Reklama

Siły zbrojne

Fot. U.S. Coast Guard

Grecka fregata i amerykańskie kutry ćwiczyły na Bliskim Wschodzie

Grecki okręt wojenny wspólnie z amerykańską jednostką patrolową prowadził połączone ćwiczenia morskie na akwenie Zatoki na Bliskim Wschodzie. Podkreślając, że obu państwom zależy na bezpieczeństwie jednej z najważniejszych światowych dróg morskich i pokazując, że Grecja wysłała własną fregatę na morską część targów odbywających się niedawno w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Grecja wysłała w rejon Zatoki swoją fregatę rakietową HS Hydra, zaś stronę amerykańską reprezentowały, obecne w tym regionie świata na co dzień, jednostki patrolowe należące do US Coast Guard (Straż Wybrzeża) - USCGC Maui oraz USCGC Adak. Cytowany przy tej okazji ambasador Stanów Zjednoczonych w Grecji Geoffrey R. Pyatt, miał zaznaczyć, że jego państwo oraz Grecja są zaangażowane w poprawę bezpieczeństwa morskiego we wschodniej części Morza Śródziemnego i poza nim. Dodając przy tym, że tego rodzaju bilateralne ćwiczenia wojskowe w rejonie Zatoki są kolejnym przykładem pogłębiającej się współpracy wojskowo między Waszyngtonem i Atenami. Ambasador miał przy tym zaznaczyć, że oba państwa razem wspierają wspólne dla nich cele w zakresie obrony i bezpieczeństwa, zapisane w dialogu strategicznym oraz zaktualizowanej umowie o wzajemnej współpracy w dziedzinie obrony.

Kutry patrolowe USCGC Maui oraz USCGC Adak są częścią US Coast Guard Patrol Forces Southwest Asia (PATFORSWA). Komponent składa się z grupy sześciu 110-stopowych kutrów, Maritime Engagement Team oraz personelu wspierającego na lądzie. Jest to największa operacja US Coast Guard poza samymi Stanami Zjednoczonymi, pozwalająca na wzmocnienie działań 5 Floty US Navy, kluczowej amerykańskiej siły morskiej w tym strategicznym rejonie świata. Trzeba zaznaczyć, że wspomniana Grecka fregata pojawiła się w regionie z racji udziału w targach NAVEX2021, a więc części składowej bardziej rozpoznawalnych targów IDEX2021. HS Hydra jest jedną z czterech jednostek tego typu użytkowanych przez grecką marynarkę wojenną od początku lat dziewięćdziesiątych XX w.

W oficjalnym komunikacie 5 Floty podkreślono, że jednostki nawodne należące do Stanów Zjednoczonych i Grecji ćwiczyły zaawansowane manewry i procedury komunikacyjne, dzięki którym załogi mają potrafić współpracować ze sobą w dynamicznym środowisku. Tego rodzaju przedsięwzięcia szkoleniowe mają również na celu testowanie i udoskonalanie połączone procesów dowodzenia i kontroli w przypadku działania podejmowanego przez siły zbrojne sojuszników.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama 

Pomijając współpracę amerykańsko-grecką, należy odnotować, że grecka marynarka wojenna pojawiła się na międzynarodowych targach zbrojeniowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po raz kolejny Ateny wysyłają sygnał o następującym zbliżeniu z państwami arabskimi na czele z ZEA oraz Królestwem Arabii Saudyjskiej. Zwiększenie kooperacji polityczno-wojskowej nastąpiło oczywiście w dobie zeszłorocznego kryzysu we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdy w obliczu napięć z Turcją, to właśnie ZEA zdecydowała się na wysłanie własnych samolotów bojowych na Kretę. Obecnie kolejne sygnały płyną m.in. w kontekście tegorocznego Forum Philia (Przyjaźni) w Atenach czy też zapowiedziach o możliwości wysłania baterii Patriot do wzmocnienia obrony saudyjskiej przestrzeni powietrznej, narażonej przez ataki pro-irańskiej organizacji Huti (Ansar Allah).

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama