Reklama

Siły zbrojne

Gala Jubileuszowa z okazji dziesięciolecia służby polskich Jastrzębi

Fot. Artur Weber/DPI MON
Fot. Artur Weber/DPI MON

W auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu odbyła się w piątek gala jubileuszowa 10-lecia służby F-16 w Siłach Powietrznych RP. Podczas uroczystości, zorganizowanej w ramach obchodów Święta Lotnictwa, wręczono statuetki Ikara oraz kilkadziesiąt wyróżnień dla lotników.

Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji pil. Jan Śliwka podkreślił podczas uroczystości, że jest to święto nie tylko lotników, ale wszystkich żołnierzy i pracowników wojska oraz jednostek lotniczych. "Jak nie jest łatwy ten zawód przekonali się już Żwirko i Wigura, którzy po pięknym sukcesie, niedługo potem zginęli. W lotnictwie są piękne dni, na które zasłużyli wszyscy ciężko pracujący, ale też są chwile, kiedy zdarzają się rzeczy mniej przyjemne i zdarzenia, których (...) można było uniknąć, ale widocznie inaczej gdzieś opatrzność zapisała losy lotnika" - mówił.

Podczas gali wręczone zostały m.in. statuetki Ikara oraz kilkadziesiąt wyróżnień. Żołnierzy wyróżniono m.in. Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP, Odznaką Honorową Sił Powietrznych, oraz wyróżnieniem Zasłużony Żołnierz RP.

Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak mówił, że samoloty F-16 zmieniły w polskim lotnictwie bardzo dużo i wprowadziły je do zupełnie nowej epoki.

Przed rokiem 2006 polskie lotnictwo było jeszcze w XX wieku. Lataliśmy w samolotach, które zostały wprowadzone w latach 80. i cały czas byliśmy lotnictwem XX wieku. To F-16 wprowadziło polskie lotnictwo w kolejny wiek.

Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak

Głos zabrała także wdowa po gen. Andrzeju Błasiku - Ewa Błasik. Wspomniała, jak 10 lat temu w Poznaniu wraz z mężem cieszyła się z przylotu pierwszych dwóch samolotów F-16; Błasik był wówczas dowódcą 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego. "Wracają wspomnienia. 10 lat temu byliśmy razem, wszyscy. Mam na myśli lotniczą rodzinę. Po 10 kwietnia 2010 roku przyszło mi samej bronić honoru poległego dowódcy Sił Powietrznych. Czy tak powinno się zdarzyć? Zostawiam to wam. Spójrzcie sobie w lustro. Zajrzyjcie do swoich sumień. Oficerowie w stalowych mundurach, piloci, to oni oskarżali bezbronnego, niewinnego mojego męża" - mówiła.

"Cieszę się, że w naszej ojczyźnie zaszły dobre zmiany. Dobre dla mnie i dla moich dzieci, dla mojej rodziny, że w mojej ojczyźnie, dla której mój mąż poświęcił najlepsze lata swojego życia jest w końcu normalnie" - mówiła wzruszona.

Galę uświetnił koncert jubileuszowy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dowództwem mjr Pawła Joksa.

Obchody Święta Lotnictwa rozpoczęły się w czwartek w Poznaniu. Przy starym porcie lotniczym na Ławicy odsłonięte zostały tablice upamiętniająca wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu. Tego samego dnia w Kwaterze Lotników na poznańskim cmentarzu na Miłostowie pochowana została urna z prochami pilota myśliwskiego dywizjonu 302 z czasów II wojny światowej kpt. pil. Kazimierza Spornego. W piątek natomiast, na Politechnice Poznańskiej odbyła się konferencja naukowa "Lotnictwo dla obronności".

Główne uroczystości, z udział prezydenta RP Andrzeja Dudy, odbędą się w sobotę na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Pierwsze samoloty F-16 przyleciały do Polski w listopadzie 2006 r., ostatnie - w grudniu 2008 r. Obecnie polska flota powietrzna ma ich 48. Stacjonują w bazach w Poznaniu-Krzesinach oraz w Łasku koło Łodzi. W ciągu dekady od wdrożenia do Sił Powietrznych samoloty F-16 spędziły w powietrzu ponad 50 tys. godzin, w ostatnich latach osiągając 9 tys. godzin rocznie. W programie uczestniczyło ok. 100 pilotów.

Od stycznia 2010 r. F-16 pełnią dyżury bojowe w polskiej przestrzeni powietrznej na przemian z myśliwcami MiG-29. Wojsko utrzymuje też F-16 w dyżurze rozpoznawczym, bowiem jedna z eskadr specjalizuje się w tego typu misjach. Z pozostałych dwóch jedna zajmuje się głównie szkoleniem, a druga - rażeniem celów naziemnych. Piloci wszystkich trzech eskadr szkolą się ponadto w zwalczaniu celów powietrznych.

PAP - mini

 

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. d9F

    Jakie rarty? Przeciez wszystko poszlo w ramach offsetu, tak jak mialo byc ;)))

  2. saq

    To święto lotników, więc dlaczego dopisuje się do niego całą masę ludzi?

  3. Jan

    Jeszcze spłacamy za nie raty...

    1. jasio

      Już nie, skończyliśmy w 2015