Siły zbrojne
Francja rozważa wprowadzenie stałego kontyngentu w Mali
Francja zaproponowała utrzymanie stałego kontyngentu w Mali liczącego 1000 francuskich żołnierzy.
O tych planach poinformował 5 kwietnia minister Spraw Zagranicznych Francji Laurent Fabius w czasie swojej wizyty w Bamako. Potwierdził on jednocześnie, że nadal planuje się zredukować pod koniec kwietnia liczbę 4000 francuskich żołnierzy.
Więcej: Mali: walki z ekstremistami w Timbuktu trwają
Francuzi wyraźnie wskazują, że islamska enklawa w północnej części Mali stanowi wielkie zagrożenie i może ponownie stać się przyczyną niepokojów w tamtym rejonie Afryki. Dlatego „Francja zaproponowała Organizacji Narodów Zjednoczonych” i rządowi Mali, wsparcie zbrojne w sile 1000 żołnierzy, którzy mogliby na stałe bazować w Mali i odpowiednio wyposażeni zwalczać terroryzm”.
Pozostawiony garnizon ma wesprzeć przyszłe oddziały pokojowe ONZ w utrzymaniu spokoju. Zgodnie z zeszłotygodniowymi deklaracjami Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona, kiedy tylko zakończą się najcięższe walki, do Mali ma zostać wysłanych 11 200 żołnierzy i 1440 policjantów.
Więcej: Rozpoczyna się misja szkoleniowa UE w Mali z udziałem Polski
Do sił pokojowych zaliczać się będą m.in. te oddziały afrykańskie, które już biorą udział u boku Francuzów w zwalczaniu islamskich bojowników podczas trzymiesięcznych walk. Paryż ma nadzieję, że decyzja o wysłaniu sił ONZ do Mali zostanie zaaprobowana przez Radę Bezpieczeństwa w ciągu trzech tygodni, co pozwoli wprowadzić pierwsze oddziały na przełomie czerwca i lipca, a więc w czasie planowanych wyborów prezydenckich.
(MD)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie