Siły zbrojne
Generał Rycerski na czele Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO
Zmiana na czele Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Generała Norberta Wagnera z Niemiec zastąpił Polak, generał Bogdan Rycerski. JFTC jest jedną z kluczowych struktur NATO, które pojawiły się w Polsce. Przed generałem Rycerskim wiele wyzwań związanych z widocznym wzrostem potrzeb szkoleniowych w obrębie transformacji i adaptacji NATO do nowych warunków międzynarodowych i wyzwań z zakresu odstraszania oraz obrony.
Jak poinformował ppłk Bogumił Szynaka, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Sił Połączonych, generał dywizji Bogdan Rycerski objął stanowisko dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC). Zastąpił generała dywizji Norberta Wagnera, który dowodził Centrum od września 2021 r. Ceremonia zmiany na stanowisku dowódcy, której przewodniczył wiceadmirał Simon Asquith, szef sztabu Naczelnego Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji, odbyła się 30 września.
Czytaj też
Pożegnanie gen. Wagnera
Jak czytamy dalej w komunikacie prasowym, trzy lata dowodzenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przez generała Wagnera przypadły na bardzo wymagający czas, naznaczony dynamicznymi zmianami sytuacji geopolitycznej. Był to także czas, kiedy JFTC skupiło się przede wszystkim na szkoleniach wspierających Strukturę Sił NATO (NATO Force Structure). Tematy takie jak operacje wielodomenowe, transformacja cyfrowa czy możliwości w zakresie gier wojennych stały się ważnymi obszarami rozwoju także w kontekście szkoleń i ćwiczeń NATO. Jednocześnie JFTC w dalszym ciągu intensyfikowało swoją rolę we wspieraniu rozwoju zdolności bojowych NATO, kontynuowało profesjonalne szkolenia dla przyszłych uczestników misji NATO w Iraku, zacieśniało również współpracę z partnerami z Połączonego Centrum Szkolenia i Oceny NATO-Gruzja (JTEC).
Podsumowując ostatnie trzy lata, generał Wagner, odchodzący dowódca JFTC, podkreślił: „Jestem pod wielkim wrażeniem naszego personelu. Wszyscy wykazywali ogromne zaangażowanie i poświęcenie we wspieraniu naszych głównych odbiorców – Struktury Sił NATO – w przygotowaniu do odstraszania i obrony oraz w umacnianiu gotowości Sojuszu”.
Czytaj też
Ppłk Bogumił Szynaka zauważył, że generał Wagner podziękował także wszystkim dowództwom NATO, z którymi Centrum współpracowało na przestrzeni lat, jednostkom NATO stacjonującym w Bydgoszczy, polskim władzom wojskowym i cywilnym, w tym wojewodzie i marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego oraz prezydentowi Bydgoszczy za nieocenione wsparcie dla Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.
Czytaj też
Nowy dowódca
Zwracając się do nowego dowódcy JFTC, admirał Simon Asquith, szef sztabu Naczelnego Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji, podkreślił jego szerokie doświadczenie. „Generale Rycerski, drogi Bogdanie, stoi przed tobą ważne zadanie. Nie mam jednak wątpliwości, że osoba z twoim doświadczeniem operacyjnym, dowódczym i sztabowym mu podoła.”
Nowy dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO zwrócił się do personelu, partnerów i przyjaciół JFTC:
„Pierwszą rzeczą, na którą chciałbym zwrócić uwagę, jest kontynuacja misji i projektów rozpoczętych przez mojego poprzednika, generała dywizji Norberta Wagnera. Zachowanie ciągłości misji jest kluczowe dla rozwoju każdego dowództwa.” Zwracając się do wszystkich jednostek i struktur wspierających JFTC, a zwłaszcza do władz miasta Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego, generał Rycerski dodał: „Nie mogę się doczekać naszej przyszłej współpracy i jestem pewien, że kolejne lata będą owocne i pełne wspólnych sukcesów.”
Czytaj też
Jak podkreślono w komunikacie prasowym, bezpośrednio przed objęciem stanowiska dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, generał Rycerski był szefem sztabu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. Jego bogate doświadczenie wojskowe obejmuje także misje międzynarodowe.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie