Siły zbrojne
Finlandia zwiększa wysiłek w międzynarodowych ćwiczeniach
Do końca roku Finlandia zorganizuje więcej niż pierwotnie planowano manewrów oraz szkoleń wojskowych z udziałem zagranicznych partnerów – ogłosił w piątek minister obrony narodowej Antti Kaikkonen.
Tegoroczny harmonogram działań fińskich sił zbrojnych został uzupełniony o dodatkowe manewry głównie z udziałem wojsk USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji i Norwegii, a także Wielonarodowych Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF) państw nordyckich oraz bałtyckich pod dowództwem brytyjskim.
"Celem obecności wojsk partnerskich jest wzmocnienie zdolności obronnych Finlandii, ale także pokazanie konkretnego wsparcia dla kraju" – zaznaczył Kaikkonen.
Nowe i uzupełniające manewry mają zostać przeprowadzone z udziałem sił lądowych, morskich i powietrznych głównie na terenie kraju, ale swym zasięgiem mają obejmować także przestrzeń krajów partnerskich. Większość z nich odbędzie się latem, ale część działań ma mieć charakter długoterminowy – podkreślono w komunikacie resortu.
Czytaj też
Fińskie władze zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO 17 maja. Kluczowi partnerzy wyrazili wsparcie dla kraju na czas negocjacji z Sojuszem oraz w procesie ratyfikacyjnym – przypomniano w komunikacie ministerstwa.
W tym tygodniu w ramach obecności zagranicznych oddziałów na terenie kraju – jak przekazały siły zbrojne – w porcie w Helsinkach zacumowały trzy różne okręty marynarek wojennych członków NATO: USA (niszczyciel USS Gravely oraz okręt desantowy USS Gunston Hall), Francji (niszczyciel rakietowy Latouche-Tréville) oraz Niemiec (fregata FGS Sachsen).
Według pierwotnego planu w 2022 r. fińskie siły zbrojne biorą udział w ponad 60 różnego rodzaju międzynarodowych manewrach w kraju i zagranicą. Uzupełniony harmonogram zwiększy liczbę pozycji o około dziesięć.
Czytaj też
Z kolei w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto stwierdził, że jestem pewny nt. szybkiego rozwiazaznia przeszkód w akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Fiński dyplomata stwierdził, że liczy na rozwiązanie problemów z Turcją przed czerwcowym szczytem w Madrycie.
"Finlandia i Szwecja bezpośrednio pracują z Turcją, by rozwiać obawy, które zostały zgłoszone. Rozmawiamy też z Turcją (...) Jest bardzo silny konsensus w NATO za przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO i pozostaje pewny, że szybko przejdziemy przez ten proces" - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefem fińskiej dyplomacji.
Haavisto również stwierdził, że jest w "stałym kontakcie" z Ankarą i prowadzi "otwarte i konstruktywne rozmowy". Dodał też, że liczy na ich rozwiązanie przed szczytem NATO w Madrycie pod koniec czerwca.
Czytaj też
Turcja blokuje obecnie akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu, powołując się na rzekomą sympatię tych krajów dla Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Haavisto powiedział w piątek, że Finlandia, tak jak cała Unia Europejska, uznaje PKK za organizację terrorystyczną, a działalność grupy jest zakazana w Finlandii.
"Takie odpowiedzi przekazujemy Turcji. Oczywiście mamy nadzieję, że ten proces przebiegnie gładko i szybko, bo jesteśmy w tej szarej strefie, między złożeniem aplikacji, a ostatecznym zatwierdzeniem jako członka NATO" - powiedział fiński dyplomata. Haavisto wyraził również poparcie dla zaostrzenia sankcji przeciwko Rosji, w tym sankcji dotyczących sektora energetycznego.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie