Siły zbrojne

Francja zwiększy wydatki na obronę

Fot. Ministerstwo Obrony Francji
Fot. Ministerstwo Obrony Francji

Prezydent Francji Francois Hollande ogłosił plan zwiększenia wydatków na obronność o 3,8 mld euro do 2019 roku, ze względu na potrzebę walki z ekstremistami „w kraju i za granicą”.

Zgodnie z deklaracją prezydenta, budżet obronny na bieżący rok pozostanie na planowanym poziomie 31,4 mld euro i będzie sukcesywnie zwiększany. Według agencji Reuters w 2019 roku wartość dodatkowych środków ma osiągnąć 1,5 mld euro, natomiast w 2016 roku będzie przekazanych 600 mln. Są to kroki związane z zagrożeniami ze strony ekstremistów, zwłaszcza islamskich, jakich znaczące nasilenie obserwowane jest nie tylko w niespokojnych rejonach takich jak Irak, Syria czy Afryka Północna.

Jak poinformował premier Francji Manuel Valls, jedynie w ciągu ostatniego tygodnia kwietnia udaremniono działania związane z planowaniem i organizacją pięciu ataków terrorystycznych na terenie kraju. Jest to jeden z powodów, dla których w działaniach typu „Vigipirate”, realizowanych na terytorium Francji przez siły zbrojne, będzie stale brać udział około 7 tys. żołnierzy. Będą też kontynuowane operacje sił francuskich w Iraku, Sahelu czy na Morzu Śródziemnym. Wszędzie tam, gdzie obecnie ich obecność związana jest ze zwalczaniem ekstremizmu i utrzymaniem pokoju oraz bezpieczeństwa.

Francja stoi w obliczu zagrożenia w kraju i za granicą. (…) Mamy obowiązek wspierać ludzi, którzy mogą być zagrożeni, ale również bronić naszego własnego bezpieczeństwa. (…) Bezpieczeństwo, ochrona i niepodległość to pryncypia, które nie podlegają dyskusji.

Oświadczył prezydent Francois Holland po posiedzeniu rady bezpieczeństwa

Obecnie we Francji obowiązuje wieloletni plan finansowy, zgodnie z którym wydatki obronne miały pozostać na poziomie 31,4 mld euro w latach 2013-2016. W 2019 budżet resortu obrony miał osiągnąć wielkość 32,5 mld euro. Było to związane z projektem restrukturyzacji sił zbrojnych do 2019 roku, w ramach którego miał zostać przeprowadzony szereg planowych redukcji strukturalnych. Zakres cięć będzie jednak ograniczony, co zostanie umożliwione właśnie przez alokację dodatkowych środków finansowych. Ma to m.in. na celu utrzymanie zdolności do wykonywania działań antyterrorystycznych na terytorium kraju. 

Francuskie wydatki obronne szacowane są przez SIPRI na poziomie 2,2% PKB, podczas gdy według NATO wynoszą 1,9% PKB. Należy pamiętać, że oprócz kwoty dostępnej w ramach budżetu obronnego statystyki powinny uwzględniać wydatki specjalnego funduszu, z którego opłacane są m.in. emerytury wojskowych. Finanse publiczne Paryża znajdują się w relatywnie niekorzystnej sytuacji, która jednak jak widać nie uniemożliwia finansowania niezbędnych działań w zakresie bezpieczeństwa.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.