Fiński moździerz dla Węgier

Autor. Patria
Fińska firma Patria podpisała umowę z niemieckim koncernem Rheinmetall oraz jego filiami, dotyczącą integracji i dostawy systemów moździerzowych Nemo dla węgierskiej armii. Systemy te zostaną zintegrowane z bojowymi wozami piechoty KF41 Lynx.
Węgierska armia obecnie nie dysponuje samobieżnymi moździerzami kal. 120 mm, posiadając jedynie rozwiązania ciągnione. W planach jest wykorzystanie dwóch tego typu środków wsparcia ogniowego, osadzonych na kołowych pojazdach Gidrán 4x4 oraz gąsienicowych bojowych wozach piechoty KF41 Lynx. 9 kwietnia zawarto porozumienie pomiędzy fińską firmą Patria a niemieckim koncernem Rheinmetall oraz jego filiami Rheinmetall Landsysteme GmbH i Rheinmetall Hungary, dotyczące integracji i dostawy moździerza Nemo na podwoziu KF41. Projekt ten realizowany będzie w ramach węgierskiego programu ZRINYI.
Strategic partnership news between Patria and Rheinmetall for the Hungarian ZRINYI programme 💥
— Patria Group (@group_patria) April 9, 2025
Patria has signed a supply agreement with Rheinmetall’s subsidiaries for the delivery of Patria NEMO mortar systems.
Read more: https://t.co/7hUQQMa0BD pic.twitter.com/8Wj6Z0MFzp
W ramach niego węgierskie wojska lądowe otrzymają przynajmniej 24 egzemplarze samobieżnych moździerzy, które będą kolejnym elementem składowym całej floty pojazdów wsparcia na bazie KF41 Lynx. Koncern Rheinmetall we wrześniu 2024 dokonał próbnej integracji Nemo z Lunxem i przebiegła ona pomyślnie. Skupiała się ona na zgodności technicznej i sprawdzeniu kompatybilności systemu z pojazdem. Tym samym nie powinny wystąpić, żadne większe przeszkody przed dokończeniem całego procesu i pomyślnym przeprowadzeniem testów. Podobnego typu pojazdy będą chciały pozyskać Włochy, chociaż jeszcze nie został wskazany tam konkrety dostawca systemu moździerzowego.
Nemo to wieżowy system moździerza kal. 120 mm opracowany przez fińską firmę Patria. Moduł może być zintegrowany z różnorodnymi nośnikami, takimi jak pojazdy kołowe, platformy morskie, czy kontenery 40-stopowe. W zależności od użytej amunicji, jego skuteczna donośność wynosi do 10 km. Częściowo zmechanizowany system zasilania pozwala osiągnąć teoretyczną szybkostrzelność 10 strzałów na minutę (w praktyce, przy ogniu ciągłym, wynosi ona 6 strz./min.). Dzięki nowoczesnemu systemowi kierowania ogniem, pojazd może rozpocząć ostrzał w ciągu 25 sekund od wskazania celu. Moździerz może prowadzić ogień w zakresie 360º, a jego zakres elewacji wynosi od -3 do 85º. Zapas amunicji to 50-60 granatów, a masa modułu to 1900 kg.

Autor. BAE Systems
ALBERTk
A nowa wersja RAKa gdzie się podziała? Od roku cicho w temacie nowej wieży i nowego podwozia gąsienicowego.
Rozczochrany74
Trwają badania prototypu. Na dzień dzisiejszy w produkcji jest pierwsza wersja moździerza jaką otrzymała polska armia. Węgrzy mogli by go kupić ale nie wiadomo czy dostali taką ofertę.
radziomb
a czemu nie kupili wiezy WB od RAKA ? jest nawet najnowsza wersja
Zenek2
Jakie zakupy. 24 sztuki. Europa naprawdę pogrążona jest w jakimś letargu.