Reklama

Siły zbrojne

Francja: czołgi Leclerc do remontu z modyfikacją

Fot. Nexter Systems
Fot. Nexter Systems

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Francuskiej, podjęto decyzję o przeprowadzeniu „renowacji” pierwszej partii 50 czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc wraz z odnowieniem ich pakietu wsparcia. Docelowo prace te mają zostać przeprowadzone przy większości obecnie eksploatowanych egzemplarzy tych wozów.

Umowa zawarta pomiędzy francuską, rządową Generalną Dyrekcją Uzbrojenia (DGA), a francuskim koncernem Nexter Systems weszła w życie 1 kwietnia br. Na jej mocy ta ostatnia spółka ma zapewnić przez najbliższych 10 lat kompleksowe wsparcie eksploatacji francuskich Leclerców. Obejmuje ono ich zabezpieczenie w pozostałym cyklu życia w zakresie zużycia, części zamiennych oraz prac serwisowo-naprawczych zarówno w ośrodkach szkoleniowych jak i pułkach pancernych.

W celu planowanego ich dalszego utrzymania w służbie liniowej przez najbliższe dwie dekady czołgi te mają zostać poddane modyfikacji, obecne zamówienie dotyczy przeprowadzenia takich prac na pierwszych 50 wozach. Obejmie ona m.in. ulepszenie obecnego układu napędowego oraz urządzeń obserwacyjno-celowniczych. W celu integracji tego wozu w ramach programu Scorpion z innymi najnowszymi wozami bojowymi francuskiej armii takimi jak Griffon Jaguar czy Serwal zostanie on wyposażony w nowy system zarządzania polem walki SICS oraz system łączności CONTACT. Poprawiona ma zostać odporność balistyczna, dzięki instalacji dodatkowych modułów opancerzenia (m.in. bocznych, chroniących przed ogniem granatników przeciwpancernych), a także przeciwminowa poprzez wzmocnienie dna kadłuba. W zakresie siły ognia zdecydowano się na modernizację systemu kierowania ogniem oraz instalację zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia stropie wieży z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm.

image
Reklama

Opisane wyżej kroki oznaczają finalizację ogłoszonego już w 2015 roku programu modernizacji Leclerców dla francuskiej armii. Na potrzeby tego programu Nexter Systems przygotował zmodernizowaną wersję tego czołgu znaną jako Lecerc XLR/Scorpion, której założenia pokrywają się z wyżej opisanym zakresem modernizacji. Niezmieniona pozostaje finalnie także liczba modernizowanych wozów, która ma objąć 200 egzemplarzy AMX-56 oraz 18 wozów zabezpieczenia technicznego DNG/DCL (bazujących na podwoziu Leclerca). Wymienione prace, które mają zostać przeprowadzone w latach 2022-2028, umożliwią ich dalszą eksploatację w perspektywie do ok. 2040 roku kiedy to planowane jest wdrożenie do służby liniowej "europejskiego" czołgu podstawowego nowej generacji MGCS.

AMX-56 Leclerc to francuski czołg podstawowy, który został zaprojektowany i był produkowany przez francuską spółką GIAT Industries (obecnie Nexter Systems). Jego celem było zastąpienie przestarzałych już wtedy mocno czołgów podstawowych AMX-30. Na jej zakup zdecydowała się Francja w liczbie 406 egzemplarzy (plus 20 wozów zabezpieczenia technicznego) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) w liczbie 390 egzemplarzy (plus 48 wozów zabezpieczenia technicznego). We wrześniu ub.r. ujawniono, że 80 egzemplarzy Leclerców zostało przekazanych przez ZEA do Jordanii w ramach współpracy wojskowej.

Komentarze (5)

 1. Ixs

  Ooo czyli jednak można planować z głową REMONTY z modyfikacją... a nie modernizację bez remontu ;)

 2. Wojtek

  Powinni nawiązać współpracę z Bumarem, będzie szybciej :)

  1. n@ti

   Przekonasz się ile trwa w ich wykonaniu ,,finalizacja ogłoszonego już w 2015 roku programu modernizacji Leclerców'' ile to lat?

  2. rmarcin555

   @n@ti Porównanie nie do końca trafione. Modernizacja jest częścią programu Scorpion i była planowana. Tak samo jak planowane są kolejne wersje rafale. Opóźnienie na pewno jakieś było.

  3. Chyżwar dawniej Marek

   Kiedyś chcieli nawiązać. Na przykład proponowali wieżę ze 120 mm do teciaków. Tyle, że MON nie chciał się w to bawić. Potem poszli z tym pomysłem do Ukraińców.

 3. droma

  za wolny był bieg do tyłu i brak dwóch schowków ; na suszone ryby wzór z rosji-kaput i na białą flagę wzór własny ...

 4. Hektor

  "...oraz instalację zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia stropie wieży z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm." Pierwotnie w modernizacji Leopard 2PL też przewidywano montaż takiego modułu. I jak to zwykle w MON-ie na planach się skończyło.

 5. Jagoda

  Jedyną zdolną do walki jednostką w ich armii jest Legia Cudzoziemska. Z tej prostej przyczyny, że składa się z cudzoziemców, a nie Francuzów. Na pytanie: Ile czołgów trzeba by obronić Paryż? Odpowiedzą: Nie wiadomo, nikt jeszcze nie próbował.

  1. Chyżwar dawniej Marek

   Ciekawe rzeczy prawisz zważywszy, że to właśnie francuskie Renaulty FT zlały szwabom d...

  2. Ccca

   W Polsce nie ma takiej jednostki chyba że z pastuchami z procami.

  3. Davien

   Zapomniałeś o WOT w każdym większym powiacie.