Reklama

Siły zbrojne

Google Glass idzie do wojska

Fot. Richard Eldridge/USAF 711 Human Performance Wing
Fot. Richard Eldridge/USAF 711 Human Performance Wing

U.S. Air Force prowadzą badania nad wojskowymi zastosowaniami okularów multimedialnych Google Gass. Mogą one stać się częścią systemu BATMAN (Battlefield Air Targeting Man-Aided (K)nowledge), mającego wspierać żołnierzy w misjach SAR czy naprowadzaniu wsparcia powietrznego. 

Zespół badawczy programu BATMAN, działający w bazie lotniczej Wright Patterson, zdecydował się na wykorzystanie komercyjnego produktu, jakim jest de facto przenośny komputer i multimedialny system zobrazowania i łączności Google Glass. Okulary Google są lekkie, nie zasłaniają oczu przekazując informacje w polu widzenia, posiadają ekonomiczne źródło zasilania i są dostępne od ręki. 

Co ciekawe, specjaliści sił powietrznych nie współpracują obecne z firmą Google. Dwa egzemplarze Google Glass na których pracują pozyskali w programie Google's Glass Explorer, płacąc jak inni uczestnicy 1500 dolarów.

Obecnie prowadzone są testy różnych scenariuszy użycia okularów w sytuacjach bojowych, oraz prace nad odpowiednim oprogramowaniem, które spełniałoby potrzeby amerykańskich sił powietrznych. Szczególne w zakresie bezpieczeństwa transmisji danych i obsługi Google Glass. 

Potencjalne zastosowania obejmują użycie Google Glass przez wysuniętych kontrolerów naprowadzających myśliwce i bombowce na cele naziemne, misjach ratowniczych SAR i Combat SAR, operatorów wsparcia powietrznego dla oddziałów na ziemi, ale też żołnierzy naziemnych podczas walki.

Ciekawą możliwością jest też użycie Google Glass do sterowania dronami, zwłaszcza lekkimi typami, których operatorzy biorą udział w działaniach na pierwszej linii. 

Nie tylko U.S. Air Force interesuje się tymi okularami i ich zastosowaniem w działaniach operacyjnych. Nowojorska policja bada ich użyteczność podczas patroli i działań antyterrorystycznych. Natomiast U.S. Navy opracowuje "smart-gogle" wraz z firmą Vuzix.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama