Reklama

Siły zbrojne

GROM kupuje karabinki HK416

Fot. Andrzej Krugler
Fot. Andrzej Krugler

Jednostka wojskowa GROM ogłosiła przetarg na dostawę niesprecyzowanej liczby karabinków 5,56 mm HK416. Dostawy sprzętu mają być zrealizowane do końca listopada 2020 roku.

Informacja o rozpoczęciu procedury przetargowej opublikowana została 10 czerwca 2020 roku i zgodnie z zawartymi informacjami dotyczy pozyskania przez JW GROM karabinków 5,56 mm HK416. Niestety ze "względu na poufny charakter informacji" nie podana została dokłada ilość pozyskiwanych karabinków oraz ich specyfikacja (SIWZ). Dane te zostaną przekazane wyłącznie oferentom zaproszonym do składania ofert.

Przetarg prowadzony jest w trybie ograniczonym, gdzie do udziału zostanie dopuszczonych nie więcej niż 5 oferentów spełniających wymagania. W ocenie ofert 60% będzie stanowiła cena, natomiast pozostałe 40% to okres gwarancji. Termin składania wniosków wyznaczono na 20 lipca, zaś okres realizacji dostaw zamyka się w datach od 1 września do 31 listopada 2020 roku.

Karabinek szturmowy HK416 zasilany standardową amunicją NATO kalibru 5,56 mm x 45 działa na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Posiada szeroka gamę wersji specjalnych, od subkarabinków po broń wsparcia i wyborową. W zależności od wymagań może być dostosowany do potrzeb danego użytkownika, bez konieczności ustępstw w zakresie ścisłej specyfikacji dotyczących celności i bezpieczeństwa obsługi. Można prowadzić z niego ogień z szybkostrzelnością teoretyczną 850 strzałów na minutę.

Wszedł do służby w 2005 roku i od razu stał się ulubioną bronią operatorów wojsk specjalnych i oddziałów kontrterrorystycznych na całym świecie. Obecnie używany jest w 24 państwach. Do najważniejszych użytkowników należą Stany Zjednoczone, gdzie wykorzystują ją np. jednostki podległe JSOC (Joint Special Operations Command - Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych) czy HRT FBI (Hostage Rescue Team - Zespół Odbijania Zakładników FBI). W maju 2018 roku US Marine Corps zawarł z koncernem Heckler & Koch umowę dotyczącą dostawy ok. 15 tys. karabinków M27, czyli zmodyfikowanego do amerykańskich wymagań HK416.

W 2016 roku ogłoszono, że karabinek HK416 ma być następcą broni podstawowej francuskiej armii - karabinka FA-MAS w układzie bezkolbowym. Wcześniej HK416 były wykorzystywane przez francuskie siły specjalne. Do największych użytkowników niemieckich karabinków należy zaliczyć również norweskie siły zbrojne oraz niemieckie oddziały antyterrorystyczne, tym GSG9. W Polsce HK416 używają jednostki wojsk specjalnych (GROM, JWK czy AGAT) ale także Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA".

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. say69mat

    Najprawdopodobniej sporo wody w Radomce upłynie zanim sztandarowy projekt i produkt radomskiego potentata będzie spełniał krytyczne normy uzbrojenia strzeleckiego wykorzystywanego przez jednostki specjalne worldwide. Tym bardziej, że komora zamkowa i mechanizmy HK416 są kompatybilne i zastępują rozwiązania wykorzystywane w karabinkach z rodziny AR15/M16/M4

    1. Kazik :)

      A czy to prawda, że ponad 20 tys karabinków Grot wersja C16 FB-M2/MSBS-5,56KA1 leży do poprawy (tzn. ma przejść remonty średnie i główne) i ma być przerobiona do wersji FB-M3/KA2 gdzie podstawowe wady zostaną usunięte (min. regulator gazowy).

  2. Kazik :)

    A teraz pytanie do wszystkich - jak widać ze wpisów karabinek HK nie dość, że jest tańszy i bardziej dopracowany (kompatybilny z innymi karabinkami) co skutkuje wysoką niezawodnością, od Grota - to o co kama z tym Grotem? Po kiego nam ten karabinek? Tylko proszę o komentarze merytoryczne nie nacjonalistyczne!!!!

  3. Dawid

    MSBS GROT nie jest sprawdzony w boju, pewnie dlatego GROM nie zdecydował się na zakup GROTA, w tej jednostce nie ma czasu na pomyłki, a na pewno nie ma czasu na sprawdzanie broni w boju. Moim zdaniem kupno H&K 416 to bardzo dobry krok, obecnie jest to jeden z najlepszych karabinków na świecie I GROM sięga po NAJLEPSZY możliwy sprzęt dla żołnierzy. Tam nie ma czasu i miejsca na pomyłki.

    1. Kazik :)

      Zatem pytam - a zwykły wojak to ma czas na pomyłki? - w czym jest gorszy od specjalsa? Worek czarny jest dla wszystkich taki sam. Czyżby zgodnie z nowomodą polityczną jest to żołnierz Gorszego Boga i bez flagi biało-czerwonej - tzw. obrysówki na rękawie.

  4. BUBA

    A Radom nie moze ich produkowac ...???

    1. Demkowsky

      Nie może. Trzeba by było kupić licencję, a dla jednej jednostki specjalnej się nie opłaca. Inne kraje jak USA też kupują na zamówienie, a nie produkują sami.

    2. Może, jak i wiele innych rzeczy, najlepszych - licencyjnych, zamiast dziesięcioleci t przy "opracowywaniu" np. samych tylko jakichś pękających... przez jakąś tam "renomowaną i bardzo doświadczoną krajową fabrykę". Natomiast niemiecka fabryka najlepszej na świecie broni może np. nie płaci prowizji ? I tak mają tłum nabywców. Mmniejsze ilości kupi się u pośredników i wtedy oczywiście wszystko jest do dogadania. Jasne, że to nie jest do udowodnienia, ale i jasne, że zwykle ma miejsce. Na całym świecie, gdy kupuje budżetówka. W Grecji zbyt bezczelnych łapówkarzy ciężko skazano, ale to za "pranie brudnych pieniędzy" - czyli ich wysokie wydatki bez pokrycie (dobre to, gdyż żony takich złodziei też można wtedy skazać). Polska, Czechy itp wybrały własne wyroby. A wobec całość forsy zostaje w kraju tak, czy owak. Pieniądz zawsze się kończy, więc to nie jest złe. A karabinek, poza osobistą walką z bardzo bliska i tak tylko w zupełnie minimalnym stopniu decyduje o wyniku wojen. Przy tym zauważ ile oni wydają na szkolenia, ile wystrzeliwują amunicji, nim staną się biegli.

  5. Teston

    Msbs nawet przy budżetowym ar15 wygląda i działa jak zabawka.

    1. Demkowsky

      Widzę ktoś nie używał obydwu konstrukcji.

  6. Roman

    To nie po chrześcijańsku, że nie MSBS Grom. Czyżby grom był za słaby?

    1. Fenek

      Sam sobie odpowiedziałeś Pozatym MSBS był podaj dwukrotnie droszy od HK416

    2. Niko

      Wojska specjale używają wyrobów HK więc po co MSBS ,który nie został sprawdzony w boju i który kupiło go jedynie WOT i SG.

    3. Marek

      Raczej Grot...