraz w tylnej części pojazdu Napęd pojazdu stanowi silnik wysokoprężny o mocy 520 KM, który przy masie 25 ton zapewnia prędkość maksymalną 105 km/h i zasięg 800 km. Parametry Centauro oznaczają, że zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami rozbrojeniowymi pojazdy te traktowane są jako czołgi, choć w praktyce pełnią rolę wozu wsparcia ogniowego/niszczyciela czołgów. Obecnie znajdują się one na wyposażeniu armii Włoch (259 egzemplarzy, ale część wycofana z linii, powoli zastępowane przez nowsze wozy Centauro 2 z armatą 120 mm), Jordanii (141 egzemplarzy), Hiszpania (84 wozy) oraz Omanu (9 pojazdów, wersja z armatą 120 mm).

Czytaj też

B1 Centauro (zdjęcie poglądowe).
B1 Centauro (zdjęcie poglądowe).
Autor. Italian Army/Wikpedia
Reklama

Komentarze

    Reklama