Siły zbrojne
Francja: kolejne rozpoznawcze Jaguary w służbie
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Francuskiej, odebrano kolejną partię kołowych bojowych wozów rozpoznawczych EBRC Jaguar 6 × 6. Trafiły one do oddziału francuskich wojsk lądowych, do jednej z jednostek szkoleniowych pododdziałów zmechanizowanych.
Wspomnianą jednostką jest 1. Pułk Szaserów Afrykańskich z Canjeurs, czyli pułk kawalerii zmotoryzowanej francuskiej armii, który odpowiada głównie za szkolenie personelu innych pododdziałów pancerno-zmechanizowanych. Do pułku na początku grudnia ub.r. trafiły pierwsze Jaguary, a łącznie ma ich tam znaleźć się 20 egzemplarzy. Jako pierwsza, w czasie kilkutygodniowych kursów, do obsługi tych wozów została przeszkolona kadra instruktorska . Obecnie proces ten pomyślnie zakończono, a już w maju br. mają rozpocząć się w tej jednostce pierwsze kursy obsługi tych wozów.
Czytaj też
EBRC Jaguar to nowy, francuski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy opracowany zaprojektowany i produkowany przez francuskie konsorcjum koncernów Nexter Systems, Thales i Renault Trucks. Wóz ten dzięki połączeniu niewielkich rozmiarów i masy z bardzo silnym uzbrojeniem może z powodzeniem prowadzić bojowe rozpoznanie i wspierać ogniowo kołowe transportery opancerzone VBMR Griffon. Jaguary mają zastąpić obecnie używane 248 egzemplarze kołowych bojowych wozów rozpoznawczych AMX-10RC i 59 egzemplarzy wozów rozpoznawczych ERC 90 Sagaine. Wozy te po latach służby w kraju i w czasie misji ekspedycyjnych są już mocno przestarzałe i wyeksploatowane, a co za tym idzie, wymagają pilnego zastąpienia przez nowe konstrukcje.
Czytaj też
uzbrojenie Jaguara stanowi umiejscowiona w załogowej wieży armata automatyczna CTA CT40 kal. 40 mm (strzelającą amunicją teleskopową) sprzężona z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP . Ten zestaw uzbrojenia pozwoli zastąpić wycofane już wozy VAB HOT, ale też wozy wsparcia ogniowego z armatami 90 i 105 mm — nowoczesna armata 40 mm w połączeniu z ppk zapewnia zdecydowanie większą siłę ognia. Opancerzenie bazowe zapewnia odporność na poziomie 4 według STANAG 4569, czyli pełną ochronę przed bronią małokalibrową. Napęd o mocy 500 KM przy masie 25 ton zapewnia prędkość maksymalną 90 km/h i zasięg operacyjny ponad 800 km.
Czytaj też
Dostawy kołowych transporterów opancerzonych VBMR Griffon i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych EBRC Jaugaur rozpoczęły się w ubiegłym roku zgodnie z zapisami pierwszej umowy, która opiewa odpowiednio na 780 egzemplarzy Griffonów i 110 egzemplarzy Jaguarów. We wrześniu br. zawarta została następna umowa na kolejnych 271 Griffonów i 42 Jaguarów. Docelowe plany zakupowe oraz zapotrzebowanie na te wozy jest szacowane odpowiednio na 2080 (w tym 1722 w układzie 6 × 6 i 358 w układzie 4 × 4) i 248 egzemplarzy tych wozów.
Starszy Nadszyszkownik Sztabowy
Jakie szanse mają te wozy w starciu z T72B3, czy rosyjskimi BWP-ami? Lepsza elektronika pozwoli z daleka zniszczyć rosyjskie wozy?
były porucznik zmechu
Osobiście wolałbym siedzieć w Jaguarze - jakby nie patrzeć jest to sprzęt młodszy o kilkadziesiąt lat i zapewne wpięty w wirtualną świadomość pola walki.
Alaris
Bez problemu mogą sobie poradzić w starciu z czołgami, BTR i BMP Rosjan
Piotr Skarga
A co rozumiesz "w starciu"? BMP-a rozstrzela, ale jak możesz zakładać, że opancerzony na poziomie KTO kołowy wóz ROZPOZNAWCZY, podejmie otwartą walkę z czołgiem podstawowym? Zamiast odpalić ppk i zwiewać gdzie pieprz rośnie po postawieniu zasłony dymnej.miaiby walczyć? To chyba jakaś pomyłka?