Reklama

Siły zbrojne

General Atomics uzbroi francuskie Reapery

Fot. ga.com
Fot. ga.com

General Atomics otrzymało kontrakt na prace związane z uzbrojeniem oraz integracją zasobników celowniczych na bezpilotowych statkach powietrznych francuskich sił powietrznych MQ-9 Reaper.

Prace podzielono na dwa zadania: instalację systemów celowniczych (opłacaną w trybie Foreign Military Sales) oraz instalację systemów kierowania ogniem (tryb płątności niezdefiniowany). Łączna wartość prac to ok. 17,9 mln USD. Zostaną przeprowadzone w zakłądach General Atomics w Poway w stanie Kalifornia. Przewidywany termin zakończenia to koniec listopada 2021 roku.

MQ-9 Reaper to drony bojowe klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance), określane czasem jako Predator-B. Ich głównym przeznaczeniem jest prowadzenie działań zwiadowczych i atakowanie celów naziemnych. Silnik turbośmigłowy Honeywell TPE331-10 z elektronicznym, cyfrowym systemem kontroli silnika (DEEC - Digital Electronic Engine Control) umożliwia przebywanie w powietrzu nawet do 27 godzin (z pełnym ładunkiem podwieszeń - 14 godzin), lot z prędkością do 430 km/h, osiągnięcie wysokości ok. 12250 m. BSP może przenosić do 1361 kg na zewnętrznych punktach podwieszeń. Może poruszać się w sposób zdalnie sterowany lub autonomicznie. Użytkowany jest w siłach powietrznych sześciu krajów (USA, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Francja, Hiszpania) - trwają rozmowy związane z nabyciem tych BSP  przez Indie.

Obecnie Francja użytkuje pięć maszyn tego typu (pierwotnie zamówionych było sześć, ale jeden uległ zniszczeniu w Mali) oraz oczekuje na odbiór dziesięciu kolejnych. Maszyny znajdują się na stanie Escadron de drones 1/33 Belfort i biorą udział w zadaniach zwiadowczych i poszukiwawczych, głównie na misjach zagranicznych (np. w Mali), gdzie wspierają też władze cywilne tych krajów. Przykładem takiej misji jest poszukiwanie wraku samolotu Air Algérie 5017 w lipcu 2014 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama